בקרוב: דוח מבקר גם על מחדלי ענף הדיור

במקביל לפרסום הדוח האחרון על התנהלותו התקציבית של רה"מ, עבד מבקר המדינה על דוח נוסף שצפוי לראות אור לפני הבחירות, ובו סקירת האחריות של ממשלות נתניהו האחרונות למשבר הדיור. בממצאים, שמתייחסים גם לממשלת אולמרט, מסתמן כשל ממושך בטיפול בנושא, תוך העמקת המצוקה בענף הדיור בישראל מאז 2008

משבר שהלך והחריף משנת 2008 (חדשות 2)

מבקר המדינה יוסף שפירא צפוי לפרסם עוד לפני הבחירות דוח מיוחד נוסף, ובו סקירה על אחריות ממשלות נתניהו ואולמרט למצוקה הגוברת בענף הדיור בשנים האחרונות. הבוקר (חמישי) כינס המבקר בלשכתו ישיבה מיוחדת לקביעת מועד פרסום הדוח, שיראה אור ככל הנראה בראשית החודש הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיקר הדוח יתייחס לחלקן של שתי הממשלות האחרונות בראשות בנימין נתניהו, שבמהלכן הוזנח הטיפול בהיצע הקרקעות ובקביעת מדיניות ויעדים ברורים. בנוסף יעסוק הדוח בפרק מיוחד בנושא דיור בר-השגה, ויצביע על כשל מתמשך לכאורה במדיניות הממשלתית בנושא זה, בעיקר לאחר המחאה החברתית בשנת 2011.

הדוח מותח ביקורת גם על ממשלתו של אהוד אולמרט, בעיקר סביב החלטתה משנת 2008 לקדם תכניות מגורים בפריפריה על חשבון פתרונות דיור במרכז הארץ. סוגיה ששימשה בסיס להתנערותו של נתניהו מהאחריות למצב בענף הדיור בריאיון שהעניק ראש הממשלה לחדשות 2 בחודש שעבר.

עוד יצביע הדוח על כשלים באספקה ובאיכות הנתונים המצויים במשק על תחום הדיור, בהם כישלון הממשלה ביישום תכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) בכך שלא יצרה תשתיות ראויות בפריפריה ולא סיפקה מענה לביקושים במרכז הארץ, וגם על כשלים בתחום הפרויקטים סביב דיור להשכרה לטווח ארוך.

חיבור המסמך התבסס על עבודת רוחב שנעשתה במשך שנה וחצי בשורת משרדים ממשלתיים, ובראשם משרד ראש הממשלה, בנק ישראל, משרדי הבינוי, האוצר והמשפטים ורשות מקרקעי ישראל.

מי הוביל להעמקת משבר הדיור? ארכיון (רויטרס)

גורמים בירושלים הבהירו היום כי למרות שמועד הגשת הדוח נקבע עוד לפני ההכרזה על הבחירות, פרסומו ביום נאומו של נתניהו בקונגרס עלול לפגוע במידת תשומת הלב הציבורית שלה הוא ראוי. גורם מהימן במשרד המבקר דחה את הטענה וכינה אותה תיאוריית קונספירציה מגוחכת. עוד הבהיר הגורם, כי מועד פרסום הדוח המקורי תוכנן לחודש נובמבר האחרון, אך לבסוף הוחלט לדחותו לצורך השלמות שונות ל-3 במארס. עם זאת סייג הגורם והדגיש כי לפי שעה לא ברור אם הדוח אכן יתפרסם במועד זה.