לפיד על חוק הגיוס: "הנושא הזה פירק ממשלות וגמר קריירות"

שר האוצר ויו"ר יש עתיד התייחס להצבעה בוועדת שקד על סעיפי החוק לשוויון בנטל ואמר כי "כולם צריכים לשרת, ובעוד חודש מהיום זה יהיה המצב". לפיד הדגיש כי לא מדובר במהלך נגד החרדים: "אני מבין את החרדה והזעם שהחוק מעורר בציבור החרדי, שינויים זה לא דבר קל"

שעות ספורות לאחר שוועדת שקד החלה להצביע על סעיפי חוק השוויון בנטל, התייחס שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד לסוגיית הגיוס לכולם ואמר: "מהפיכה חברתית היא דבר לא פשוט, הנושא הזה פירק ממשלות וגמר קריירות. לא ניתן לזה לקרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתח ישיבת הסיעה אמר לפיד: "העיקרון פשוט - כולם צריכים לשרת, לעבוד ולפרנס את עצמם ובעוד חודש מהיום - זה יהיה המצב. אני מבקש להדגיש כי אין מצב כזה סנקציות פליליות. מדובר פשוט בזה שגם על הציבור החרדי יכול חוק שירות ביטחון חובה".

"ביום שבו החוק יעבור", המשיך יו"ר יש עתיד, "עשרות אלפי חרדים יקבלו הודעה שהם כבר יכולים לצאת לשוק העבודה ולפרנס את ילדיהם. 91% מהחרדים שהתגייסו לצבא השתלבו אחר כך בשוק העבודה. תפקידנו כמדינה הוא לסייע להם. זה צודק ונכון ומעמד הביניים הישראלי כבר לא יכול וממילא לא צריך לשלם את החשבונות של אנשים אחרים".

על רקע ההתפרעויות של מפגינים חרדים בעצרות מחאה נגד החוק אמר לפיד: "אני מבין את החרדה והזעם שהחוק מעורר בציבור החרדי. שינויים זה לא דבר קל. אני מבקש לזכור דבר אחד - אנחנו לא נגדם. אחים אנחנו ועלינו ללמוד לחיות מחדש עם אותם הזכויות ואותן החובות".

ועדת שקד אישרה: גברים ישרתו ארבעה חודשים פחות

יו"ר הסיעה ח"כ עופר שלח התייחס לאישור בוועדת שקד לקצר את שירות החובה לגברים: "קיצור השירות ישנה מעיקרו את תמונת השירות בצה"ל ויעמיד אותו על בסיס רחבה בהרבה, כולל חלקים הולכים וגדלים בציבור החרדי. זהו בסיס נכון יותר ביטחונית, כלכלית וחברתית, כפי שיודעים גם במערכת הביטחון".

הוועדה לבחינת חוק השוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד, שמצביעה על המתווה לחוק החדש, אישרה הבוקר את קיצור השירות הצבאי לגברים מ-36 ל-32 חודשים. הוועדה התכנסה כדי להמשיך לגבש הסכמות בין סיעות הקואליציה השונות, בניסיון לגבש הצעת חוק מוסכמת שתעבור בכנסת ותסדיר את נושא גיוס החרדים לצה"ל.

הנושאים המרכזיים שעליהם עדיין ישנה מחלוקת הם בעיקרם סוגיות הסנקציות הפליליות, גיוס נשים וחובת הגיוס בהסדרים מיוחדים כמו אלו של ישיבות ההסדר.