ח"כ שטבון: אתנגד לחוק השוויון בנטל

פחות מיממה לפני ההצבעה על חוק הגיוס, מסתמן מורד ראשון במשמעת הקואליציונית: בנאום שנשא במליאת הכנסת הצהיר ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) כי יתנגד לחוק. "החוק הוא חלק מגל חקיקה אנטי דתי". בבית היהודי תקפו את נאומו בחריפות: "הצבעה כנגד הסיעה הינה פעולה לא ערכית, לא חברית ולא ראויה"

"אתנגד לחוק הגיוס". ח"כ שטבון (יח"צ)

מליאת הכנסת תתכנס מחר (ד') בבוקר להצביע על חוק השוויון בנטל, לאחר שמוקדם יותר היום העבירה את חוק המשילות ללא מתנגדים - אבל אם ראש הממשלה נתניהו מצפה לתמיכה גורפת גם מחר, ייתכן שנאומו של ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) במליאה יוציא אותו משלוותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפו בנאום שטבון במליאה:

"ואהבת לרעך כמוך זה הבסיס והיסוד של השירות בצבא ההגנה לישראל", אמר שטבון במהלך נאום בכנסת. "ואהבת לרעך כמוך אומר לאהוב באמת כל יהודי ויהודי, גם את הציבור החרדי. הולדתו של חוק הגיוס הנוכחי בחטא. הוא חלק מגל חקיקה אנטי דתי מבית היוצר של מפלגת יש עתיד וכל מטרתו לאתגר את אופייה היהודי של מדינת ישראל בדרך למדינת כל אזרחיה. זו מלחמת תרבות ישראלית, מערכה על פניה של המדינה".

עוד סדק בברית האחים? (יוסי זמיר)

"המנוע האמיתי של גל החקיקה הוא חלק משיח השנאה וההסתה ששורר בשנה האחרונה נגד התורה, לומדיה ומוסדותיה. תפיסת עולמי הציבורית, היהודית והישראלית לא מאפשרת לי להיות חלק מהמגמה הכוללנית הזאת, שתוצאותיה הן פילוג ופיצול בעם ישראל. אז אני לא אתמוך בחוק הזה ומחר אצביע נגדו".

במפלגת הבית היהודי תקפו בחריפות את דבריו של ח"כ שטבון. "הבית היהודי החליט אתמול בהצבעה בסיעה לתמוך בחוק השוויון בנטל ובחוק משאל העם, ובהחלטה זאת תמך גם חבר הכנסת שטבון", נמסר. "כל פעולה של הצבעה כנגד הסיעה הינה פעולה לא ערכית, לא חברית ולא ראויה. סיעת הבית היהודי לא תסבול פגיעה במפלגה ובחבריה ויהיו לכך השלכות חריפות".

זמן קצר לאחר מכן, שוחח ח"כ אלי ישי (ש"ס) ח"כ שטבון: "זה קול אמיתי של איש אחד בתוך המון טועה, עמדתך האיתנה אל מול עמדת סיעתך מצביע על יושר ואומץ פוליטי נדיר במחוזותינו. קולו הצודק של הבודד נשמע היטב בתוך קולם של הטועים".

חוק המשילות אושר: אחוז החסימה יועלה

מוקדם יותר היום אישרה מליאת הכנסת ברוב גדול את סעיפי חוק המשילות השנוי במחלוקת. 67 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה נעדרו מההצבעה בהפגנתיות בשל הפגיעה לכאורה בעקרונות הדמוקרטיה - ולכן היא עברה ללא מתנגדים או נמנעים.

חוק המשילות אושר במליאת הכנסת (AP)

שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד בירך על העברת החוק: "אנחנו הופכים את הפלת הממשלה לקשה הרבה יותר, כדי שממשלות ימשלו ארבע שנים מלאות בלי שכל הזמן יסחטו אותן ויאיימו עליהן - ויוכלו להתחיל מהלכים ולסיים אותם".

"אנחנו מגדילים באופן משמעותי את אחוז החסימה, מה שימנע ממפלגות זעירות וקיצוניות - מימין ומשמאל - להיכנס לכנסת, להפוך ללשון מאזניים ולהפעיל סחטנות כלפי הרוב שנאלץ להיכנע להן מחוסר ברירה. נקבל ממשלות מתפקדות יותר, חסכוניות יותר, יעילות יותר", כתב שר האוצר בעמוד הפייסבוק שלו. "ממשלות שיש בהן רק 18 שרים, ממשלות שעיקרן עבודה ולא כיבודים ולשכות. ממשלות שבאמת מושלות".