לפיד נגד יעלון: "ארה"ב היא לא האויב שלנו"

שר האוצר הגיב למתקפה של שר הביטחון על קרי והדגיש כי ישראל צריכה להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם ארה"ב כדי להגיע להסדר מדיני. "אנחנו לא צריכים לסבך את היחסים עם האמריקנים כי זה לא תורם שום דבר", אמר לפיד. הנשיא פרס: "יחסינו עם ארה"ב הם בעלי ערך אסטרטגי עליון"

סערה בקואליציה בעקבות דבריו של שר הביטחון יעלון נגד מזכיר המדינה האמריקני קרי. שר האוצר יאיר לפיד הביע היום (ג') את מורת רוחו מדברי יעלון, שכינה את שר החוץ האמריקני "משיחי ואובססיבי". "אלה דברים שלא היו צריכים להיאמר", אמר לפיד, "ובוודאי שלא בקול רם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארה"ב היא לא האויב שלנו", המשיך שר האוצר. "ראש הממשלה מנהל בימים אלה מגעים מורכבים מאוד עם האמריקנים, גם בנושא האירני ובוודאי בנושא התהליך המדיני, ואנחנו לא צריכים לסבך את היחסים איתם כי זה לא תורם שום דבר. אנחנו צריכים להמשיך לעבוד מול האמריקנים, כדי להגיע להסדר מדיני עם סידורי ביטחון קפדניים".

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס במרומז לסערה שעורר יעלון ,במהלך נאום בכנסת לציון 65 שנים להיווסדה. "היום נוצרה הזדמנות ממשית לשלום עם הפלסטינים", אמר פרס. "שני הצדדים יודעים שאין אלטרנטיבה טובה ממנו. השלום צריך לנוע על שתי רגליים. רגל מדינית ורגל ביטחונית. יחסינו עם ארה"ב הם בעלי ערך אסטרטגי עליון למדינת ישראל".

"אנו מודים לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על היענותו המלאה לצורכי הביטחון והמודיעין", הוסיף הנשיא. "אין ספק שרצונו לראות מזרח תיכון שחי בשלום. הידידות העמוקה עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בביטחונה של ישראל ומנוף לשלום במזרח-התיכון. מאמציו הנחושים של מזכיר המדינה, ג'ון קרי, להשיג שלום הם עדות לעמדה אמריקנית זו".

"בעלת בריתנו הגדולה", נתניהו (רויטרס)

נתניהו: הקשר עם ארה"ב - אחד הנכסים החשובים

לרוח זה הצטרף מאוחר יותר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שציין כי "אנו זוכרים שארצות הברית היא בעלת בריתנו הגדולה". במהלך נאומו במליאת הכנסת אמר נתניהו: "אנו שותפים למטרות ולאינטרסים המשותפים בהם יציבות אזורית, מלחמה בטרור, שגשוג, ביטחון ושלום. גם כשיש לנו חילוקי דעות עם ארצות הברית, הם תמיד לגופו של עניין ולא לגופו של אדם".

ראש הממשלה הדגיש: "אנו עומדים על האינטרסים שלנו בצורה אמיתית וישירה, תוך כדי כיבוד הקשר החשוב שיש לנו עם ארה"ב, שהוא גם אחד הנכסים החשובים שיש לנו במדינת ישראל".

מנסה להבהיר את דבריו, יעלון (רויטרס)

יעלון מתגונן: "אין פתרון מיידי לסכסוך"

מוקדם יותר היום הבהיר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון את עמדותיו. "יש לא מעט גורמים בעולם שחושבים שהסכסוך הישראלי פלסטיני הוא מקור אי היציבות במזרח התיכון", אמר, "אין פתרון מיידי לסכסוך". 

"הלוואי והיה פתרון כזה שיאפשר לסיים את הסכסוך הישראלי פלסטיני כל כך מהר", טען יעלון במפגש עם תלמידי תיכון באופקים. "יש דברים שלא פותרים באחת. יש אתגרים שצריכים להתמודד איתם לאורך זמן".

לבני תוקפת (חדשות 2)

לבני תקפה: יעלון הורס היחסים עם ארה"ב

היום מתחה ביקורת שרת המשפטים ציפי לבני על דבריו של יעלון ואמרה כי מדובר בהשתלחות באמריקנים. "בגין אמר פעם שגם המובן מאליו צריך להיאמר", כתבה לבני בעמוד הפייסבוק שלה. "היחסים עם ארצות הברית הם הנכס האסטרטגי הגדול ביותר שלנו והם חיוניים לביטחון ישראל. מזכיר המדינה האמריקני פועל כדי לסיים את הסכסוך בינינו לפלסטינים מתוך הבנה עמוקה כי זהו אינטרס ישראלי ומתוך מחויבות לעתיד ישראל".

לדברי לבני, אמירותיו של יעלון נגד מזכיר המדינה האמריקני עשויות לפגוע בקשר בין ישראל לארצות הברית. "המשא ומתן מנוהל כך שנשמרים האינטרסים של ישראל ובראשם ביטחונה. אפשר להתנגד למשא ומתן באופן ענייני ואחראי ולא להשתלח ולהרוס את היחסים עם ידידתנו הטובה ביותר".