שביתת עובדי משרד החוץ: השלכות חמורות לישראלים בחו"ל

עובדי משרד החוץ פתחו היום, לראשונה בתולדות המדינה, בשביתה כללית שמשמעותה: כל נציגויות ישראל ברחבי העולם סגורות. מה המשמעות של הצעד החריף בו נקטו העובדים? איך הוא יפגע בישראלים שנמצאים בחו"ל ובמטיילים שאיבדו את הדרכון או זקוקים להנפקה דחופה?

נציגויות ישראל בכל העולם - סגורות (חדשות 2)

עובדי משרד החוץ פתחו בשביתה כללית, הישראלים בחו"ל משלמים את המחיר: במחאה על תנאי העסקתם של דיפלומטים ישראלים והקיצוץ בשכר עובדי המשרד, שביתה כללית הוכרזה במשרד החוץ, שבעקבותיה כל נציגויות ישראל בכל רחבי העולם סגורות - ולא נותנות שירותים. במשרד החוץ המושבת הסבירו כיצד השביתה תשפיע בתקופה הקרובה על הישראלים הרבים שנמצאים בחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם עד עכשיו היה אפשר למצוא את הדיפלומטים שלנו בכל שגרירות ונציגות, כעת אף אחד לא יוכל לפנות אלינו", הבהירה אילנה שטיין, עובדת משרד החוץ בשיחה עם חדשות 2 Online. "אישים רבי מעלה, שרים, משלחות וגורמים רשמיים שיגיעו לביקורים - אנחנו לא נעזור והם פשוט לא יצאו אל הפועל". ולראייה, ביקורו של שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ, שהיה אמור להיערך השבוע בוטל עקב העיצומים, והשר המשיך בדרכו מאירופה ליעדו הבא: אירן.

נושא נוסף אליו נדרשים פעמים רבות אנשי משרד החוץ הוא עזרה בעת צרה או משבר, וגם כאן מבהירה שטיין כי הציבור יחוש את העיצומים על בשרו: "אין כרגע חדר מצב, לא לאירועים גדולים וגם לא לאירועים פרטניים. מי שדרכונו אבד או נגנב פשוט יהיה תקוע במדינה בה הוא נמצא. לצערנו, אנחנו לא נעזור במקרים האלה גם אם מישהו מאבד קשר עם הארץ".כך קרה לגיל בן חמו, חייל משוחרר בן 23 שטס לפני כחודשיים לבואנוס איירס, שאת סיפורו הבאנו כאן לפני כשבועיים. במהלך טיולו בארגנטינה, הוא הותקף ודרכונו נשדד ממנו. כשפנה לשגרירות הישראלית זכה לכתף קרה - זאת עקב שביתת עובדי משרד החוץ. "הבן שלי פנה אליהם אבוד, והם פשוט אמרו לו שהם בשביתה", סיפרה אמו תמי. " אף אחד שם לא דיבר איתו יותר מדי, חוץ מלהציע לו להתקשר לחדר המצב של משרד החוץ".

לא רק האזרחים: השביתה פוגמת גם במאמצי ההסברה

נושא נוסף שעלה לכותרות בחודשים האחרונים הוא נושא הפונדקאות והנפקת דרכונים ישראלים לתינוקות שנולדו בחו"ל. גם כאן מבהירים במשרד החוץ כי העניין הוקפא ולא יינתנו דרכונים להורים הטריים.

גם ההסברה תיפגע. רה"מ נתניהו (AP)

התחום ההסברתי אף הוא נפגע וייפגע יותר, כך על פי אנשי משרד החוץ: "הייתה דממת אלחוט", מזכירה שטיין את ההתנהלות בנוגע לספינת הנשק האירנית שנתפסה לאחרונה, "היה סיקור מינימלי ללא שום עזרה שלנו, והוא יתדרדר עוד יותר כעת כאשר אנחנו לא מארחים משלחות מחו"ל וגורמים שמועילים בכל יום רגיל להסברה הישראלית".

"משרד האוצר הכריז מלחמת חורמה על שירות החוץ של מדינת ישראל ועל הדיפלומטים המסורים שנאבקים על עתידם של הישראלים יום יום, שעה שעה", אמר יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר. "לא ניתן לפקידי האוצר להוביל את ישראל לקטסטרופה בזירה הבינלאומית ונמשיך להיאבק על עתידו של שירות החוץ הישראלי".

"שביתה אומללה". ליברמן (יוסי זילברמן, חדשות 2)


שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר היום בתגובה לשביתה כי "זוהי החלטה אומללה של ועד העובדים שמראה על איבוד עשתונות. אין בה כל תועלת והיא רק גורמת ליותר נזק לעובדי משרד החוץ. אנו נעשה את כל מה שאפשר על מנת למזער את הנזק שנגרם למדינה ולאזרחיה".