עימות בממשלה: "מדינת הלאום היהודי" בחוק החינוך

הצעת חוק הקובעת כי בתי הספר יחנכו לחיזוק הערך "ישראל כמדינת הלאום היהודי" אושרה בוועדת השרים לענייני חקירה, זאת למרות התנגדות "התנועה" ו"יש עתיד". יוזם ההצעה: "המדינה שייכת לעם ישראל בלבד"

"מדינת הלאום היהודי" בחוק החינוך (מאור רוזנשטיין, חדשות 2)

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את התיקון לחוק חינוך ממלכתי שלפיו, למטרות החינוך הקבועות בחוק חינוך ממלכתי יתווסף הסעיף: "לחנך לחיזוק הערך של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה אושרה למרות התנגדות מצד שרי "יש עתיד" ו"התנועה" שדרשו לדחות את ההצבעה עד לגיבוש חוות דעת משפטית בעניין. למרות דרישתם, ההצבעה התקיימה לאור דרישת חברי "הבית היהודי" ו"הליכוד-ביתנו".

יוזם הצעת ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) אמר כי "הגיעה השעה לומר ולחנך בצורה ברורה את הדור הזה והדורות הבאים, מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, עליה חלמנו 2000 שנה, זכינו לראות בהתגשמותה והיא שייכת לעם ישראל בלבד. כל אזרחיה ייהנו מזכויות מלאות, אבל המדינה היא מדינת העם היהודי".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "קיימת הסכמה ציבורית שישנו ניסיון לפגיעה בקשר המיוחד של עם ישראל לארצו בייחודיות, בשייכות ובזיקה שיש לעם ישראל למדינת ישראל. על כן יש לחזק את חינוך הדור הצעיר ולפעול לחינוך במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי".

רק לאחרונה יזם ח"כ אוחיון הצעת חוק שגם כן חוללה סערה ולפיה יהיה אסור לכנות אדם "נאצי", להציג סמלים נאצים או להשתמש בסמלי שואה שלא למטרות לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי.

העונש, על פי ההצעה, עשוי להגיע לחצי שנת מאסר וקנס של 100 אלף שקל והיא כוללת, בין היתר, גם איסור שימוש בכינויים המשווים אדם, קבוצות או מוסדות לראשי המשטר הנאצי.