האזינו להקלטות: מאחורי הקלעים בהתנהלות מעון ראש הממשלה

בשבוע שעבר פרסמנו כאן לראשונה שאב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה טוען כי הועסק בתנאי ניהול קשים. כעת מגיעה טיוטת התביעה, שבה נאמר כי הוא לא בא בטענות לבני הזוג נתניהו - אך אומר כי נוצל. במסגרת התביעה נחשפים גם דברים חמורים שאמר סמנכ"ל משרד ראש הממשלה על כללי מנהל תקין

שנים הוא אבטח את רעיית ראש הממשלה שרה ואת ילדיהם, איש היחידה לאבטחת אישים שהפך למנהל בית ראש הממשלה. עכשיו הוא הצרה התורנית של בני הזוג נתניהו. בטיוטת כתב התביעה שעליה חתום פרקליטו, עורך הדין עמית סבג, נטען כי "בית ראש הממשלה העסיק את התובע בניגוד גמור לחוק שעות עבודה ומנוחה, חוסר שקיפות, זלזול בו כעובד - חרף מסירותו הרבה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטענה המרכזית בטיוטת התביעה היא כי עזרא סיידוף, האחראי על תפעול בית ראש הממשלה, הבטיח לו, לטענתו, לקבל תקן קבוע ובפועל החתים אותו על חוזה העסקה של עובד ארעי, שלא גילם את שעות עבודתו האמיתיות.

בתביעה, שצפויה להיות מוגשת בקרוב לבית הדין לענייני עבודה, מצורפת הקלטה בין אב הבית במעון ראש הממשלה לאחראי על התפעול סיידוף. "הסיבה שאני עוזב, כי אמרו, או.קיי., הוא מאבטח הוא לא יכול לדבר, הוא מאבטח. כנראה שהוא לא יכול לדבר, כנראה שזה מה שמאיים עליכם", נשמע אומר אב הבית בהקלטה. בתשובה עונה לו סיידוף: "אני גם עברתי, האגף שלי כבר מספיק הייתי פה, מספיק צרות".

אב הבית ממשיך ואומר: "אני יודע, אני מכיר". סיידוף עונה: "עברתי הרבה דברים, לכן אני אומר לך, לא, לא מעניין אותי, אני רק אמרתי באופן אישי. אומרים לי: 'הוא נפגע ממך באופן אישי'. אם נפגעת ממני באופן אישי, אני כבר אומר לך אני מתנצל".

אב הבית עונה: "לא נפגעתי באופן אישי, יש לך עובד במשרד שהוא יכול להגיד לך שהוא יותר טוב ממני היום? יש לך פה עובד שאתה יכול להגיד....". סיידוף משיב: "בוא, בוא לא ניתן ציונים, עזוב אתה...". אב הבית: "שזרק את המשפחה שלו, שזרק את המשפחה שלו שנה ועשרה חודשים, זה כמו להיות בכלא שנה ועשרה חודשים".

הועסק בניגוד לחוק שעות עבודה? (איציק בירן)

"מכרז חיצוני ייתפר בלעדית לתובע"

מנהל בית ראש הממשלה מציין בטיוטת התביעה כי "מר סיידוף ציין מספר פעמים בפני התובע שלא ידאג, כי הוא מתכנן להוציא מכרז פנימי ולפסול את כל המועמדים. לאחר מכן יתבצע מכרז חיצוני אשר ייתפר בלעדית לתובע".

בהקלטה נשמע אב הבית אומר: "ולמה עשיתי את כל זה? ידעתי שאני עושה את זה כדי לקבל תקן". סיידוף מנסה להשיב: "אני לא...". אב הבית: "אז היית בא ואומר לי כמו גבר: 'תשמע, לא מתאים, לא תקבל'. סיידוף עונה: "תקשיב, תסתכל לי בעיניים כשאתה מדבר איתי. אני בן אדם מאוד ישר. אני מצפצף לפעמים על הנהלים של נציבות שירות המדינה". אב הבית: "בסדר". סיידוף: "זה מה שרציתי עשיתי לך הכל...".

טיוטת התביעה הזאת שונה באופיה מהתביעה שהגישה בשעתו מנהלת משק בית ראש הממשלה בקיסריה, ליליאן פרץ. אז נגמרה התביעה בפשרה שהושגה מחוץ לכותלי בית המשפט. בטיוטת התביעה כאן יש רמז למה שטומן בחובו התיק הנוכחי: "התובע הועסק בתנאי ניצול קשים, לא אנושיים ולא הגונים. התובע ביצע משמרות העולות בהיקפן על יממה שלמה עם הפסקות של שעות בודדות. התובע נדרש לביצוע משימות ונחיצות זמינותו של התובע בכל שעות היממה".

"אם לעובד היה רע למה ביקש להישאר?"

עורך הדין עמית סבג כבר לא מייצג את מנהל בית ראש הממשלה. הצדדים, כך פורסם, נפגשו אצל מגשר שלא הצליח לפשר ביניהם. בינתיים, נפגש המנהל עם מבקר המדינה והעביר לרשותו חומרים. בקרוב הוא מתעתד למצוא עורך דין חדש ולהגיש תביעה כנגד משרד ראש הממשלה - על סכום של כמה מאות אלפי שקלים.

גורמים במשרד ראש הממשלה מסרו בתגובה: "אנו דוחים את הטענות. אם לעובד היה כל כך רע, מדוע ביקש שוב ושוב, במשך שנתיים, להישאר בעבודה?".

בשבוע שעבר חשפנו את הפרשה לראשונה כאן בחדשות 2 . אב הבית דרש פיצוי בסך 200 אלף שקלים בשל הפרה לכאורה של תנאי העבודה שהובטחו לו. הוא הודיע כי אם לא יקבל את מבוקשו, הוא עלול לתבוע את הזוג נתניהו ואף לחשוף "פרטים מביכים מבית ראש הממשלה".

הוא טען אז כי חשיפת הפרטים וההקלטות שבידיו תעורר מהומה שתביך את ראש הממשלה, רעייתו שרה וגורמים נוספים במעון הרשמי.