פרסום ראשון: המבקר יקדים את פרסום דוח הדיור להשבוע

במשרד מבקר המדינה ערים לסערה הפוליטית סביב פרסום הדוח אודות מחירי הדיור בישראל ימים ספורים לפני הבחירות. לכן החליטו להקדים את הפרסום בכשבוע. בכך מנסה המבקר להימנע מהאשמות על התערבות במשחק הפוליטי‎

המבקר ונתניהו, ארכיון (פלאש 90)

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מתכוון לפרסם את הדוח העוסק במשבר הדיור עוד השבוע - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. אנשי משרד המבקר מעוניינים להקדים את פרסומו ככל הניתן, וזאת על מנת שלא יואשמו שהם לוקחים חלק במשחק הפוליטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים ספג שפירא ביקורת חריפה מכמה מבכירי הליכוד שקראו לו שלא לפרסם את הדוח בעת הזו. עם זאת החליט המבקר להקדים בכשבוע את פרסום הדוח, שצפוי למתוח ביקורת על התנהלות ממשלות אולמרט ונתניהו. "אינני שחקן בזירה הפוליטית", הדגיש שפירא. "כשדוח מיוחד מוכן - מן הדין יש לפרסמו".

המבקר הסביר: "הדוח על משבר הדיור עוסק בנושא חשוב שנמצא על סדר היום הציבורי תקופה ארוכה והמחסור בדירות פוגע קשות באוכלוסיות החלשות. מדובר בדוח חוצה ממשלות ומשרדי ממשלה שבדק גורמים רבים המעורבים בנושא". עוד הוסיף שפירא כי "מועד פרסום הדוח נקבע זה מכבר. הבחירות לכנסת הן שהוקדמו".

בליכוד הזעם נמשך. "זכותו של מבקר המדינה לפרסם כל דוח שהוא רוצה, בנושא הדיור או בנושא אחר, אבל צריך להבין שבגלל העיתוי הדיון יהיה פוליטי בעיקרו ולא ענייני, וחבל כיוון שבדוח הזה יש ודאי הרבה דברים שניתן להפיק מהם לקחים", טען הבוקר השר ישראל כץ בריאיון לרשת ב'.

עיקר הדוח צפוי להתייחס לחלקן של הממשלות האחרונות בראשות אולמרט ונתניהו, שבמהלכן הוזנח הטיפול בהיצע הקרקעות ובקביעת מדיניות ויעדים ברורים. בנוסף יעסוק הדוח בפרק מיוחד בנושא דיור בר-השגה, ויצביע על כשל מתמשך לכאורה במדיניות הממשלתית בנושא זה, בעיקר לאחר המחאה החברתית בשנת 2011.

הסערה הבאה? מבקר המדינה (פלאש 90)

פרסום הדוח יגיע אם כך ימים ספורים בלבד לאחר הסערה שהתחוללה בעקבות הדוח הקודם - שעסק בהוצאות מעונות ראש הממשלה. בסביבת נתניהו החליטו להטיל את האשמה על אב הבית לשעבר, מני נפתלי, שמנגד החליט להעיד על שהתרחש בתמורה לחסינות מהפרקליטות. בימים הקרובים צפוי היועץ המשפטי לממשלה להחליט האם יש די ריאיות על מנת לפתוח בבדיקת הממצאים.