דיון נפיץ בכנסת: "מי שיוותר על ההר יישאר בלי בית"

בעקבות פנייה של ח"כ משה פייגלין, הכנסת דנה בשאלת הריבונות על הר הבית. בשמאל טענו כי ההצעה מהווה פרובוקציה, וחברי הכנסת החרדים הזכירו כי יש איסור הלכתי בנושא, והזהירו מפני שפיכות דמים. מספר חברי כנסת מהמפלגות הערביות יצאו מהדיון במחאה

הדיון בריבונות עורר סערה (רויטרס)

דיון סוער בכנסת בסוגייה נפיצה: מליאת הכנסת דנה הערב (ג') בסוגיית הריבונות על הר הבית. ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו) הגיש הצעה לסדר היום בטענה ששליטת המוסלמים ב"סלע קיומנו היא פגיעה אנושה בלגיטימיות הריבונות של ישראל בירושלים". הדיון הסוער עורר הדים בקרב חלק מחברי הכנסת של השמאל, שטענו שהדיון מהווה פרובוקציה שמנסה לפגוע במשא ומתן. חברי כנסת רבים מהמפלגות הערביות יצאו מהדיון במחאה. את הדיון במליאת הכנסת העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פייגלין קרא בפתח הדיון לחברי הכנסת לעלות איתו להר הבית: "אני אראה לכם כיצד מתגוללים שם בעפר שרידי מקדש שלמה, ושרידי מקדש עולי בבל - אם כך אנו מתייחסים למקור - אולי אדוני היו"ר, נזמין את אנשי התחזוקה ונפרק את המנורה. מאחורי גבו של העם ויתרנו על כל שריד של ריבונות ישראל בהר. כל ארגון טרור יכול להניף שם את דגלו, אך דגל ישראל? הס מלהזכיר. ופרק תהילים הוא עילה למעצר. אפילו כיפה על הראש ממליצים השוטרים להוריד. אני לא מכיר שום מדינה בעולם שהמדינה אומרת ליהודים להוריד את הכיפה, והנה זה קורה בלב ליבה של בירת ישראל".

פייגלין הוסיף כי "למרבה התדהמה, זו הפעם הראשונה שכנסת ישראל דנה במליאה בשאלת הריבונות בהר הבית. בלי ההר אין בית, לא בתל אביב, לא בחיפה ולא בשום מקום אחר. אין תכלית ואין ייעוד לקיומנו הריבוני בארץ כולה". בסוף דבריו קרא ח"כ פייגלין לראש הממשלה "לממש את ריבונותה המלאה של מדינת ישראל בהר הבית כולו ולהפסיק באופן מיידי את הרס העתיקות בהר הבית, והשמדת עברנו ההיסטורי בידי אויבינו. הר הבית בידינו חברים יקרים אם תרצו זו לא תהיה רק אגדה!" 

ח"כ מירי רגב, ממפלגתו של פייגלין, מחתה בדיון על העובדה ש"מוסלמי יכול לקרא בשפתו ובקול רם את התפילה, שמשמעותה המשפט אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא נביאו ושליחו. מדוע יהודי אינו יכול לעלות להר הבית ולקרוא בקול רם שמע ישראל אדוני אלוהינו אדוני אחד? מי שיוותר על הר יישאר בלי הבית. צריך לפתוח את ההר לכולם בדיוק כמו מערת המכפלה". 

"תעלו איתי להר הבית". ח"כ פייגלין (חדשות 2)

"למה לשרוף את הבית? זו פרובוקציה"

לעומתם, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) הדגיש כי יש איסור חמור לעלות להר הבית, וטען כי ההצעה מהווה נזק עצום: "האיסור הוא מפורש וברור. אנחנו לא מקבלים פסיקות מרגב או חוטובלי". כהן ציין כי עליית אריאל שרון להר הבית הובילה לשפיכות דמים באינתיפאדה השנייה: "כמה הרוגים יהיו מההצעה הזו? זו בדיוק אותה תבערה שהצית שרון".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) טענה כי "אין חולק שליהודים יש זכות לעלות להר הבית ויש הבחנה בין הזכות לבין מימוש הזכות. מי שעומד כאן מעל הדוכן הכנסת עושה פרובוקציה שיש לה רק מטרה אחת והיא לפוצץ את יחסי ישראל והעולם המוסלמי, ולטרפד את המשא ומתן המדיני. מי שקורא בנקודה הרגישה הזו לעלות להר זורק את הגפרור שיצית את חבית אבק השריפה".

לעומתה, ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) טענה כי "הבית האמיתי שלנו חרב ואנחנו נותנים לו להמשיך להיות כך, כשמשחקים ברחבת הרב הבית משחקי כדורגל ופיקניקים, והערבים עושים שם את הצרכים שלהם. ריבונות ישראל לא יכולה להתקיים רק בבניין הזה והיא צריכה להיות גם על הר הבית".

ח"כ איתן כבל (העבודה) קרא להצעתו של פייגלין "בלוף", ושיבח את חברי הכנסת הערבים, ש"הבינו את ההצגה ויצאו". "למה לשרוף את הבית? גם אני רוצה את ארץ הבחירה, אבל ההבדל הוא שאני באמת מאמין בביאת המשיח, אבל אתם שנושאים כיפה על הראש כנראה לא מאמינים".