פרס נפרד: "שרון לא ידע פחד"

בהודעה מיוחדת, ספד נשיא המדינה לרה"מ ה-11. "על מצחך פלדת ניצחונות וזהב תקווה", אמר פרס. "מהאדמה באת ולאדמתך אתה חוזר". ארונו של שרון יוצב מחר בכנסת, הלוויתו תיערך ביום ב' ב-14:00

נשיא המדינה, שמעון פרס, מסר הערב (שבת) הצהרה מיוחדת לאזרחי ישראל בעקבות מותו של ראש הממשלה לשעבר שרון. פרס, שכיהן כשר החוץ בממשלת שרון, אמר כי "הוא ייזכר לעולם כמנהיג ייחודי בתולדות עמנו כאישיות מוערכת בעולם כולו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אריק היה איש משפחה למופת", ציין הנשיא פרס. "הוא ראה בישראל כמשפחתו המורחבת. מאז ימיה הראשונים של ישראל ועד היום, קיימנו ידידות אישית אמיצה ומרגשת. הוא יחסר לי מאוד".

בסוף דבריו, פנה פרס למשפחתו של שרון, וניצל את ההזדמנות להיפרד מחברו הוותיק. "ליבנו עם משפחתו, עם עמרי וגלעד, שעמדו לצדו במסירות ובאהבה אין קץ יום ולילה עד הרגע האחרון", אמר פרס. "אריק, מהאדמה באת ולאדמתך אתה חוזר. על מצחך פלדת ניצחונות וזהב תקווה. יהי זכרך, אריק יקר, ברוך לנצח".

הארון של שרון יוצב מחר בכנסת מהשעה 12:00 בצהריים עד השעה 18:00. משמר הכנסת ישמור על הארון, בעוד הציבור הרחב יוכל לעבור על פניו בכנסת. ביום שני ייערך ברחבת הכנסת טקס אשכבה ממלכתי לאריאל שרון, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. בין היתר, יגיעו לטקס מנהיגים מרחבי העולם כמו סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר.

טקס האשכבה, שיהיה בעל אופי צבאי, ייחתם כשארונו של שרון יועלה על רכבים צבאיים בליווי שישה אלופי צה"ל. הרכבים יעשו את דרכם לחוות שקמים, שם ייטמן ראש הממשלה לשעבר בשעה 14:00 בצהריים.

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 85, שמונה שנים לאחר האירוע המוחי החמור שבו לקה. מאז הוא היה שרוי בתרדמת ואושפז במחלקת השיקום של בית החולים שיבא תל השומר. בשבועיים האחרונים חלה החמרה משמעותית במצבו ואיבריו החיוניים החלו קורסים. שרון ייטמן ביום שני בגבעת הכלניות שבחוות השקמים לצד רעייתו לילי. מחר (א') יוצב ארונו בכנסת.

"אבא הלך כי הוא החליט ללכת"

בנו של ראש הממשלה לשעבר, גלעד שרון, הודה לשורה ארוכה של רופאים ואחיות שליוו את אביו במהלך טיפולו בשמונה השנים האחרונות. "הוא הלך כי הוא החליט ללכת", פתח גלעד את דבריו בהצהרה לכלי התקשורת דקות ספורות לאחר ההודעה על מותו של אריאל שרון. "אנו חבים תודה לכל אותם המוני אנשים שהתפללו לשלומו", הוסיף גלעד.

"חבים תודה להמונים", גלעד שרון (חדשות 2)
 

בדבריו, הודה שרון הבן לרופאים בבית החולים "שיבא" בתל השומר שטיפלו באביו בשנים האחרונות. הוא אף הביע תודה לרופאי אביו שטיפלו בו עם אשפוזו בתחילת 2006 בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

"גאה לקרוא לו חבר". בוש ושרון
הידיעה על מותו של אריאל שרון הביאה לקשת רחבה מאוד של תגובות, בין היתר של כמה מהמנהיגים הגדולים בעולם. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר שמדינתו "מצטרפת לישראל באבל על המנהיג המנוח אריאל שרון. הוא הקדיש את חייו לישראל".

"אני מכבד את המחויבות שלו לישראל, לביטחונה ולמערכת היחסים עם ארצות הברית", אמר אובמה וציין כי הוא ורעייתו מישל שולחים את תנחומיהם למשפחתו של שרון ולעם ישראל. גם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כתב בהודעת תנחומים כי "המסע של אריאל שרון הוא המסע של ישראל. חלומה של ישראל היה למטרת חייו, הוא סיכן הכל כדי לחיות את החלום הזה".

נשיאי ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון וג'ורג' וו. בוש, שהכירו את שרון באופן אישו וזכו לעבוד עמו, ספדו לו והביעו את צערם על מותו. "אריאל שרון נתן את חייו למען ישראל, אחרי תהליך ארוך הוא יצר מפלגה למען שלום צודק. זה היה תענוג לעבוד ולהתווכח איתו למען מציאות חדשה", אמר הערב ביל קלינטון. "היה לי לכבוד להכיר את האיש האמיץ הזה ולקרוא לו חבר", אמר הנשיא לשעבר בוש, שעבד במקביל לשרון בתקופת כהונתם.

"לורה ואני, יחד עם חברינו בישראל וסביב העולם, מתאבלים על האובדן הזה", הוסיף בוש. "הוא היה לוחם במשך שנים ושותף בשמירה על ביטחונה של ארץ הקודש, למען מזרח תיכון שלו יותר".

שרון יחד עם שר הביטחון לשעבר משה דיין (ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

שרון במהלך שירותו הצבאי (ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעה צער על מותו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. "שרון היה פטריוט ישראלי שתרם רבות ליחסים בין ישראל לגרמניה", אמרה מרקל. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הביע אף הוא צער על מותו של שרון ואמר כי "הוא היה גיבור לעמו, כחייל ואז כמדינאי". באן הוסיף כי "ראש הממשלה שרון ייזכר בשל האומץ הפוליטי שלו".

אריאל שרון הלך לעולמו - סיקור מיוחד:

שרון ייטמן בחוות שקמים - לצד רעייתו לילי

הגולשים נפרדים משרון: "נוח על משכבך, לוחם אמיץ"

האחות שטיפלה בשרון: "כשראה תמונה של לילי, הוא הזיל דמעה"

בעולם מסקרים את מותו של שרון: "היה בולדוזר"

גלעד שרון: "אבא הלך כשהחליט ללכת"

נפרדים מאריק: "אהב את עמו ועמו אהב אותו"

מהפציעה ב-48' ועד לצליחת התעלה

אריאל שרון: תחנות חייו של מנהיג בתמונות

רה"מ לשעבר אריאל שרון הלך לעולמו בגיל 85