מסכמים שנה במרתף של לפיד

מפלגת "יש עתיד", הסיפור של השנה האחרונה בפוליטיקה, מתכנסת מדי שבוע במרתף ביתו של שר האוצר לפיד. שם הם דנים במצב המדיני ובביקורת הציבורית. "אנחנו כאן בגללו", מודים ארבעת השרים אך טוענים כי לא מדובר במפלגה של איש אחד

לפני שנה מפלגת "יש עתיד" הייתה כמעט תופעת רוק - אפילו לפיד בעצמו קרא מהבמה לנוכחים בחגיגת ה-19 מנדטים: "תהנו, תבלו, זו מסיבה". עכשיו זו מפלגה לכל דבר לטוב ולרע עם פורום "שרינו". השבוע פגשנו את כל חמשת שרי יש עתיד בסלון שבמרתף של בית משפחת לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי היה מאמין שלפני 12 חודשים במרתף בביתו של יאיר לפיד תשב כל שבוע רבע ממשלה. "בשש וחצי רצתי, אחר כך היה לנו צוות היגוי מדיני, ואז שולחן עגול עם יצואנים, ואחר כך היינו בועדת הפנים", סיפר לפיד על סדר יומו העמוס. "אתמול ניסיתי לייצר ערב חופשי, רציתי לראות את הסרט 'הזאב מוול סטריט'. אחרי שעה היו לי כל כך הרבה הודעות, שפשוט התנצלתי והלכתי".

לפיד טוען שהשיח על אכזבה ממפלגתו מוגזם. "הציבור של יש עתיד לא מאוכזב", אמר. "הסקרים היום יותר גבוהים ממה שהיו לפני הבחירות. מדי פעם אני מרגיש אכזבה בציבור, ואז אני אומר להם על שוויון בנטל, על מה שיעל (גרמן) עושה במשרד הבריאות ועל מהפכת הבגרויות של שי (פירון). תן לי עשר דקות עם כל אזרח ישראלי ואני מראה לו מה עשינו".

"לא רואה סיבה לפרט את הטעויות"

שר החינוך פירון שיער כי המחלוקת נובעת מהפעילות המשמעותית של המפלגה: "אנחנו נוגעים בעצבים החשופים של החברה הישראלית. הלכנו על הדברים שהכי מטלטלים ועושים ושינוי, ובדברים האלה גם אי אפשר להביא תוצאה מהירה".

לפיד מודה כי מפלגתו לא חפה מטעויות, אבל לא ממהר לפרט אותן. "עשינו בטח בלי סוף טעויות - מי לא עושה טעויות?", הוא אומר. "אי אפשר לעסוק בעשייה בהיקפים כאלה בלי לטעות כל הזמן. הטעות הראשונה הגדולה הייתה דווקא במקצוע שהיה שלי - לא הבנו שצריך גם להסביר מה שאנחנו עושים, ולא רק לעשות. היו עוד טעויות, אבל אני לא רואה סיבה לפרט בתקשורת את הטעויות, כי היא עושה עבודה כל כך טובה בלהסביר לי את הטעויות שלי - למה להפריע לה?"

"אנחנו כאן בגללו". השרים במרתף (חדשות 2)

האם מדובר במפלגה של איש אחד, כפי שהשעייתה של ח"כ עדי קול עשויה להעיד? לפיד טוען שלא: "איש לא חושב ככה. אם תשאל אותה, היא תגיד לך שאין שום בעיה בסיפור. היא אומרת שהיא פישלה". פירון הדגיש: "אם זה לא היה קורה, היית מדווח על תחילת ההתפוררות של המשמעת הסיעתית. אני רק מנסה לחשוב על האייטם שהיית מכין למהדורה על איבוד השליטה".

"יש תהליך שלום ובנט לא מפריע"

ארבעת חבריו של לפיד נדרשו לשאלה האם לא מדובר בעצם במפלגה של איש אחד. "אנחנו יושבים כאן בגללו", אמרה גרמן. "אנחנו ראויים, אבל אם היינו רצים לבד לא היינו מגיעים לכאן". גרמן סיפרה על מקרה שבו לא הסכימה עם יו"ר המפלגה. "אני התנגדתי לייצוא הגז, ויאיר אמר לי להצביע לפי צו מצפוני ודעתי, והצבעתי נגד עמדת יושב ראש המפלגה", סיפרה.

פרי אמר בהלצה ללפיד: "אולי אתה יותר מדי דמוקרטי". "אני נשבעתי כל השנים לא להיכנס לפוליטיקה", ציין פרי, שסיפר על המפגש שלו עם לפיד לפני שש שנים בבית קפה, אך סירב לציין אם היוזמה להקמת המפלגה נידונה כבר אז.

במרתף דנים השרים (וסגן השר מיקי לוי) בהתפתחויות המדיניות, אבל בדרכם המבודחת - "למעשה חותמים הלילה", אמר בחיוך יעקב פרי. לשאלת מעורבותם ועמדתם של "האחים" - מפלגת הבית היהודי - הבהיר לפיד כי "נפתלי הביע את דעתו, ויש לי הרגשה שהוא ויענקל'ה (פרי) לא בדיוק חושבים אותו הדבר". במפלגה לא מתרגשים מהמחלוקות המדיניות בברית האחים. "כל ההישגים שתיארנו לא היו קורים אם לא הייתה מוקמת הממשלה", הסביר לפיד.

שרת הבריאות גרמן הוסיפה: "הזהירו שלא יהיה תהליך שלום עם בנט בממשלה, ויש תהליך שלום והוא אפילו מתפתח אחרי ארבע שנים שלא היה כלום. יש גם התקדמות ובנט נמצא שם וזה לא מפריע. לא נוציא אותו מהממשלה".

"יש עתיד", שהגיעה ל-30 מנדטים ואז התרסקה למספרים חד ספרתיים, הייתה סיפור השנה בפוליטיקה, ויש תחושה שהיא תהיה גם סיפור השנה הבאה.