ההצבעות המכריעות בכנסת - ללא נוכחות האופוזיציה

השבוע יתכנסו חברי הכנסת ויצביעו על שלושה חוקים שנויים במחלוקת – חוק המשילות, חוק הגיוס וחוק משאל העם. סיעות האופוזיציה החליטו בצעד חריג להחרים את הדיונים ואת ההצבעות. למרות שנרשמו סדרים גם בקרב הקואליציה, ההערכה היא כי הכנסת תאשר את שלושת החוקים

האופוזיציה תחרים את ההצבעות (AP)

מרימים ידיים: בתום כינוס חירום החליטו הערב (א') סיעות האופוזיציה להחרים את הדיונים וההצבעות שיתקיימו השבוע במליאת הכנסת על שלושה חוקים משמעותיים לחברה הישראלית כולה: חוק המשילות, חוק הגיוס וחוק משאל העם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הצעד החריג הוביל יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ומשמעותו היא כי ההצבעות צפויות לעבור בצורה חלקה ומהירה, כמעט ללא נוכחות של חברי האופוזיציה וכמעט ללא דיונים.

הוביל את החרם. ח"כ הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

עם זאת, דווקא בתוך הקואליציה טרם הושגו כל ההסכמות הנדרשות. שרת המשפטים ויו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני טרם חתמה על התחייבות לפיה סיעתה תתמוך בהצעות החוק. גם ח"כ עמרם מצנע (התנועה) ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד ביתנו) אינם מתכוונים לפי שעה לתמוך בחוק המשילות.

מרתון ההצבעות ייפתח ביום שלישי בבוקר, כשמליאת הכנסת תתכנס להצביע על חוק המשילות - חוק שאישורו דורש רוב של 61 ח"כים. יש הטוענים כי הצעת החוק שקידמה ישראל ביתנו היא הדרמטית ביותר מבין הצעות החוק שיעלו השבוע לדיון. בין היתר כוללת הצעת החוק את העלאת אחוז החסימה ל-3.25% - שהם כ-120 אלף קולות.

ייצאו מרוצים? בנט ולפיד (רויטרס)

למחרת, ביום רביעי בבוקר, תצביע הכנסת על חוק השוויון בנטל שקידמה מפלגת יש עתיד ושעל ניסוחו הוסכם בוועדת שקד. החוק מאפשר, בין השאר, הוצאה לעבודה של תלמידי ישיבות והטלת סנקציות פליליות בעתיד על חרדים של יתגייסו לצה"ל בלילה שבין רביעי לחמישי יצביעו חברי הכנסת על החוק השלישי - חוק משאל העם שקידמה מפלגת הבית היהודי. החוק ידרוש לקיים משאל עם בנושא של הסכם קבע עתידי במסגרת משא ומתן.