החשבון הסודי של נתניהו: התנועות בבנק

אחרי שנחשף החשבון הפרטי שניהל בין השנים 1999-2003 באי ג'רזי, מתפרסמים פרטים נוספים אודות העברות הכספים שביצע ראש הממשלה. בין היתר, העביר נתניהו 8,000 דולר לראש הלשכה לשעבר, 1,800 דולר ליועץ התקשורת. גם בנט ושקד היו ברשימה

ההעברות של נתניהו. ארכיון (רויטרס)

יממה לאחר שנחשף חשבון הבנק של בנימין נתניהו באי ג'רזי המהווה מקלט מס, מתפרסמים גם המסמכים המעידים על התנועות בחשבון. לפי התיעוד, בין שאר ההעברות הכספיות, העביר נתניהו גם כספים למי ששימשו יועציו באותן השנים, אף שנטל בתקופה זו פסק זמן מהחיים הפוליטיים ולא החזיק בתפקיד ציבורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-13 בדצמבר 2000, פנה נתניהו בבקשה חתומה על ידיו למנהל חשבונו ב"רויאל בנק אוף סקוטלנד", ובה ביקש להעביר 8,000 דולר לחשבונו של אל"מ (מיל') יהואר גל בבנק הפועלים שבחדרה.

גל, נווט קרב לשעבר, איש ימין ממתנגדי ההתנתקות וחבר הליכוד, שימש ראש הלשכה של נתניהו בשנת 2000, כששקל לשוב לחיים הפוליטיים. לאחר ההפסד לאהוד ברק בבחירות, בחן נתניהו אפשרות להתמודד בפריימריז בליכוד מול אריאל שרון, לקראת התמודדות עתידית על ראשות הממשלה - אולם ויתר על כך.

גל אינו היועץ היחיד שסייע לנתניהו. על פי המסמכים, ב-29 בינואר 2001 פנה נתניהו שוב למנהל חשבון הבנק בג'רזי וביקש להעביר 1,800 דולר לחשבונו של אביב בושינסקי, שבבנק הבינלאומי הראשון בסביון.

בושינסקי, כתב "קול ישראל" בעברו, שימש יועץ התקשורת של נתניהו כשכיהן כראש ממשלה ב-1998-1999, אך המשיך ללוותו גם לאחר שפרש לזמן קצר מהחיים הפוליטיים. ב-2003, כשהתמנה נתניהו לשר אוצר, שב בושינסקי לשרת את נתניהו במשרה ציבורית ושימש ראש המטה שלו.

חשבון פרטי במקלט מס. ארכיון (לע"מ)

שילם מהחשבון הפרטי לבנט ושקד

אין זו הפעם הראשונה שנתניהו משלם מחשבון בנק פרטי שלו ליועציו. לפני כשנה פנתה תנועת אומ"ץ לרשות המסים לחקור, אם נעשו תשלומי שכר פרטיים מכיסו של נתניהו לנפתלי בנט ולאיילת שקד כשעבדו בלשכתו.

בעבר פורסם כי כשנתניהו כיהן כיו"ר האופוזיציה, ב-2006-2007, שימש בנט ראש לשכתו, ושקד הייתה יועצת בלשכה. אלא שנתניהו שילם להם מכיסו, מאחר שהעסיק יועצים רבים מדי בשכר על חשבון הלשכה.

בנוסף, כפי שפורסם אתמול,הועברו מחשבונו ב"רויאל בנק אוף סקוטלנד" 2468.45 דולר לחשבון הבנק של משרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי, ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בי-ם. עו"ד יצחק מולכו הוא מהאנשים הקרובים ביותר לנתניהו ומשמש שליחו המדיני המיוחד.

כששימש נתניהו רה"מ ב-1999 פעל מולכו כשליחו האישי לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. עו"ד דוד שמרון, שותפו של מולכו למשרד עורכי הדין וגם גיסו, ייצג את נתניהו באותן שנים בשתי פרשות שבהן נחשד עם רעייתו - בפרשת המתנות ובפרשת עמדי.

"החשבון המדובר נסגר"

מלשכת רה"מ נמסר: "זהו ניסיון להטיל דופי בנתניהו תוך התעלמות מהעובדות. ההשקעה בחשבון המדובר ב-2002-1999, לא יכולה הייתה להיות מקלט מס כי באותן שנים לא הייתה חובה בתשלום מס על ריביות שהושגו בחו"ל. החשבון המדובר נסגר. הוא היה פעיל רק מ-1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של נתניהו, ועד לחזרתו לממשלה ב-2002. עוד לפני כניסתו לתפקיד שר החוץ, ב-6.11.2002, הופסקה הפעילות בחשבון ונשארו בו רק 24 פאונד ו-404 דולר לצורך כיסוי עמלות".

"החשבון נפתח משיקולי תשואה ולא משיקולי מס, וגם לא יכול היה להיות בו יתרון מס כיוון שכאמור באותן שנים שהחשבון היה פעיל בהן לא הייתה חובה בתשלום מס על ריביות בחו"ל. החשבון דווח בשקיפות מלאה לרשויות בישראל ובכלל זה לרשויות המס. כמו כן החשבון דווח בהצהרות ההון שהגיש".