הושגה הסכמה על חוק שוויון בנטל: סנקציות פליליות על משתמטים

אחרי שבועות ארוכים של דיונים וויכוחים, ועדת שקד הגיעה הלילה להסכמה: יוטלו סנקציות פליליות על משתמטים - אך הן יחלו ביולי 2017 ויעדי הגיוס ייקבעו עד גיל 26. ההצבעה בוועדה צפויה כבר היום‎

בדרך להסכם היסטורי? (רויטרס)

בדרך להסכם היסטורי: לקראת השעה שתיים בלילה, אחרי שבועות ארוכים של דיונים וכשנה מאז הקמת הממשלה - הושגה הסכמה על חוק השוויון בנטל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת שקד תצביע היום (ד') על הנושא על פי מתווה שהושג, שכולל גם הסכמות על שני נושאים מרכזיים שהיו בלב המחלוקת - סנקציות על משתמטים וגיל המתגייסים.

על פי הסיכום, על משתמטים מגיוס יוטלו סנקציות הפליליות. עם זאת, זה לא יקרה מיד. הסנקציות הפליליות יופעלו בשנת 2017, אבל היישום שלהן באופן מעשי יידחה בעוד חצי שנה עד שנה, כך שרק ב-2018 תהיה החלה של חוק שירות ביטחון על המתגייסים החרדים, כפי שהוא מוטל על הציבור החילוני והדתי-לאומי.

עוד הוסכם כי יעדי הגיוס של החרדים ייקבעו עד לגיל 26, מתוך המאגר של כלל המתגייסים. המשמעות היא שגם מי שיתחיל לשרת בגיל מאוחר, ייחשב כמתגייס ששירת.

חבר הוועדה, ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי, טען הבוקר כי "ועדת שקד תצביע היום על מתווה נכון ומאוזן. ברור לי שיהיו כאלה שיינסו לייצר פרובקציות וכותרות, אבל התהליך הדרגתי ומכיר בערך לימוד התורה ושירות המדינה כאחד".

אתמול טענו גורמים בוועדת שקד כי ראש הממשלה נתניהו הוא שמונע את התקדמות הדיונים. לדבריהם, ראש הממשלה ניסה לקיים דיונים עם אנשי הוועדה וגורמים בכירים בקואליציה על מנת לרכך את סעיף הסנקציות הפליליות.

בתחילת השבוע החליטו אנשי הפורום לשוויון בנטל לחדש את מאבקם שבמסגרתו הקימו בחדש את מאהל "הפראיירים" תחת השם המחודש - "מאהל המשרתים". הם תקפו את ראש הממשלה ואת שר האוצר שלדבריהם ניסו לקדם "תרמית ולא מהפכה אמיתית". כעת נותר לראות ההסכמות שהושגו בוועדת שקד יספקו גם אותם במאבקם הציבורי.