בית שמש נערכת לקראת הבחירות החוזרות: "לא רוצים מלחמת דת"

אחרי הניצחון של המועמד החרדי והוראת בית המשפט לערוך בחירות חוזרות – בית שמש נערכת לישורת האחרונה, והמועמדים נלחמים על כל קול. המועמד החילוני קורא לכל אחד להצביע, בעוד ראש העיר החרדי, המכהן, בטוח כי הוא יישאר בכיסאו גם בשבוע הבא

עיניהם של רבים ברחבי הארץ יהיו נשואות השבוע לעבר בית שמש, שם ייערכו ביום שלישי הבחירות החוזרות לראשות העירייה, בהוראת בית המשפט. נראה כי זהות ראש העיר, חרדי או חילוני, תשפיע הפעם יותר מבכל מערכת בחירות אחרת על האופי של העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חוץ מאובמה כולם עוזרים למתמודד מולי", סיפר ראש העיר משה אבוטבול, חרדי איש ש"ס. מולו מתמודד אלי כהן, בו תומכות כל המפלגות החילוניות לצד הבית היהודי. "האחריות על מה שיקרה בעיר הזאת רובצת על התושבים, לא תהיה הזדמנות נוספת", ציין אלי כהן, המועמד החילוני, ערב תחילת ההצבעה.

נבחרים מהליכוד, מהעבודה, מיש עתיד וגם נפתלי בנט בעצמו הגיעו לעיר להביע תמיכה באלי כהן. ראשי ש"ס פוקדים את העיר בתכיפות וקוראים להצביע, "על פי צוואת מרן", לאבוטבול. בית שמש הייתה לאורך השנים עיר מגוונת ומסורתית, אך בשנים האחרונות חרדים רבים עברו לעיר והם מתגוררים בשכונות שנבנו במיוחד עבורם.

קורא לכולם להצביע. כהן (חדשות 2)

הקבוצות הקיצוניות הגיעו מירושלים לבית שמש

החרדים הרבים שהגיעו לבית שמש בשנים האחרונות הפרו את המאזן הדמוגרפי בעיר. חלק מהחרדים משתייכים לקבוצות קיצוניות שהטילו חוקי צניעות מחמירים. העימותים, התקיפות והמעצרים לא איחרו להגיע, ונעמה מרגוליס, ילדה שפחדה ללכת לבית הספר, הפכה לסמל ההקצנה של בית שמש.

"אני ראש העיר, אין לי את המנדט לחנך את התושבים", הסביר ראש העיר אבוטבול. לקראת הבחירות המקומיות, החליטו כל החילונים לתמוך במועמד אחד שיהיה מוסכם ויעמוד מול החרדים. למרות זאת, בבחירות האחרונות המועמד אלי כהן הפסיד לאבוטבול. אחרי הבחירות בית המשפט קבע כי בעיר נערכו זיופים רחבי היקף, ולכן יש לערוך בחירות חוזרות.

"זאת החלטה הזויה. בית המשפט נכנע לאווירה הציבורית נגד החרדים", אמר אבוטבול. "נתנו למפסיד הזדמנות להתמודד שוב". הפגנת הענק בתחילת השבוע נגד הגיוס קשורה גם למאבק בבית שמש - תושבים רבים הגיעו למחות על מדיניות הממשלה לא רק על הגיוס, אלא על היחס הכללי לחרדים ובתוכה, גם ההחלטה לערוך בחירות חוזרות בבית שמש.

"לבחירות האלה אין מועד ב'"

"אנחנו לא רוצים מלחמת דת, ולא יהיה מועד ב' לבחירות האלה", אומר המועמד אלי כהן שוב ושוב לתומכיו, כשהוא חושש שהם לא יגיעו לקלפיות. "החרדים יצאו כמה שיותר. אנחנו צריכים לעשות אותו דבר. יש אדישות בציבור החילוני, ההזדמנות הזאת לא תחזור על עצמה. אנחנו נישאר עיר שמכבדת את כולם, או שאנחנו נהיה מאה שערים", הוסיף.

שלטי ההפרדה בין גברים לנשים, שאסורים על פי הוראת בג"ץ, עדיין תלויים ברחובות. "זה לא מפריע לאף אחד, זה נדוש, תביאו משהו חדש", ציין ראש העיר, שטוען כי נטפלים אליו מאחר והוא מפתח את העיר לטובת כל התושבים. הוא מצידו בטוח: ביום רביעי הוא יישאר ראש העיר.