אולמרט נגד נתניהו: "ראש ממשלה טמבל לא יעשה שלום"

ראש הממשלה לשעבר אולמרט משוכנע שהשלום קרוב מתמיד, אבל לא בטוח שיש מי שיעשה אותו. "בהסדר שלום גם ראש ממשלה טמבל יצא טוב", אמר בהרצאה. על המעקבים שחשף סנואדון: "לא השתמשתי באי מייל"

בזמן ביקורו של קרי, ואל מול המגעים המקרטעים, תקף בחריפות ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בהסדר שלום גם ראש ממשלה טמבל ייצא טוב, אבל ראש ממשלה טמבל לא יעשה שלום", אמר בנאום באוניברסיטה העברית בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אולמרט התייחס בדבריו להצעה לפיה בהסדר מדיני יהיו חילופי שטחים, במסגרתם ערבים ישראלים יהיו תחת שליטה פלסטינית ואמר: "אין שום סיכוי אי פעם להגיע לשלום על בסיס העמדה שאנחנו נוציא מתחומי הגבול של מדינת ישראל את המשולש ואת וואדי ערה".

ראש הממשלה לשעבר הדגיש כי ישראל נמצאת ברגע קריטי להשגת הסדר וקרא שלא לפספס אותו. "אפשר להשיג שלום עכשיו שיבטיח את ביטחונה של ישראל וגם את יהדותה, וציונותה - וגם להקים מדינה פלסטינית", אמר. "צריך לקבל החלטות".

ויתר על המייל

לדברי אולמרט, אין נושא חשוב יותר מתהליך השלום. "אין משהו שישנה את חיינו יותר מקיומו או היעדרו של הסכם שלום בזמן הקרוב עם הפלסטינים", ציין. "אם ישראל תלך להסדר, התועלת שתיגרם למדינה היא גדולה יותר מכל דבר אחר".

אולמרט המשיך ועקץ את נתניהו גם על התבטאויותיו בנושא האירני. "בכל מצב אני מציע לפעול בשכל, שנשתמש באמצעים שתוצאותיהם יעילות ונזקם אפקטיבי", אמר.

ראש הממשלה לשעבר התייחס גם לחשיפה האחרונה של הדלפות סנואודן, לפיה ארה"ב יירטה תכתובות דואר אלקטרוני של לשכתו בזמן כהונתו ב-2009. "סנואודן סיפר שהסי.איי.איי. ישבו על המייל שלי, אבל אני לא השתמשתי באי מייל עד הרגע שסיימתי את תפקידי, זה היה אימייל שהיה מיועד לפניות הציבור", טען.