הרצוג לנתניהו: "הבאת אותנו למבוי סתום ודשדוש"

בכנסת סיכמו שנה לכהונת הממשלה בדיון סוער, בו טען ראש האופוזיציה כי נתניהו "לא עומד בהצהרות שלו ולא מסוגל לבצע", וקרא לו לפנות את מקומו. נתניהו הצהיר בתגובה על כוונתו להגדיל את היקף הבנייה ולהוריד את מחירי הנדל"ן, ומחה על קריאות הביניים מצד האופוזיציה שהפריעה לנאומו: "יש גבול, שמרו על המידתיות"

דיון סוער, תחת הכותרת "שנה לממשלה כושלת", נערך היום (ד') בכנסת במלאת שנה לכהונת הממשלה. האופוזיציה אספה 40 חתימות של חברי כנסת, ובכך הכריחו את ראש הממשלה נתניהו להתייצב בפני המליאה ולהגיב להאשמות. יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, טען כי נתניהו נכשל ו"בזבז כבר חמש שנים", וקרא לו לפנות את מקומו "למי שיכול ומסוגל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרצוג הזכיר בנאומו כי נתניהו מכהן כבר חמש שנים רצופות - "ראש הממשלה השני באורך כהונתו אחרי דוד בן גוריון" - ולא הוביל את מדינת ישראל להישגים או להיטיב עם חיי אזרחי המדינה, לטענתו. "אתה מציג בעיקר דשדוש - בכל תחום ותחום הבאת אותנו למבוי סתום, בכל תחום ותחום אתה נפגש עם המציאות בדיליי, בכל תחום ותחום אתה סותם פרצות, רץ בשלומיאליות משריפה אחת לשנייה, עם חבית דלק, במקום למנוע את השריפות".

יו"ר האופוזיציה הדגיש כי המחלוקת בין שר השיכון לשר האוצר על תכנית הדיור היא סמל לעבודת הממשלה הנוכחית, "שכל דבר שהיא עושה הוא בין חצי עבודה לשני שליש כישלון שבדרך, ויד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. משריפה לשריפה". הרצוג הזכיר לראש הממשלה ולמליאה כי כבר ביולי 2011 נתניהו הבטיח סופרטנקר לנדל"ן, ו"כלום לא התממש, והנדל"ן התייקר ב-80%. אתה ראש ממשלה בדיליי. וחמור מכך, אתה ראש ממשלה שלא עומד בהצהרות שלו עצמו".

ראש הממשלה נתניהו עלה לדוכן הנואמים, וניסה להגן על מדיניות ממשלתו. "אנחנו מאותגרים כמו הרבה מדינות מהעולם בדשדוש של הכלכלה העולמית, ועם זאת כלכלת ישראל צמחה ב- 3.3%
האבטלה בישראל היא מהנמוכות בעולם, ואבטלת צעירים היא מהנמוכות בעולם", אמר.

רה"מ נתקל בקריאות ביניים: "אין פרלמנט שנוהג כך"

נתניהו פירט את כיצד בכוונתו להפחית את מחירי הדיור: "לטווח ארוך צריך להגדיל את ההיצע של הדירות המשווקות לשוק, ולצורך כך צריכים יותר דירות בבנייה, אנחנו צריכים להאיץ את התכנון והשיווק וההעברה של חוק התכנון והבנייה שהעברנו אתמול", והדגיש כי בקרוב יוגשו מספר תכניות ל"תהליכים קצרי טווח".

נאומו של ראש הממשלה נתקל בהפרעות רבות מספסלי האופוזיציה, ונתניהו מחה על כך. "מה שקורה כאן בהופעות של ראשי מדינה, אין פרלמנט בעולם שעושה דברים שכאלה", אמר. "יש גבול ומידתיות, שימרו על המידה".

בהמשך דבריו, התייחס נתניהו לנושאים מדיניים וביטחוניים, ובהם הקווים האדומים שהציבה ממשלתו: "יש קו אדום לגבי אספקת נשק מפר איזון לארגוני טרור, אם אנחנו מזהים זאת אנחנו מסכלים זאת, לא תמיד אנחנו מזהים, אבל כמעט תמיד". ראש הממשלה הדגיש כי אלמלא מגוון הפעולות הביטחוניות של ישראל, ייתכן והיה לאירן נשק גרעיני. "אירן מעבירה לחיזבאללה נשק ולחמאס, ההתמודדות הגדולה שלנו היא מול הגורם הזה וגרורותיו, בתוצאות אנו רואים שאנו מתמודדים מולו בהצלחה".

"ארה"ב הייתה ונשארה בת הברית הגדולה שלנו", הצהיר נתניהו על רקע המתיחות בין המדינות. "אנחנו מעריכים את שיתוף הפעולה המודיעיני גם במקרה של ספינת הנשק". ראש הממשלה רמז כי הרשות הפלסטינית אחריות לחוסר ההתקדמות בשיחות המדיניות: "אנחנו רוצים בשלום ופועלים להשיג הסדר שלום. היינוו מאד גמישים בכל הקשור לכניסה למשא ומתן, ואנשים יודעים ומבינים מיהו הצד הסרבן ומיהו לא הצד הסרבן, מדינת ישראל מוכנה להתקדם".