טירונית בקרב: השבוע הגורלי של ח"כ איילת שקד

זה היה השבוע של איילת שקד: הטירונית הצעירה של הבית היהודי, רק שנה בכנסת, הובילה את הועדה על השוויון בנטל והביאה לבוחרים שלה הישג : הטבות מפליגות לישיבות ההסדר. גם אם הדרך לגיוס חרדים עוד ארוכה מאוד, נדמה ששקד עשתה את שלה

יכול להיות שזה הביטחון העצמי, או אולי חוסר הניסיון הפוליטי, אבל ביום שני השבוע היא באמת חשבה שתצליח. איילת שקד, בת 38 עם פז"ם של בקושי שנה בכנסת, תפרק את אחד המוקשים הפוליטיים הכי גדולים שיש כאן - גיוס החרדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שקד קיוותה שכולם יצאו מרוצים - החרדים עמם ישבה שעות, האחים מיש עתיד וכמובן בוחרי הבית היהודי, מפלגתה. היא אפילו מצאה השבוע זמן לפגוש את ראשי הארגונים היהודיים, שהופתעו מכך שיושבת ראש הוועדה לגיבוש חוק הגיוס החדש הגיעה כמתוכנן.

"אני רוצה לגבש חוק שכל חלקי העם יוכלו לחיות אתו", הצהירה שקד. "אני יודעת שאיש לא יהיה שמח מכך, אבל אני מאמינה שיחד, הקואליציה והאופוזיציה - יכולות להשיג זאת".

שעה אחר כך היא שוב היתה בכנסת, ועדכנה את יושב ראש המפלגה נפתלי בנט בלוחות הזמנים. "הכרנו בשנת 2006 כשראיינתי אותו לעבודה אצל נתניהו. הוא היה בסדר, עבר את הראיון וגם נתניהו העביר אותו", נזכרה.

שקד היתה ראש לשכתו של ראש הממשלה, ויחסיה עמו ידעו עליות ומורדות אליהן היא מעדיפה שלא להתייחס.

שקד עם יו"ר המפלגה נפתלי בנט (חדשות 2)

"היתרון: לא צריך להתנשק ולהתחבק"

הסוף ידוע - מי שלא רצה אותם לצדו קיבל אותם מולו, וסיפק לנו את אחת התמונות המוזרות ביותר בנוף הפוליטי בישראל: סיעה שכולה דתית ומנוהלת על ידי החילונית היחידה בחדר. "זה נראה לי טבעי לגמרי", הסבירה שקד. "אני מרוצה מאוד מהעבודה בסיעה, אני אוהבת את התפקיד של יושבת הראש. יש יתרון במפלגה דתית - לא צריך להתנשק ולהתחבק במרכז".

רק מאחורי הדלת הסגורה שקד תדווח לחברי סיעתה שלא אכזבה, והשיגה למגזר שלהם ולבוחרים שלה דיל מהסרטים: תמיכת החרדים ויש עתיד בהמשך ההטבות לישיבות ההסדר. "מבחינתי אין הבדל בין בחור בציונות הדתית לבחור מבבלי. הציונות הדתית בונה את השדרה של הקצונה הצבאית הבכירה והזוטרה, זה עליהום מיותר", אמרה.

איילת שקד בוועדה (חדשות 2)

שקד לא חדשה בעולם הפוליטי, אבל חדשה בבית המחוקקים. "גיליתי איך אפשר לגבש בריתות שנותנות יותר כוח, אבל מעולם לא דיברתי על פוליטיקה חדשה - זו פשוט פוליטיקה", הודתה.

גם החרדים, לכאורה המפסידים הגדולים מהחלטות הוועדה, לא מרגישים מרומים. "ידענו הכול מראש, חשפנו את המסיכות וכולם יודעים את האמת - יש דיל פוליטי בין יש עתיד לבית היהודי", תקף חבר הכנסת אריאל אטיאס. "איילת שקד לא עשתה לנו תרגיל, חכו ותראו מה אנחנו קיבלנו בתמורה".

"זהירה יותר במילותיי" (חדשות 2)

"אני זהירה יותר במילותיי"

להצבעה הגורלית על הסנקציות ברביעי בלילה החרדים כבר לא הגיעו. "עבדתי עם החרדים בשיתוף פעולה קרוב וידעתי שזה מכעיס אותם, אז היה לי קשה", סיפרה יושבת ראש הוועדה.

שקד כבר עשתה את שלה השבוע. גם אם החרדים לא יתייצבו בהמוניהם בבקו"ם, וכנראה שכך לא יהיה, השם איילת שקד לא יישכח במהרה, ולא בגלל עוד פרובוקציה. "הייתי כותבת שוב את המכתב נגד ג'ון קרי, אבל אני זהירה יותר היום במילותי", הצהירה.