שר השיכון: "התכנית של שר האוצר – חצי תכנית"

שר השיכון אורי אריאל מצנן את ההתלהבות מרפורמת הנדל"ן שעליה הכריז היום שר האוצר יאיר לפיד: "זו חצי תכנית, וחצי תכנית גרועה יותר מאשר לא להביא תכנית בכלל". בינתיים, נחשף כי לפיד מתכנן צעדים נוספים. בין היתר: הגבלת שכר הדירה בתל אביב

בזמן ששר האוצר יאיר לפיד חוגג את רפורמת הדיור שעליה בישר היום (ג'), חברו לשולחן הממשלה, שר השיכון אורי אריאל, מצנן את ההתלהבות. "התכנית הוצעה על ידינו באפריל", ציין אריאל בריאיון לחדשות 2, "אלא שמה שמובא עכשיו זו חצי תכנית, וחצי תכנית גרועה יותר מאשר לא להביא תכנית בכלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת שר השיכון, גם הערב יושבים צוותים כדי לטייב את התכנית, להכניס בה גם משפרי דיור ואחרים. "מה שמוצע כרגע הוא ל-8% מהציבור. זה לא יכול להשפיע על מחירי השוק", הדגיש.

"אנחנו לא עוסקים בפופוליזם", הבהיר אריאל. "הבטחנו לתת דיור לאנשים בישראל, וההבטחה שנתתי בכל מקום תבוא לידי מימוש בסוף 2014. אבל חייבים תכנית מלאה, כדי להכין לדיון בקבינט בעוד שבוע".

על אף הביקורת המרומזת של שר השיכון על יוזמת שר האוצר, הוא שומר על אופטימיות: "הבטחנו לעצור את עליית המחירים ב-2014 ולהוריד את המחירים ב-2015. נעמוד בזה. אני מעריך שכמו שעד היום הגענו להסכמות לטובת הציבור, גם הפעם נגיע להסכמות".

אז מה צפוי לתכנית המדוברת מעתה ואילך? "בשבוע הבא נדון על התכנית בקבינט", הסביר השר, "נביא אותה לחקיקה, בעוד כארבעה חודשים יהיו גם תקנות, ונצא לדרך - נביא בשורה לעם ישראל".

עוד בתכנית של לפיד: הגבלת שכר הדירה

אחרי הצעד לביטול המע"מ בחקיקה, לפיד יוזם צעדים נוספים להוזלת מחירי הדיור: האוצר מתכנן חוק נוסף שבמסגרתו יוגבל שכר הדירה, קודם בתל אביב ואז בערים אחרות.

עוד מתוכנן שבעל דירה לא יוכל להעלות שכר דירה במשך שלוש שנים והוא יהיה צמוד למדד. בנוסף, מתוכננת חובת דיווח למס הכנסה למי שיקנה דירה שנייה או שלישית להשקעה.

ההטבות: מי זכאי למה?

על פי תכניתו של שר האוצר יינתן פטור ממע"מ על דירה ראשונה לזוג צעיר - כלומר הנחה של מאות אלפי שקלים. התנאים שבהם הזוג ייצטרך לעמוד הם שלפחות אחד מהם שירת בצבא או בשירות לאומי, שלשניים יש לפחות ילד אחד, שהם עובדים, שהם גרים בארץ ושזו הדירה הראשונה שלהם. תנאי נוסף הוא שבחמש השנים שלאחר הקנייה, לא יוכל הזוג למכור את הדירה - אחרת תישלל ממנו ההטבה.

הדירות שייכללו בתכנית יהיו דירות חדשות מקבלנים, אבל המחיר לא יכול לעלות על המחיר הממוצע באזור, ובכל מקרה ייקבע מחיר מירבי של כ-1,600,000 שקלים. בדירות שעולות יותר מכך לא תהיה הטבה.

זוג שירצה לקנות דירה בפתח תקווה, שם דירה ממוצעת עולה 1,600,000 שקלים - ישלם לאחר ההטבה 1,355,000 שקלים. בכך, יחסוך הזוג 245 אלף שקלים. לעומת זאת, אם המשפחה תרכוש דירה בבאר שבע, שעלותה מיליון שקלים, היא תשלם לאחר ההטבה 847 אלף שקלים - כאן הפער הוא של 153 אלף שקלים.

על פי התרחיש האופטימי, שוק הנדל"ן יתקרר: הרוכשים יקפיאו עסקאות עד ליישום התכנית, מספר העסקאות יירד, גם הביקושים לדירות יד שנייה יירדו, והמוכרים ייאלצו להוריד מחירים.

אולם לפי התרחיש הפסימי שוק הנדל"ן ייבער: הטבת 0% מע"מ תגדיל את קהל הרוכשים, הביקוש לדירות יעלה, ו-50 אלף זוגות יתחרו על 10,000 דירות - מתכון קלאסי להמשך עליית מחירים.