ההנהגה החרדית נערכת ל"הפגנת המיליון": "אין מנוס אלא לצאת למלחמה"

באופן נדיר, התכנסו הערב ראשי כל הזרמים החרדיים, על מנת לתכנן את הפגנת הענק נגד חוק הגיוס שתיערך ככל הנראה בשבוע הקרוב. ח"כ גפני: "אמרנו מראש שלא נסכים לגיוס של אף בחור ישיבה ולא נהיה מוכנים לתת יד לפגיעה בעולם התורה"

כינוס היסטורי נגד הגיוס (חדשות 2)

ההנהגה המרכזית של שלושת הזרמים בציבור החרדי - הליטאי, החסידי והספרדי - מיישרת קו עם העמדה הקיצונית הקוראת שלא להסכים לשיתוף פעולה עם חוק הגיוס המתהווה. הערב (ב') בכנס היסטורי שנערך בבני ברק, הוחלט על קיום הפגנת ענק. מארגני אירוע המחאה הצהירו כי יעשו מאמצים רבים על מנת שהאירוע ישמור על אופי של עצרת תפילה ולא של הפגנה אלימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במוקד הכינוס - ראש הממשלה נתניהו. חברי הכנסת החרדים מיהדות התורה ומש"ס תקפו את ראש הממשלה על שתיקתו בנושא חוק הגיוס ועל הסכמתו להיכנע לדרישות יש עתיד ולהכיל סנקציות פליליות במקרה של אי-עמידה ביעדי הגיוס.

הרב שטיינמן, מנהיגו הבולט של הציבור החרדי-ליטאי, אמר במהלך הכינוס: "יש שלוש עבירות חמורות, אבל עוון חילול השם היא דבר הרבה יותר חמור מזה. מה שעושים כעת נגד בחורי הישיבות זה חילול השם. לא יעלה על הדעת חס וחלילה להפריע ללימוד תורה, זה החיים שלנו.  הקב"ה יעזור, שכל אלה שרוצים להפריע לזה לא יצליחו".

מסתמן: הפגנת ענק בי-ם (מאיר בן הרוש, חדשות 2)

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "אמרנו מראש שלא נסכים לגיוס של אף בחור ישיבה ולא נהיה מוכנים לתת יד לפגיעה בעולם התורה. ולכן, אל מול החוק המתגבש אין מנוס אלא לצאת למלחמה". ח"כ אלי ישי (ש"ס) אמר כי בשיחותיו עם נתניהו במהלך החודשים האחרונים הבטיח לו האחרון כי יפעל לביטול הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס ולכן "יש להפנות את האצבע המאשימה אליו".

האדמו"ר מויז'ניץ הוסיף וקרא "להוציא הכרזה שאף אחד מלומדי התורה לא מתגייס לצבא בכלל, לא שירות אזרחי ולא שום דבר. זה צריך לצאת מכאן, כולם בלב אחד". הרב שלום כהן , חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, טען כי "בתקשורת מסיתים כנגד בני הישיבות, ואצל הספרדים זה מחלחל". כהן הוסיף בבכי כי הוא "מבקש שתצא מכאן החלטה שאין צבא ואין כלום, ולא מעניין אותנו הכסף שלהם, מעניין אותנו רק תורה".

"התקשורת מסיתה נגד בני הישיבות" (אלי קובין)

מתכננים עצרת תמיכה ומחאה (חדשות 2)

מדברים בשני קולות

ההחלטה על כינוס מועצות חכמי התורה ועל ההפגנה בשבוע הבא מגיעה למרות חוק הגיוס ולא בגללו. חברי הכנסת שהיו בוועדה וגם אלו שלא היו חברים בה, אך פעלו מאחורי הקלעים, יודעים היטב כי מדובר בחוק המקל ביותר שיכולה הייתה ועדת שקד לייצר.

בשיחות סגורות הם הביעו בשבועות האחרונים שביעות רצון מתוצאות הוועדה, אולם בשל החשש הכבד מביקורת בתוך המגזר, בעיקר מהפלגים הקיצוניים על כך שלא הושמע קול מחאה - הוחלט לצאת למאבק.

נערכים ל"הפגנת המיליון" (חדשות 2)