לפיד על חוק הגיוס: "בלי סנקציות פליליות נפרוש מהממשלה"

בריאיון ל"פגוש את העיתונות" הבהיר יו"ר יש עתיד כי מפלגתו לא תישאר בקואליציה אם "הממשלה לא תעביר את חוק השוויון בנטל, והוא צריך להיות אמיתי". על התפרעויות החרדים אמר שר האוצר: "כשעושים מהפכה צריך לקחת בחשבון שיהיו איומים וכעסים. צריך להיות סבלניים וקשיחים למען עיקרון גדול"

יומיים אחר ההפגנות האלימות של החרדים נגד חוק הגיוס, ולקראת ההצבעה בכנסת בתחילת השבוע על המתווה המתגבש, התארח שר האוצר יאיר לפיד בתכנית "פגוש את העיתונות" והכריז: "לא נשב בממשלה שלא תעביר את חוק השוויון בנטל, והוא צריך להיות אמיתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד התייחס להתפרעויות שאירעו שלשום באשדוד ובירושלים במהלך עצרות המחאה של החרדים ואמר כי "לא הופתענו מעצמת ההפגנות. ידענו שאנחנו הולכים למהפכה חברתית ושזה יהיה קשה, לכן כולם פחדו בעבר להתעסק עם זה. אנחנו לא פוחדים, זה פצע פתוח בלב המדינה ואנחנו נעביר את חוק השוויון בנטל".

לדבריו, "תהיה תקופה כואבת. כשעושים מהפכה צריך לקחת בחשבון שיהיו איומים וכעסים. צריך להיות סבלניים וקשיחים למען עיקרון גדול".

עימותים בין מפגינים חרדים למשטרה (יונתן סנדל, פלאש 90)

"גם לנו החילונים צריכה להיות הבנה לצד שלהם"

הוועדה בראשות ח"כ איילת שקד תתכנס בתחילת השבוע כדי להצביע על המתווה שגיבשה ועדת פרי, שעליו כבר הצביעה הכנסת בקריאה ראשונה, ולפיד בטוח שהחוק יעבור.

"אנחנו מאמינים שיש לנו רוב בוועדה ובכנסת ושנגיע להסכמות עם הבית היהודי", אמר. הוא התייחס גם לאחד הסעיפים מעוררי המחלוקת בהצעת החוק והדגיש: "אם לא יהיו סנקציות פליליות נפרוש מהממשלה".

יו"ר יש עתיד הסביר כי מדברים על סנקציות פליליות, אבל אין כזה דבר באמת. "יש חוק שירות ביטחון שצריך לחול על כולם והוא יחול על כולם", אמר. "זה עלבון מיותר לחרדים להגיד סנקציות פליליות הם לא פושעים".

לפיד גילה כי מתנהל דיאלוג עם החרדים "שנמצא מתחת לרדאר" ואמר: "אנחנו יושבים ומדברים עם אנשים מובילים בחברה החרדית, גם לנו החילונים צריכה להיות הבנה לצד שלהם".

"אפשר להגיע להסכם", נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

"כשיהיה הסדר כולנו נהיה אנשים אחרים"

בנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים, הביע לפיד אופטימיות ואמר כי ניתן להגיע להסדר. "אם נתקדם בשביל שבו אנחנו נמצאים לאורך זמן, בזהירות ותוך שמירה על האינטרסים שלנו אפשר להגיע להסכם עם הפלסטינים".

"כשזה ייגמר ויהיה הסדר, שכולל פינוי או שינוי טריטוריאלי, כולנו נהיה אנשים אחרים שעברו את הטלטלה הכי גדולה מאז 1948", הדגיש שר האוצר. "אי לכך, הזהירות שאולי מבחוץ נראית הססנות היא הדבר הנכון".