פוליטיקאים בעבר ובהווה נפרדים משולמית אלוני: "מעולם לא הפסיקה להילחם על ערכיה"

חברי כנסת ושרים בהווה ובעבר ספדו למי שהייתה מנהיגת השמאל הישראלי במשך עשרות שנים. "אני כואבת מאוד את מותה של מורת דרכי", אמרה ח"כ זהבה גלאון ממרצ. יוסי שריד: "אישה חד פעמית, חלוצה ופורצת דרך"

"נאבקה על עמדותיה". אלוני (אורי לנץ, פלאש 90)

עם קבלת ההודעה הבוקר על פטירתה של השרה וחברת הכנסת לשעבר שולמית אלוני בגיל 85, ספדו לה פוליטיקאים בהווה ובעבר, שהכירו ועבדו עמה. ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ספדה לאלוני ואמרה כי היא "כואבת מאוד את פטירתה של מנהיגתה הראשונה של מרצ ומורת דרכי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני שולחת בשמי ובשם כל מרצ את תנחומיי ואהבתי למשפחתה", אמרה גלאון. "אלוני הייתה אישה אדירה, אמיצה ופורצת דרך, לוחמת צדק חסרת פחד, והיא לעולם תישאר דמות השראה חסרת תחליף לכל ישראלי שהשוויון וזכויות האדם בליבו. אלוני עמדה על משמר זכויות האדם, והכניסה את שיח זכויות האדם לתודעה הציבורית".

"במו ידיה היא הפכה את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו", הוסיפה גלאון. "היא מעולם לא הפסיקה להילחם על הערכים בהם האמינה ועמם תמיד תהיה מזוהה: שלום, שוויון מוחלט בין כל בני האדם ללא הבדל דת, מין, גזע ומגדר וחופש מלא מכפיה וניצול".

יוסי שריד שהיה אף הוא שר מטעם מרצ, אמר כי "אלוני הייתה מנהיגה ומורה גדולה". שריד הוסיף כי "היא הייתה חד פעמית, בוודאי יחידה בדורה. אני לא בטוח שקמו לא יורשים. היא הייתה חלוצה ופורצת דרך כבר לפני עשרות רבות של שנים. היא גילתה לנו מחוזות עלומים שלא ידענו על קיומם".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "אלוני הייתה חלק חשוב ובלתי נפרד מהציבוריות הישראלית במשך שנים ארוכות. למרות שבמהלך השנים היו חילוקי דעות מהותיים בהשקפותינו בנושאים שונים, תמיד הערכתי את נחישותה להיאבק על עמדותיה ולהשמיע אותן בקול רם וברור".

"אמיצה ונועזת" (רויטרס)

"מאבקה גרם לשינוי חיובי בדמותה של ישראל בעולם"

"תרומתה לשיח הדמוקרטי בישראל הייתה רבת משמעות", הדגיש שר הביטחון. "תמיד הערכתי את נחישותה להיאבק על עמדותיה ולהשמיע אותן בקול רם וברור, כמו גם את דאגתה הגדולה למדינת ישראל ולעתידה. הוויכוח איתה לעולם היה מאתגר, שכן משנתה הייתה סדורה ואמונתה כנה. הערכתי מאוד את צניעותה ואת יושרה ויושרתה, ואת מאבקה פורץ הדרך למען זכויות אדם וזכויותיהן של נשים, באופן שגרם לשינוי חיובי בדמותה ובאופייה של מדינת ישראל. יהי זכרה ברוך".

"העלתה את נס זכויות האדם"

פרופ' אמנון רובינשטיין, שכיהן בעבר כשר מטעם מרצ, ספד לאלוני ואמר כי "זה לא בא כהפתעה כי היא הייתה חולה. אני הייתי מוכן לזה אבל אני לא יכול לשכוח את החלק שהיא מילאה בחברה בהוויה ובפוליטיקה הישראלית. לצעירים זה אולי נשמע היום לא דבר גדול אבל היא הרימה את נס המרד והעלתה את נס זכויות האדם בישראל".

"היא הראשונה שעשתה זאת תוך מרד בממשל חזק מאוד", הוסיף פרופ' רובינשטיין. "אני ראיתי אותה לאחרונה באופרה הישראלית והיא הייתה נראית מצוין. היא הייתה אישה יפה ויופייה נשאר עד הסוף".

"מנהיגה ומורה". יוסי שריד (יח"צ)

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) ספדה לאלוני וציינה כי "שולמית אלוני הייתה גדולת הלוחמות על זכויות אדם בישראל, והניחה את הבסיס לפמיניזם הישראלי שאינו מתבייש ואינו מגמגם בתובעו זכויות שוות לנשים. אלוני הייתה אשת שמאל ציוני עזה ואמיצת לב, שלא עשתה חשבון לאף אחד, נלחמה על עמדותיה, ולא פעם שילמה על כך מחיר. הכרתי אותה היטב ושאבתי ממנה השראה, דמותה תהיה תמיד דוגמא ומופת למאבק פוליטי עיקש לצדק, שוויון ושלום. יהי זכרה ברוך".

שר הפנים גדעון סער אמר כי אלוני הייתה אישה חזקה, מרשימה, מנהיגה לוחמת ופורצת דרך: "היא נשאה בעוז את דגל זכויות האזרח וקידום מעמד האישה ובכך הקדימה את זמנה".

נשיא המדינה, שמעון פרס, שיגר את תנחומיו למשפחתה של שולמית אלוני. "שולמית הייתה לוחמת של שלום וזכויות האזרח בישראל", אמר פרס. "היא הטביעה חותם במאבקן של נשים, של מיעוטים ושל החלשים בחברה אשר נדחקו לשוליים. היא הייתה לוחמת דמוקרטית חברתית נועזת".

"לשולמית היה צירוף נדיר של אינטלקט חד, עוצמה אישית, דעה משל עצמה וכל זה יחד עם רגישות חברתית מרתקת", הוסיף פרס. "היא משכה אחריה ממיטב הנוער והדפה מליבה דעות קדומות. היא הייתה אישיות שהשאירה חותם בפינות שונות במפת הארץ ובדפים שונים של העגלה היהודית והישראלית, כלוחמת למען הגנת ישראל בפלמ"ח ובהגנה, כחברת כנסת וכשרה בממשלות ישראל- לכל שפנתה היא הלכה בקומה זקופה, בנפש חפצה וללא כניעה וללא ייאוש".

"נלחמה על פניה הצודקות של המדינה"

פרס ציין כי "היא ראתה בחיים מכלול אחד שיש לו חזיתות שונות: עת של חלוציות, עת של מלחמה ועת של שלום. עת של נטיעת שתילים ועת של עקירת עשבים שוטים".

שרת המשפטים ציפי לבני ספדה לאלוני ואמרה כי היא הייתה אישה לוחמת ששמה בפנינו את מראה שלא תמיד רצינו להסתכל בה. "אלוני לא חששה להיות במיעוט מחוץ לקונצנזוס החם ולזעוק את זעקתו. היא נלחמה על פניה הצודקות של המדינה באותו להט שנאבקה למען השלום".

"אלוני הייתה פמיניסטית שהפכה לשרה השנייה בתולדות ישראל ולאחת המנהיגות הבולטות בפוליטיקה הישראלית. לא היה לה קל - לאף אחת מאיתנו זה לא קל - אך זה לא ריפה את ידיה, והיא המשיכה להתעקש על משנתה האידיאולוגית הברורה, כפי שמצופה ושנדרש מנבחרי ומנבחרות הציבור שלנו. יהיה זכרה ברוך‎".

הלווייתה של אלוני תתקיים ביום ראשון בשעה 16:00 בבית העלמין בכפר שמריהו.