דליה דורנר: "אסור לשופט להיכנס לפוליטיקה"

הבוקר הצטרפה למרוץ על הנשיאות מועמדת חדשה ומפתיעה: שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר. בריאיון ראשון אחרי ההכרזה על התמודדותה מבהירה דורנר: "הנקודה החשובה ביותר עבורי היא לרוץ כאישה א-פוליטית"

המירוץ לנשיאות התרחב היום עוד עם הכרזתה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, על כוונתה להתמודד לתפקיד. בריאיון ראשון לחדשות 2, אחרי ההודעה על כוונתה להתמודד לנשיאות, מדגישה דורנר: "אני חושבת שאסור לשופט להיכנס לפוליטיקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטת בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות דחתה על הסף את הטענות לפיהן לא תזכה לקולות של מחנה הימין, מכיוון שהביעה בעבר עמדות נחרצות בנושאי זכויות אדם והשליטה בשטחים. "אף פעם לא הבעתי דעות נחרצות על השליטה בשטחים משום שאני מאוד משתדלת לא להיכנס לפוליטיקה", הבהירה. "אני בהחלט חושבת שצריך להגן על זכויות אדם - זה החוק במדינה שלנו, אבל זו טעות לחשוב שהגנה על זכויות אדם זה עניין של שמאל דווקא. מה פתאום. אני מכירה אנשי ימין מצוינים שתומכים בזכויות אדם".

"היו אליי פניות וזה החמיא לי, וחשבתי שאני צריכה לתת תשובה חיובית, כדי שתתמודד אישה", מסבירה דורנר את החלטתה. "אני לא פוליטית - נשיא זה לא ימין ולא שמאל. צריך לייצג את כל העם ובשבילי הנקודה החשובה ביותר היא לרוץ כאישה. אם לא אבחר, זה לפחות יפתח פתח להתמודדות נשים ובעיניי זה חשוב מאוד".

"אני לא יודעת", ענתה דורנר לשאלה האם תהיה מסוגלת להתמודד עם המאבקים הפוליטיים הכרוכים בהתמודדות על התפקיד הנחשק. בדבר אחד היא משוכנעת - העובדה שבחודש הבא היא תחגוג יום הולדת 80, לא תפריע לה לכהן כנשיאה. "על יד נשיאנו הנוכחי אני ממש תינוקת", אמרה.

ההערכות במערכת הפוליטית הן כי סיכוייה של דורנר להיבחר לתפקיד הם נמוכים, וכי התמודדותה עשויה לפגוע בעיקר בסיכוייו של מועמד השמאל בנימין (פואד) בין אליעזר. למעשה, החלטתה של דורנר להתמודד עשויה להוביל לסיבוב שני שבו ימצאו את עצמם ראובן (רובי) ריבלין וסילבן שלום זה מול זה.