נתניהו בוחן: כהונת פרס תוארך, העם יבחר את הנשיא הבא

ראש הממשלה, שעדיין מתחבט בשאלת מועמד סיעת הליכוד לתפקיד המכובד, בוחן אפשרות להעביר את סמכות הבחירה בנשיא המדינה לאזרחים. על פי הדיווח בגלי צה"ל, במסגרת הצעד המורכב תוארך כהונתו של הנשיא פרס בשנה

האם כהונת פרס תוארך? (יונתן סננס, חדשות 2)

האם הנשיא שמעון פרס יישאר בתפקידו למשך שנה נוספת? ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן אפשרות להאריך את כהונת הנשיא, ואף להעביר את סמכות הבחירה לתפקיד המכובד לידי העם, כך דווח בגלי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, ראש הממשלה שוקל אפשרות לפיה הסמכות לבחירת נשיא המדינה תועבר לידי האזרחים. במסגרת צעד זה, אם יתממש, תוארך כהונתו של הנשיא פרס בשנה נוספת, ובזמן זה תיערך ועדת הבחירות המרכזית להצבעה - ממש כמו בבחירות לכנסת.

הוצאתו לפועל של המהלך כרוכה בשינוי חוק יסוד נשיא המדינה בטרם תצא הכנסת לפגרת החורף. אם הדבר אכן יתממש, בעוד כשנה יצאו אזרחי ישראל לקלפיות כדי לבחור את הנשיא החדש.

הערכה: נתניהו מתקשה בבחירת מועמד

בסביבת ראש הממשלה סירבו להגיב לפרסומים בנושא, אך ניתן להעריך כי הסיבה שבגינה נתניהו שוקל את המהלך קשורה בעצם הקושי שבבחירת מועמד מטעם הליכוד לתפקיד. נתניהו ניצב כעת מול הבחירה בח"כ ראובן ריבלין, שהכריז כי הוא מתמודד על התפקיד, למול השמועות לפיהן גם השר סילבן שלום מעוניין בו.

בשלב זה ניתן להעריך כי יתר הסיעות בכנסת לא צפויות להתנגד למהלך - על אף מורכבותו. פרס נחשב כנשיא אהוד, ולכן הארכת כהונתו אינה צפויה לעורר מחלוקת. יחד עם זאת, לא ברור כיצד הדבר יתקבל בקרב המועמדים שכבר הכריזו כי יתמודדו במרוץ לבית הנשיא בירושלים.