לפיד או דרעי: מי באמת הרוויח מהפגנת הענק של החרדים נגד הגיוס?

הפגנת חצי מיליון החרדים נגד חוק השוויון בנטל הסתיימה, אבל הקרב לא. יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד ויו"ר ש"ס אריה דרעי תקפו זה את זה - וטענו לניצחון פוליטי בעקבותיה

שעות לאחר שכחצי מיליון חרדים יצאו לרחובות ירושלים במחאה על חוק השוויון בנטל, נראה שגם יו"ר יש עתיד, שיזמה את החוק, וגם יו"ר ש"ס, שמתנגדת לו, טוענים לניצחון בעקבותיה. לפיד וחבריו מרוצים שהחוק עורר תודעה ציבורית רחבה - והחרדים בטוחים שמפגן הכוח והלכידות יעצרו את "גזירת הגיוס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון למהדורה המרכזית אמר יו"ר "יש עתיד", השר יאיר לפיד כי "כל מי שראה את ההפגנה אמר שלא יכול להיות שקבוצה כה גדולה של אנשים לא תתגייס ותמשיך לחיות על חשבון אזרחים אחרים. אף אחד לא שונא את התורה, והחוק שיזמנו הוא לא נגד החרדים - אבל במדינה מתוקנת יש זכויות וחובות וזה הולך ביחד".

הפגנת הענק החרדית בי-ם, היום (מרים אלסטר, פלאש 90)


"הכאב שראינו היום בציבור החרדי הוא אמיתי, אך רובו נובע מכך שהם לא הבינו את החוק או לא הפנימו את העובדה שאי אפשר יותר להמשיך כך", המשיך לפיד. "החרדים יודעים שכשמדובר במסות כל כך הרבה גדולות של אנשים, לא ייתכן שפלג שלם בציבור יגיד שלא אכפת לו מהצבא וימשיך לשבת בישיבות".

שר האוצר דחה את הביקורות על החוק, לפיו הוא לא באמת מביא לשוויון בנטל - אלא רק מנציח את הפערים בין חילוני שמתגייס לצבא בגיל 18 ומשרת שלוש שנים לבין בחור ישיבה חרדי. "בית המשפט העליון הורה לחוקק חוק חדש ולעשות את זה באופן הדרגתי ותהליכי", הזכיר. "כבר השנה התגייסו יותר חרדים מהיעד השנתי שהצבנו. אמנם פספסנו את הדור הזה של החרדים ו-28 אלף מהם בגילאי 22 ומעלה לא יתגייסו, אבל הדור הבא כן - וכבר בגילאי 18-19".

עוד הבהיר לפיד כי אין בכוונתו לפגוע באורחות חייו של איש - וכי אינו חושש לחייו על רקע איומים שנשמעו לאחרונה. "השוויון בנטל הוא מהפכה חברתית והוא מציל את מדינת ישראל", אמר. "אני לא מוכן שמשוגעים ואלימים ישליכו על כל החברה החרדית, כי היא לא חברה כזו".

"לומדי התורה לא יהיו עבריינים"

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי דחה את טענותיו של לפיד בריאיון במהדורה המרכזית, ואמר כי בבסיס החוק לשוויון בנטל יש טעות גדולה - והיא הניסיון לגייס את בני הישיבות בכפייה. "במקום לתת לתהליך להתחיל בהידברות ולהגיע לאותה המטרה, פנו לכפייה", אמר. "כל העצרת שהייתה היום הייתה מאבק של לומדי התורה. מה שלפיד וחבריו התעקשו הוא לכפות את דעתם. הסנקציות הפליליות על לומדי התורה הן אלה שהוציאו אותנו החוצה. לא יכול להיות שבמדינת היהודים לומדי תורה יהיו תחת כותרת של עבריינים".

מאות אלפים מחו נגד הכפייה (אייל בן יעיש)

בראיון הפנה דרעי אצבע מאשימה לא רק לעבר לפיד, אלא גם לעבר ראש הממשלה נתניהו, שלדבריו אחראי לנעשה בממשלתו, בין היתר גם להעברת החוק. "נתניהו הבטיח לנו שלא יהיו סנקציות פליליות - ולא עמד בהבטחתו", אמר דרעי. "הוא נכנע ללפיד כמו במשא ומתן הקואליציוני. הוא פחות רלוונטי בממשלה. בנט, לפיד וליברמן הם אלה שמנהלים באמת את הממשלה. נתניהו טוב אולי להסברה לחו"ל".