בפער קטן: בית שמש בחרה במשה אבוטבול; סלאם ניצח בנצרת

תמו הבחירות המוניציפאליות: גם בבחירות החוזרות, מועמד ש"ס משה אבוטבול ניצח בפער של 758 קולות בקרב על ראשות העיר בית שמש - וזאת למרות אחוז ההצבעה הגבוה, 76%. חגיגות במטה אבוטבול, אווירת נכאים במטה של אלי כהן; בנצרת ניצח עלי סלאם בפער גדול, וסיים 20 שנות כהונה של ראש העיר ג'ראיסי

גם בבחירות החוזרות - המועמד החרדי ניצח: בשעה 22:00 (ג') נסגרו הקלפיות בערים בית שמש ובנצרת, שם התקיימו היום בחירות חוזרות לראשות הערים ואחוזי הצבעה גבוהים נרשמו. בספירת הקולות שנמשכה אל תוך הלילה התברר - משה אבוטבול יישאר ראש עיריית בית שמש, שם 76% בבית שמש מימשו את זכות הבחירה, זאת לעומת 69.3% בבחירות הקודמות. בנצרת ייכנס ללשכת ראש העיר עלי סלאם, אחרי שנרשמה בעיר הצבעת שיא, עם 83.8% שהגיעו אל הקלפיות, לעומת 72% שהצביעו בסיבוב שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום ספירת מרבית הקלפיות, התברר כי המועמד ממפלגת ש"ס משה אבוטבול הוא המנצח בבחירות החוזרות בבית שמש. אבוטבול זכה ב-19,401 קולות לעומת 18,643 של יריבו כהן, פער קטן של 758 קולות בלבד - 51% לעומת 49%. בנצרת הפער היה מוחץ בהרבה - 27,666 קולות שהם כ-61.5% לעלי סלאם לעומת 17,266 קולות שהם כ-38.4% לראמז ג'ראיסי הוותיק.

במהלך הלילה הגיע המתמודד החילוני, אלי כהן, למטה שלו שהיה מלא בפעילים והודה בהפסד: "אנחנו מקבלים את התוצאות. אנחנו כל הזמן אמרנו שמי שמאמין לא מפחד ואנחנו חייבים להמשיך בדרך שלנו. בית שמש היא הבית שלנו, של כולנו ועלינו לעשות הכל על מנת לשמור עליה כזאת". במקביל במטה של אבוטבול חגיגות גדולות. אלי ישי שישב במטה יחד עם אריה דרעי לאורך כל הלילה יצא אל התומכים והודה להם.

כשעתיים לפני סגירת הקלפיות, התייצבו שני המועמדים מבית שמש מול מצלמת חדשות 2, ובעימות ששודר במהדורה המרכזית, ניכר היטב המתח ביניהם. במגזר החרדי עשו מאמצים רבים כדי להוציא אל הקלפיות כמה שיותר תושבים לתמוך במועמד ש"ס, אבוטבול. הוא מצדו, מאמין כי הוא זוכה לתמיכה נרחבת מכל שכבות הציבור.

"אני לא חושב שחילונים מפחדים ממני", אמר אבוטבול. "במערכת הבחירות האחרונה זכיתי לתמיכתם של אלפי חילונים שמסתכלים על ההיבטים חיוביים של יוזמותיי ברחבי העיר, כמו קניונים ומרכזי בילוי, שאינם נוגעים למגזר הדתי".

שוב: אבוטבול גבר על כהן (יח"צ, יוסי זליגר)

אכזבה קשה במטה של אלי כהן

בניגוד לגישתו המפויסת של אבוטבול, התייחס יריבו למערכה כקרב ההכרעה על זהותה של העיר. "נוצרה כאן קונסטלציה פוליטית מקומית, שלצערי הרב הפכה כאן להיות מגרש המשחקים הפרטי של ש"ס", אמר המועמד החילוני, אלי כהן. "אנחנו נאבקים בקיצונים, ואני בטוח שיש הרבה חרדים שיחברו אליי, כפי שבירושלים התפקדו רבים מהדתיים לטובת המועמד הלא חרדי".

את דבריו המשיך אבוטבול, שהדגיש: "מי שליווה את העיר בשנים האחרונות שמע אותי מגנה בכל פה את אותה התנהגות נלוזה של קומץ של קיצונים בבית שמש. אנחנו לא אנשים שיכולים לפעול בצורה אקטיבית כי בשביל זה יש את המשטרה. לי אין אזיקים".

הבחירות בנצרת, אתמול

נצרת: עלי סלאם ניצח בפער גדול

עוד לפני תום ספירת הקולות בנצרת זהות המנצח היתה ברורה. בכך הגיעה להכרעה המערכה החוזרת בין עלי סאלם, ליריבו, ראמז ג'ראייסי שכיהן כראש העיר במשך שני עשורים. המונים פקדו את הקלפיות לאורך יום הבחירות ולא בכדי נרשם אחוז שיא של הצבעה. אחת התמונות שייזכרו בנצרת היא של מוגבלי תנועה ואנשים מבוגרים שהובאו על כסאות גלגלים לקלפיות - כדי לתרום להכרעה במירוץ החוזר, בו כל קול קובע.

על אף המאמץ הכביר שהושקע בהבאת מצביעים לקלפיות, במפלגת חד"ש - מפלגתו של ג'ראייסי - הודו בתבוסה. ראמז ג'ראייסי ראש העיר הנוכחי המייצג את המפלגה, האשים בנאום שנשא בפני פעילים את מפלגת הליכוד בהפסד. לטענתו, המפלגה חברה לתנועה האיסלמית כדי להפיל את הנהגת העיר בראשותו. 

ג'ראייסי הפסיד בקרב מול סלאם (חדשות 2)

מערכת הבחירות הנוכחית היתה רחוקה מלהתנהל בעצלתיים. לצד הבוחרים הרבים, נרשמו גם ניסיונות להפר את הסדר ומספר חשודים עוכבו לחקירה. המשטרה סגרה את רחוב פאולוס השישי, הרחוב המרכזי בנצרת - זאת בעקבות מספר תקריות של התגרויות בין מחנה ג'ראייסי לסלאם וכוח של יס"מ הפריד בין המחנות.