לפיד הקפיא את כל הכספים לישיבות

לאחר שהפגינו זלזול בהחלטת בג"ץ לעצור את התשלומים לישיבות שתלמידיהן לא גויסו, מנחית שר האוצר לפיד מכה קשה לחרדים: השר הנחה את אנשי משרדו לעצור את הכספים שכבר הועברו למשרד החינוך וייועדו לישיבות. "המהלך נעשה על מנת למלא אחר פסיקת בג"ץ", הסבירו במשרד האוצר

עצר את הזרמת הכספים, לפיד (רויטרס)

לפיד מנחית מכה לחרדים: בג"ץ קבע השבוע כי בני ישיבות שלא התגייסו מאז חודש אוגוסט 2013 יחויבו להתייצב בלשכות הגיוס - או שהישיבות שבהן הם לומדים לא יקבלו את התקצוב ממשרד החינוך. שר האוצר לפיד הנחה את אנשי משרדו להקפיא את התשלומים, אך אתמול התברר כי הם כבר הועברו למשרד החינוך. כעת נראה שגם תשלומים אלה לא יגיעו לידי הישיבות לאחר החלטה נוספת של לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר התייעצות דחופה הנחה הבוקר (ה') לפיד את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים הנמצאים במשרד החינוך ומיועדים לתלמידי הישיבות, וזאת לעל מנת למלא אחר פסיקת בית המשפט. במקביל, פועל משרד החינוך בשיתוף עם משרד הביטחון על מנת לפצל את רשימות תלמידי הישיבות ולהפריד מתוכם את אלה שגיוסם נדחו החל מחודש אוגוסט האחרון. רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר רק את הכספים של בני הישיבות שאינם נכללים בפסיקת בג"ץ.

מדובר במכה קשה עבור החרדים, שהביעו זלזול בהחלטה בשל המועד שבו התקבלה, זמן קצר לאחר שהכספים לחודש פברואר כבר הועברו לידי המשרד. בש"ס טענו אתמול כי "ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק על מנת להצטרף לעליהום וההסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל".

אתמול התייחס השר יעקב פרי, שהוועדה בראשותו אחראית לגיבוש חוק הגיוס החדש, להחלטת בג"ץ ואמר כי היא מחדדת את הדחיפות בחקיקת חוק בנושא. "אנחנו נסדיר לראשונה בחוק שירות הביטחון את סוגיית גיוס תלמידי הישיבות", הבטיח פרי, שר המדע, הטכנולוגיה והחלל. "אותה חובת גיוס שיש על החילונים תחול גם על החרדים, זה קו אדום. ללא חובת גיוס שלצידה סנקציות פליליות - לא יהיה חוק".

גם שר האוצר לפיד בירך על ההחלטה ואמר כי "מי שאינו חלק ממערך החובות שלא יצפה לקבל זכויות. חבל שבג"ץ צריך להזכיר למדינה שעליה לקיים את חוקיה. יותר ממה שבג"ץ קבע בעניין הכספי הוא קבע שנמאס, שהמדינה צריכה להחליט".