סערת יעלון: רה"מ נתניהו מסרב להתייחס

שר הביטחון הביע אמש פסימיות בנוגע לתהליך השלום בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" והדגיש כי אבו מאזן אינו פרטנר. דבריו היו צפויים אולי לעורר תגובה חריפה בישראל, אבל רה"מ והשרים הבכירים העדיפו לשמור על שתיקה. עם זאת, בשיחה עם חדשות 2 תקף שר בממשלה את דברי יעלון: "מדובר בעיתוי אומלל או בניסיון לחבל"

סערת יעלון: רה"מ מסרב להתייחס (רויטרס)

יממה לפני שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מגיע לבית הלבן לפגישה עם הנשיא אובמה, העניק אתמול (שבת) שר הביטחון משה יעלון ריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", ובו אמר כי אבו מאזן אינו פרטנר. דבריו היו אמורים אולי לייצר תגובה חריפה בישראל, אבל ביום שאחרי הריאיון נמנעו ראש הממשלה נתניהו והשרים הבכירים ליברמן ולפיד להתייחס לדברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, דבריו של יעלון עוררו ביקורת בקרב גורמים אחרים בממשלה. "במקרה הטוב מדובר בעיתוי אומלל, במקרה הרע זה מכוון כדי לנסות ולחבל", אמר היום שר בממשלה על דברי יעלון, אך סירב להתייחס לדברים באופן פומבי.

גם שרת המשפטים והממונה על המו"מ, ציפי לבני, מתחה ביקורת על דברי יעלון: "לקטר ולהרים ידיים זאת לא תכנית עבודה, גם כשהמצב מורכב וגם כשיש טענות לצד השני". השר להגנת הסביבה עמיר פרץ תקף את התבטאויותיו של שר הביטחון ואמר כי "לא ייתכן ששרי ממשלה יעשו כל מאמץ לשפוך דליים של קרח כדי לוודא שאכן לא ייצא כלום מהמו"מ".

"יעלון לא רלוונטי", אמר לחדשות 2 גורם המקורב למו"מ. "כל התייחסות רק מייצרת יותר רעש. זה מיותר, כמו הדברים שלו". במהלך הריאיון אמש אמר יעלון לראשונה באופן פומבי כי מזכיר המדינה קרי הונה למעשה את ישראל במו"מ על שחרור המחבלים. זאת ככל הנראה הסיבה בגללה גם סירב שר הביטחון לומר כי קרי הוא מתווך הוגן.

יעלון: "אבו מאזן לא פרטנר" 

"אבו מאזן חוזר על טריק אוסלו", אמר אמש יעלון בריאיון לתכנית פגוש את העיתונות. "אבו מאזן הוא פרטנר לקבל, הוא לא פרטנר לתת. הוא לא פרטנר להסכם קבע שבסופו יש הכרה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי. הייתי מאוד רוצה להגיע למנוחה ולנחלה, אבל זה לא יקרה בדורי".

לא פרטנר ולא מתווך הוגן? אבו מאזן וקרי (רויטרס)

לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית לא התקדם כלל בחודשים האחרונים. "הוא רק קיבל אסירים", אמר. "מדינה לא מקימים בהכרזה באו"ם אלא בשטח. יהודה ושומרון ועזה תלויים בנו". עוד הזהיר שר הביטחון מפני אפשרות שישראל תצא מיהודה ושומרון: "אם אנחנו לא נהיה ביהודה ושומרון - חמאס יעלה שם במקום אבו מאזן", טען.

לאור הסערה שעוררו דבריו בעבר, נראה כי יעלון נזהר יותר כשהוא מדבר על מזכיר המדינה האמריקני. "אנחנו התחייבנו לאסירים פלסטיניים טרום אוסלו, לא התחייבנו לערביי ישראל, קרה מה שקרה בתיווך של קרי. לא התחייבנו לשחרור ערביי ישראל. אבו מאזן לא קיבל מקרי מה שקרי קיבל ממשלת ישראל". למרות אמירותיו, סירב יעלון לומר במפורש כי מזכיר המדינה הוא מתווך הוגן. "אני לא יודע אם קרי מתווך הוגן", ציין, "נראה בסוף התהליך".