האם השיתוק של ועדת החוץ והביטחון משפיע גם על מצב סוללות כיפת ברזל?

צה"ל מבקש לגייס אנשי מילואים שיוצבו בסוללות כיפת ברזל, אולם על פי חוק לא ניתן לאשר כעת את הגיוס משום שוועדת החוץ והביטחון של הכנסת אינה מתפקדת בשל המחלוקת על זהותו של יושב ראש הוועדה החדש

לא אושר גיוס חיילי מילואים לכיפת ברזל (AP)

צה"ל מבקש לגייס אנשי מילואים לצורך הגנה אווירית, צעד שטעון אשרור של ועדת החוץ והביטחון. אולם הוועדה אינה מתפקדת בשל המחלוקת בין נתניהו ולפיד על זהותו של יושב ראש הוועדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השבוע גם פקעה סמכותו של יושב ראש הכנסת לכנס את הוועדה, כך שכרגע אין כל פיקוח פרלמנטרי על מערכת הביטחון. ניסיון להאריך את סמכות יושב הראש נכשל לפי שעה בגלל מרתון החקיקה בכנסת. המשמעות היא שלפי שעה אין אישור חוקי לגיוס אנשי המילואים שיוצבו בסוללות כיפת ברזל.

מוועדת החוץ והביטחון נמסר בתגובה שעל פי החוק יש עוד כמה ימים שבהם ניתן לאשר בדיעבד את גיוס המילואים.

"פגיעה משמעותית ביכולתה של הוועדה למלא את תפקידיה"

לפני כחודש מתח היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, ביקורת חריפה על החסבת במינוי יושב ראש קבע, אך למרות הנזק הרב הטמון בכך קבע ינון כי הפגיעה אינה מגיעה לרף המשפטי שבו ניתן לומר כי תיקון התקנון אינו אפשרי וכי יש לחייב את ועדת הכנסת להכריע בדבר יושב ראש חוץ וביטחון.

בחוות הדעת שגיבש ינון לבקשתו של ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, נכתב כי "יש פגיעה משמעותית ביכולתה של הוועדה למלא את תפקידיה כמפקחת על מערכת הביטחון בכלל ועל גופי המודיעין בפרט".

נוסף על כך, הסביר ינון כי "בהיעדר יושב ראש קבוע לוועדה, אין בכנסת מי שרואה את תמונת המצב המדינית-ביטחונית בכללותה ומקבל עדכונים שוטפים ממערכת הביטחון ומגופי המודיעין, ולכן לא ניתן לקבוע תכנית עבודה ארוכת טווח לוועדה שאינה יכולה לפעול בסטנדרטים המקובלים והנדרשים".