שיבח את חוק הגיוס – והצביע נגד

האם ח"כ יוני שטבון ממפלגת הבית היהודי שינה את דעתו על חוק הגיוס רק בשבועות האחרונים? בסטטוס שפירסם לפני כחודש הוא שיבח את הצעת החוק ואף צפה שיהיה מי שינסה לייצר פרובוקציות נגד החוק. שטבון בתגובה: "ועדת שקד עשתה עבודה מדהימה, אבל יש עתיד השתמשו בחוק כדי לנגח את הציבור החרדי"

ח"כ שטבון (פלאש 90)

ח"כ יוני שטבון הצליח לעורר מהומה פוליטית כשהצביע היום (ד') נגד חוק הגיוס בניגוד להחלטת סיעתו, סיעת הבית היהודי. אלא שרק לפני כחודש הוא התבטא באופן שונה למדי באשר להצעת החוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסטטוס שהעלה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו ב-19 בפברואר, כתב שטבון לעוקביו: "ועדת שקד תצביע היום על מתווה נכון ומאוזן. ברור לי שיהיו כאלה שינסו לייצר פרובוקציות וכותרות. אבל אני אומר לכם, התהליך הדרגתי ומכיר בערך לימוד התורה ושירות המדינה כאחד".

אלא שלטענת שטבון - ההסבר להתבטאויות השונות הוא פשוט מאוד. "לא דיברתי אתמול בכלל על פרטי החוק כשהודעתי שאצביע נגד ההצעה", הזכיר שטבון בשיחה עם חדשות 2 Online. "אמרתי בפירוש שוועדת שקד עשתה עבודה מדהימה כדי להוביל להליך הדרגתי. אבל במרחב הציבורי, יש עתיד השתמשו בחוק הזה כדי לנגח את הציבור החרדי, ונוצרה מציאות של סנקציות פליליות במובן המילולי של העניין".

ובכל זאת, שטבון הצביע נגד הצעת החוק שנוצר בעקבות עבודתה של ועדת שקד. "הצבעתי נגד כי החוק עצמו, במתכונת הנוכחית שלו, שימש כלי לניגוח פוליטי בציבור החרדי וייצר שיח מסוים. חברי יש עתיד עלו אחד אחרי השני וראיתי את השיח, ואמרתי שאני לא מוכן להיות שותף לדבר הזה. זו החלטה מאוד מושכלת, שאני לא עומד לשחק את המשחק הפוליטי שלהם".

הסטטוס שפירסם שטבון לפני כחודש (צילום מסך)

העונש של שטבון: הרחקה מוועדת החוץ והביטחון

מוקדם יותר היום דיווחנו כי סיעת הבית היהודי בחרה להרחיק את ח"כ שטבון מישיבות ועדת החוץ והביטחון לכל מושב הכנסת הבא - ובנוסף הוחלט שלא יוכל להגיש חוקים למשך כל ששת השבועות הראשונים של מושב הכנסת הקרוב.

67 ח"כים אישרו את חוק הגיוס החדש (רויטרס)

בדומה לח"כ שטבון, גם עמיתו לסיעה ח"כ מוטי יוגב התנגד לחוק - אך הוא הצביע בעדו עקב המשמעת הסיעתית שהונהגה. "הצבעתי בעד החוק בכאב גדול. למרות מאמצי חברתי איילת שקד להוביל את החוק בהסכמה, בשורה התחתונה הוא הובל בחקיקה כפייתית", הבהיר יוגב בהודעה שפרסם.

"הצבעתי בעד משום שהייתה הצבעה סיעתית שכפתה משמעת ומתוך אחריות אני מכבד את חבריי לסיעה ואת הרצון לשמר אחדות בציבור הציוני דתי", הוסיף יוגב ואמר כי בכוונתו להגיש ערעור על החלטת הסיעה להטיל סנקציות על ח"כ שטבון.

צפו בדבריו של שטבון אתמול במליאה:

כבר אתמול הודיע שטבון במליאת הכנסת על כוונתו להצביע נגד חוק הגיוס, וחשף בכך סדקים ראשונים בשלמות הקואליציה. "החברה הישראלית מפולגת ומפוצלת שסעים שסעים, לא אוכל ללחוץ על 'בעד' מבלי לקחת אחריות על ההשלכות. המסרים שיוצאים מהקואליציה בשנה האחרונה, ההתעקשות על סנקציות פליליות, גל החקיקה האנטי-יהודי שמתקדם בכנסת ביוזמת יש עתיד חייב להיפסק. אני מחויב לצו המוסרי והערכי שלי".