צפו: התקף הצחוק של חברי הכנסת

הדיונים הטעונים סביב חוקי המשילות היו מתוחים במיוחד, אולם נאום אחד של ח"כ יפעת קריב ממפלגת יש עתיד הצליח לעורר הדים מסוג אחר - הדי צחוק מתגלגל. הסיבה: הפרלמנטרית בחרה לשלב בנאומה ציטוט מהספר "מי הזיז את הגבינה שלי?"

בשיאו של היום (ב') המתוח שבו דנה הכנסת בחוקי המשילות, זכו נבחרי הציבור לכמה רגעים של שחרור ונחת. בעוד חברי האופוזיציה החרימו את הדיון במליאה, נותרו באולם כעשרה חברי כנסת בלבד, מהקואליציה כמובן, שבשלב מסוים פרצו בצחוק מתגלגל והתקשו להירגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי שהייתה בסוף רשימת הנואמים בדיון היא ח"כ יפעת קריב ממפלגת יש עתיד שבחרה לצטט בנאומה קטע מגרסת הילדים של הספר "מי הזיז את הגבינה שלי?". הקראת הקטע גררה צחקוקים בקהל ולאחר מכן צחוק משוחרר גם מצד ח"כ קריב.

"זה היה קטע מאוד רציני", הבהירה קריב בשיחה עם חדשות 2 Online. "נאמתי על המשילות ועל כל מה שקורה היום. יש היום קצת חוויה של ברוגז שעושים חברי האופוזיציה, אז נראה לי מתאים לצטט קטע מהספר. כי הם מתנהגים קצת כמו 'אני לא מוצא את הגבינה שלי, אז אני אכנס לחור ואחכה שהיא תבוא אליי".

"איך שהתחלתי להקריא, חטפנו כולנו התקפת צחוק", נזכרה קריב. "הייתה התפרקות של כל המתח, לא הצלחנו להפסיק לצחוק. זה לא היה מתוכנן. כל האנשים שהיו במליאה צחקו מולי בקול רם. אני יכולה להגיד שלא צחקתי ככה מזמן, ומתברר שהייתי צריכה את זה".

אולם היא שבה והדגישה כי משמעותם של הדברים - מצחיקים ככל שיישמעו - היא חשובה ביותר. "זה בא ממקום רציני כי אנחנו אנשים רציניים", אמרה קריב. "דיברתי המון על השינוי. מה אתם נבהלים? הרי שנים כבר מדברים על הקטנת מספר השרים, ביטול שר ללא תיק, העלאת אחוז החסימה, אלו לא נושאים חדשים. בציבור פשוט יש איזה פחד מהשינוי".

ולטובת מי שלא הבין את השורה התחתונה בקטע שציטטה ח"כ קריב מהספר, היא הסבירה: "העכברים צעקו בקטע 'זה לא הוגן'. ואני אומרת: מה זה לא הוגן? אנחנו עובדים על זה כבר שנה. לא ידעתם שהנושא יגיע להצבעה?".

"בואו ננהל דיון מכובד, זו בכל זאת כנסת ישראל"

זו אינה הפעם הראשונה שנציג ממפלגת "יש עתיד" מצליח לעורר צחוק גדול באולם המליאה. דיון לילי אחד שנערך בחודש יוני 2013, הפך ברגע אחד למופע שכולו צחוק ודמעות שלא נראה מזמן מעל בימת הכנסת.

לדוכן הנואמים עלה שר החינוך הרב שי פירון שהתכוון לדבר על סעיף הכנסת חפצים אסורים בנסיבות מחמירות לבתי הסוהר - לכאורה דיון משעמם מאוד בשעת לילה מאוחרת. אלא שזמן קצר לאחר שהחל לנאום, הצחיקו אותו כמה מחברי הכנסת של סיעת יהדות התורה ובראשם ח"כ משה גפני - מה שהביא לפרץ צחוק ממושך ובלתי נשלט מצדו.

השר פירון ניסה להפסיק לצחוק בזמן שח"כ משה פייגלין שניהל את הדיון ביקש מהנוכחים לנסות ולהירגע, אלא שהשעה המאוחרת והעייפות השפיעו קצת יותר וגל הצחוק רק נמשך. גפני ושניים מחבריו לסיעה שנכחו במליאה המשיכו לצחקק במקום וכיסו את פניהם בידיהם.

"חברים, עדיין יש אנשים שצופים בנו בבית. בואו ננהל כאן דיון מכובד, זו בכל זאת כנסת ישראל", הפציר פייגלין, אלא שגלי הצחוק והשובבות במליאה נמשכו. בשלב הזה השר פירון נכנע לצחוק, ויתר על המשך נאומו וירד מהדוכן - רק אחרי ששתה כוס מים, ניגב את דמעות הצחוק מפניו והחזיק את הכיפה מחשש שתיפול.