החרדים מתאחדים נגד חוק הגיוס: "נצא למלחמת קודש"

בשעה שחוק הגיוס עומד בפני הכרעה בוועדה לשוויון בנטל, מאחדים כוחות בציבור החרדי לקראת המאבק המשותף בגיוסם של בני הישיבות. הרב אהרון לייב שטיינמן קרא לכל הפלגים בציבור החרדי, בש"ס, יהדות התורה ואגודת ישראל, לשלב ידיים ולקיים עצרת מחאה נגד החוק החדש

החרדים מתאחדים נגד חוק הגיוס (יואב גרוס)

ועדת השוויון בנטל צפויה להתכנס בשעות הקרובות להצבעה הסופית על סעיפי חוק הגיוס החדש, במסגרתו יושתו סנקציות פליליות על בחורי ישיבות שלא יתגייסו לצבא. במקביל, פתחו הזרמים החרדים חזית אחידה נגד החוק החדש וקראו לשלב ידיים במסגרת המאבק בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ישיבת "אורחות תורה" בבני ברק, הרב אהרן לייב שטיינמן, קרא לראשי הציבור החרדי בהם דגל התורה, אגודת ישראל וש"ס, להתאחד ולדון יחד על קיום עצרת מחאה נגד החוק. שטיימן בן ה-100, שנחשב למנהיג הציבור החרדי-ליטאי, אמר כי החוק החדש הינו חילול השם. 

במקביל, גם הרב אהרן טייטלבוים, האדמו"ר של חסידות סאטמר, אמר כי הוא וחסידיו ייצאו לחמת קודש נגד התהליך. "נמסור את נפשנו לשם כך, שלא יוכלו להשמיד את עם ישראל במובן הרוחני. לא רק תלמידי ישיבות שלומדים לא יתגייסו, אלא גם בחורים שאינם נמנים עם הלומדים לא יתגייסו כלל", אמר האדמו"ר.

"המאבק שלנו לא יהיה מוגבל לבני עדות אשכנז", הדגיש הרב. "גם תלמידי עדות המזרח, גם תושבי הפריפריות, עבור כל מי שנמנה עם הציבור החרדי, נמסור את נפשנו, כדי שלא יעברו חלילה השמדה רוחנית".

בני הישיבות ישרתו 17 חודשים בלבד

במסגרת הדיונים על אישור החוק, הסכימו חברי הקואליציה כי יישומו המלא של החוק על צעירי המגזר החרדי יחל רק בעוד ארבע שנים וכי עד אז לא יופעלו סנקציות פליליות. האוכלוסייה החרדית שמתוכה ייגזרו יעדי הגיוס למגזר תכלול חרדים מגיל 18 ועד גיל 26.

עוד הוסכם כי בני ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד. בשעות הקרובות צפויה הוועדה לאשר את כלל סעיפי החוק, שיובא בהמשך להצבעה במליאת הכנסת.