המבקר לא מתקפל: הדוח על משבר הדיור יפורסם

השופט (בדימוס) יוסף שפירא מגיב על ההאשמות שהגיעו מסביבת נתניהו הנוגעות לתזמון פרסום דוח הביקורת על פרשות מעון ראש הממשלה והמסמך שצפוי לראות אור בנושא משבר הדיור בחודש הבא. "אינני שחקן בזירה הפוליטית. מועד פרסום הדוח נקבע זה מכבר; הבחירות לכנסת הן שהוקדמו"

המבקר לא מתקפל: הדוח יפורסם

אחרי הטענות שהושמעו בסביבת נתניהו לגבי תזמון ופרסום דוח מבקר המדינה העוסק בפרשות מעון ראש הממשלה, המשמש על פי חלק מהטענות כ"כלי ניגוח פוליטי", הגיב בסוף השבוע השופט (בדימוס) יוסף שפירא על הדברים ואמר כי הדוח על משבר הדיור שצפוי להתפרסם בחודש הבא ייצא לאור כמתוכנן: "אינני שחקן בזירה הפוליטית. כשדוח מיוחד מוכן - מן הדין יש לפרסמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדוח על משבר הדיור עוסק בנושא חשוב שנמצא על סדר היום הציבורי תקופה ארוכה והמחסור בדירות פוגע קשות באוכלוסיות החלשות. מדובר בדוח חוצה ממשלות ומשרדי ממשלה שבדק גורמים רבים המעורבים בנושא".

עוד הדגיש שפירא כי "מועד פרסום הדוח נקבע זה מכבר. הבחירות לכנסת הן שהוקדמו. עבודת הביקורת מתבצעת במקצועיות ועל פי שיקולים ענייינים בלבד ואין זה ראוי שעבודת מבקר המדינה ומשרדו יושפעו מלוח זמנים פוליטי".

הדוח יעסוק גם בכהונת אולמרט (עידו ארז)

בדוח: ביקורת על ממשלות נתניהו ואולמרט

שפירא צפוי לפרסם עוד לפני הבחירות דוח מיוחד נוסף ובו סקירה על אחריות ממשלות נתניהו ואולמרט למצוקה הגוברת בענף הדיור בשנים האחרונות. ביום חמישי האחרון כינס המבקר בלשכתו ישיבה מיוחדת לקביעת מועד פרסום הדוח, שיראה אור ככל הנראה בראשית החודש הבא.

עיקר הדוח יתייחס לחלקן של שתי הממשלות האחרונות בראשות בנימין נתניהו, שבמהלכן הוזנח הטיפול בהיצע הקרקעות ובקביעת מדיניות ויעדים ברורים. בנוסף יעסוק הדוח בפרק מיוחד בנושא דיור בר-השגה, ויצביע על כשל מתמשך לכאורה במדיניות הממשלתית בנושא זה, בעיקר לאחר המחאה החברתית בשנת 2011.

הדוח מותח ביקורת גם על ממשלתו של אהוד אולמרט, בעיקר סביב החלטתה משנת 2008 לקדם תכניות מגורים בפריפריה על חשבון פתרונות דיור במרכז הארץ. סוגיה ששימשה בסיס להתנערותו של נתניהו מהאחריות למצב בענף הדיור בריאיון שהעניק ראש הממשלה לחדשות 2 בחודש שעבר.

עוד יצביע הדוח על כשלים באספקה ובאיכות הנתונים המצויים במשק על תחום הדיור, בהם כישלון הממשלה ביישום תכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) בכך שלא יצרה תשתיות ראויות בפריפריה ולא סיפקה מענה לביקושים במרכז הארץ, וגם על כשלים בתחום הפרויקטים סביב דיור להשכרה לטווח ארוך.

חיבור המסמך התבסס על עבודת רוחב שנעשתה במשך שנה וחצי בשורת משרדים ממשלתיים, ובראשם משרד ראש הממשלה, בנק ישראל, משרדי הבינוי, האוצר והמשפטים ורשות מקרקעי ישראל.

"זה לא הליכוד שהצטרפתי אליו". כחלון (בן קלמר, פלאש 90)

"זלזול באינטליגנציה". רגב (פלאש 90 , מרים אלסטר)

רגב: "תגובת המבקר לביקורת מזלזלת באינטליגנציה"

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) אמרה הערב כי "תגובת מבקר המדינה לביקורת שנשמעה עליו בעיניין עיתוי הפרסום של דוח הדיור, על כך שהתיזמון תוכנן מראש, היא איננה רצינית ומזלזלת באינטילגינציה של המבקר עצמו. לא ייתכן שבתקופת בחירות - תקופה שבה לא מבצעים מינויים ונוקטים יתר זהירות - דווקא אז בוחר המבקר לפרסם דוח בנושא דיור.

"בעיית הדיור היא בעיה ארוכת שנים ששותפים לה ראשי מממשלות קודמים משמאל ומימין. לכן, אני קוראת ליועץ המשפטי לממשלה לקבוע כללים בעיניין עיתוי פרסום דוחות מבקר המדינה . לא ייתכן שהמבקר משמש כלי בידי התקשורת לניגוח פוליטי".

אתמול התייחס לדוח מבקר המדינה יו"ר מפלגת "כולנו" משה כחלון התייחס ושיגר חיצי ביקורת כלפי משפחת נתניהו. "התביישתי לקרוא את כותרות העיתונאים", אמר כחלון בדברים שנשא באירוע "שישי פוליטי" עם רינה מצליח בהרצליה. "זה לא הליכוד שאני הצטרפתי אליו. אני הצטרפתי לליכוד החברתי של בגין - ליכוד עם רגישות חברתית".