הצביע נגד - וייענש: ח"כ יוני שטבון הורחק מוועדת החוץ והביטחון

הכנסת אישרה ברוב של 67 ח"כים את חוק השוויון בנטל, אבל ח"כ יוני שטבון הפר את ההסכמות בקואליציה והיה היחיד שהצביע נגד "החוק האנטי יהודי". עכשיו הוא ישלם על זה בהרחקה מוועדה ובאיסור להגיש הצעות חוק. "היה לי ברור שאשלם מחיר אישי", אמר

הצביע נגד חוק הגיוס - ונענש. ח"כ שטבון (פלאש 90)

המרד - ועונשו: ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) היה היחיד מבין חברי הקואליציה שהצביע נגד חוק השוויון בנטל שעבר הבוקר (ד') במליאת הכנסת. אלא שמתברר שלהפרת המשמעת הקואליציונית של ח"כ שטבון יש מחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סיעת הבית היהודי בחרה להרחיק את ח"כ שטבון מישיבות וועדת החוץ והביטחון לכל מושב הכנסת הבא - ובנוסף הוחלט שלא יוכל להגיש חוקים למשך כל ששת השבועות הראשונים של מושב הכנסת הקרוב.

"החוק לא עומד לבדו, הוא חלק ממתקפת החקיקה של יש עתיד המאיימת על זהותה היהודית של המדינה. לא יכולתי לתת אצבעי למגמת הפילוג בעם ולחתירה למדינת כל אזרחיה", אמר הבוקר שטבון לאחר הצבעתו והבהיר: "היה לי ברור שהמחיר האישי יהיה כבד, אבל אחדות העם ואופייה של המדינה חשובים לי יותר. גאה בהחלטתי ועומד מאחוריה".

בדומה לח"כ שטבון, גם עמיתו לסיעה ח"כ מוטי יוגב התנגד לחוק - אך הוא הצביע בעדו עקב המשמעת הסיעתית שהונהגה. "הצבעתי בעד החוק בכאב גדול. למרות מאמצי חברתי איילת שקד להוביל את החוק בהסכמה, בשורה התחתונה הוא הובל בחקיקה כפייתית", הבהיר יוגב בהודעה שפרסם.

"הצבעתי בעד משום שהייתה הצבעה סיעתית שכפתה משמעת ומתוך אחריות אני מכבד את חבריי לסיעה ואת הרצון לשמר אחדות בציבור הציוני דתי", הוסיף יוגב ואמר כי בכוונתו להגיש ערעור על החלטת הסיעה להטיל סנקציות על ח"כ שטבון.

צפו בדבריו של שטבון אתמול במליאה:

כבר אתמול הודיע שטבון במליאת הכנסת על כוונתו להצביע נגד חוק הגיוס, וחשף בכך סדקים ראשונים בשלמות הקואליציה. "החברה הישראלית מפולגת ומפוצלת שסעים שסעים, לא אוכל ללחוץ על 'בעד' מבלי לקחת אחריות על ההשלכות. המסרים שיוצאים מהקואליציה בשנה האחרונה, ההתעקשות על סנקציות פליליות, גל החקיקה האנטי-יהודי שמתקדם בכנסת ביוזמת יש עתיד חייב להיפסק. אני מחויב לצו המוסרי והערכי שלי".

חוק הגיוס עבר ברוב מוחץ במליאת הכנסת

67 ח"כים אישרו את חוק הגיוס החדש (רויטרס)

ברוב של 67 חברי כנסת מול מתנגד אחד, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק השוויון בנטל שגובש על ידי ועדת שקד. החוק השנוי במחלוקת קובע כי גיוס החרדים ("תקופת הקבע") יחל בשנת 2017, לאחר תקופת הסתגלות. כלומר, בעוד ארבע שנים אי עמידה ביעדי הגיוס שיקבעו על ידי הממשלה תוביל לסנקציות פליליות.

ועדת שקד הסמיכה למעשה את שר הביטחון לאשר את דחיית שירותו של מועמד חרדי לגיוס עד גיל 21, ובמידה ויעמדו ביעדים ניתן יהיה לדחות את שירותו עד גיל 26, אז יקבל פטור מלא. הוועדה קבעה כי אם החרדים יעמדו ביעדי הגיוס שיוגדרו, 1800 מהם יוגדרו כ"מתמידים" - תורתם אמונתם - שלא יגויסו לשירות צבאי. בנוסף, הוועדה אישרה כי שירות הנשים בצה"ל לא יוארך לפני שנת 2016, וחסידי חב"ד שישרתו בחו"ל יוכלו לעשות זאת במסגרת שירות אזרחי.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן.