לפיד פנה לחרדים: "אנחנו לא מנסים להתנכל"

יו"ר יש עתיד התייצב כדי להסביר את חוק השוויון בנטל שאושר בוועדת שקד. "עיוות חוקי והיסטורי תוקן", אמר. "הפצע הזה בלבה של החברה הישראלית נגמר". ח"כ שלח: "על זה קיבלנו 19 מנדטים"

שעות ספורות לאחר שאושר מתווה השוויון בנטל בוועדת שקד, פנה היום (ה') שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, ממובילי המהלך, לחרדים וניסה להבהיר להם כי לא מדובר בניסיון לפגוע בהם. "השוויון בנטל לא נועד להתנכל באורח חייכם", אמר לפיד. "איש אינו רוצה לפגוע באורח חייכם או בכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנוסח שאושר אמש כולל סנקציות פליליות נגד בחורי ישיבה שישתמטו משירות צבאי, הסעיף שעליו התעקשה יש עתיד והיה למוקד המחלוקת בתקופה האחרונה. במסיבת עיתונאים שערך יחד עם בכירי מפלגתו, אמר לפיד כי מדובר בתיקון של עיוות חוקי והיסטורי. "כולם הבינו שלא נתקפל, הציונות חזרה עם גאוות יחידה", הדגיש שר האוצר. "כולם יילכו לבקו"ם וישתלבו במעגל העבודה".

כבר אתמול הגיעה התגובה החרדית למהלך - כשנודע שבשבוע הבא יתקיים כינוס היסטורי של כל ראשי הציבור הליטאי, החסידי והספרדי. שלושת הזרמים יתכנסו כדי להחליט על המשך הצעדים, כשהעיקרי והגדול שבהם צפוי להיות עצרת תפילה המונית כבר בשבועות הקרובים.

לפיד פנה היום בדבריו ישירות לחרדים בניסיון להפיג את החשש המקונן בהם לנוכח ההחלטה. "השוויון בנטל אינו ניסיון להתנכל לאורח חייכם, אנחנו מחויבים לכם כדי לעזור לכם לכלכל את משפחותיכם", הדגיש. "הפצע הזה בלבה של החברה הישראלית נגמר".

ח"כ עופר שלח, שהיה מיוזמי החוק, התייחס גם הוא להחלטה והבהיר כי שום שינוי באקלים הפוליטי לא יגרום לשינוי בדרך שבה החלו חברי מפלגתו. "אנחנו ערים לציניות שמלווה את המהלך", אמר שלח. "אנחנו לא מוכנים שהמהלך הזה יהיה תלוי באיזה אקלים פוליטי שמשתנה. מערכת הביטחון הבינה שזה מה שחייב לקרות".

"שום פוליטיקאי לא יוכל לשנות את הדבר אלא בחקיקת חוק חדש", אמר שלח שהדגיש כי לא היה מדובר בהטחת בחירות ריקה. גם הוא בחר לפנות לציבור החרדי ואמר: "אנחנו לא מתנשאים מעליכם. לאחר 65 שנה אתם חוזרים לחברה הישראלית - עם התרבות שלכם, בלי לשנות אתכם".

בדרך לשוויון בנטל, ארכיון (רויטרס)

יעלון: "רוצה לראות את כולם נושאים באחריות"

במהלך כנס במכללת תל חי לזכרו של רס"ן איתן בלחסן, התייחס גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לנושא הטעון. "הייתי רוצה לראות את כולם נושאים באחריות, גם יהודים וגם כל שאר המגזרים - זאת המטרה שלנו", הדגיש יעלון. "מהחקיקה החדשה העם בישראל ירוויח".

מנגד, היו גורמים בקואליציה שלא שמחו על אישור הסנקציות הפליליות. ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), שהגיש רוויזיה, בקשה לדיון מחדש, על סעיף הסנקציות ביחד עם ראשת הוועדה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), אמר בתום הדיון: "כל עוד לא מדובר בהסכמה עם החרדים, אנחנו נמשיך להתנגד. זה לא יביא לתכלית החוק שהיא לגרום לכך שהחרדים יתגייסו. אם הדבר ייעשה בכוח, הם לא יעשו זאת. הדבר צריך להיות במשותף איתם".

ראשי עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון תקפו את סעיף הסנקציות הפליליות. "הנהגת סנקציות פליליות היא דוגמה קלאסית להונאת הציבור ולהעדפת שיקולי הישרדות של הקואליציה של פני טובת המדינה", אמרו בעמותה. "היא מבטיחה שלא יושג בישראל שוויון בנטל אבל יושג קרע חברתי קשה ומיותר. מדובר בחוק לצורכי כותרות וסטטוסים בפייסבוק שאי אפשר ליישם. על פי יש עתיד, השוויון בנטל מורכב ממתן פטור גורף מיידי לכ-50 אלף תלמידי ישיבות".

צעירים חרדים ישתלבו בשוק העבודה

על פי סעיפי החוק, כל הצעירים החרדים מגיל 22 ומעלה יקבלו פטור מלא מגיוס ויוכלו להשתלב בשוק העבודה. חרדי שימלאו לו 18-22 בעת אישור החוק יקבל פטור משירות בגיל 24. במסגרת החוק תעמוד המכסה על כ-5,200 חרדים שיגויסו מדי שנה.

חברי הקואליציה הסכימו כי יישומו המלא של החוק על צעירי המגזר החרדי יחל רק בעוד ארבע שנים. האוכלוסייה החרדית שמתוכה ייגזרו יעדי הגיוס למגזר תכלול בני 18-26. החל מאמצע 2017, אם המגזר החרדי לא יעמוד במכסות שנקבעו לו, יופעלו הסנקציות הפליליות ותחול חובת גיוס על כולם.

סעיף נוסף בחוק השוויון בנטל הוא הארכת שירות בני ישיבות ההסדר ל-17 חודשים בלבד, ולא ל-24 חודשים כפי שדרשו חברי יש עתיד תחילה.