כחלון: "מנהיגות מובלת היא לא רצינית"

השר לשעבר משה כחלון ביקר בחריפות את שוק הדיור, שלדבריו מהווה את "המכונה הכי משומנת להעביר כסף ממעמד הביניים והשכבות החלשות לבעלי ההון". "צריך להיות יעד ממשלתי להורדת מחירי הדיור", הוסיף כחלון שסירב להגיב לשאלות לגבי עתידו הפוליטי, אך רמז כי "ראש ממשלה בישראל יותר חזק מנשיא ארצות הברית"

"כולם חוגגים חוץ מהאזרח שעובד כמו חמור ושותים לו את הכסף": שר התקשורת והרווחה לשעבר, משה כחלון, נאם היום (ב') בכנס נדל"ן במכללה האקדמית נתניה, וטען כי על הממשלה לפעול מיידית להפחתת מחירי הדיור. "למה אין יעד ממשלתי להורדת מחירי הדיור ב-20%?", תהה בקול רם מי שאולי מתעתד לרוץ לכנסת ברשימה עצמאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר לשעבר, שזוכה לאהדה רבה בציבור, מתח ביקורת על הממשלה שאינה מתערבת בשוק הדיור ומציבה יעדים מידיים: "אם המנהיגות נותנת לעניינים להוביל אותה, זו לא מנהיגות רצינית". כחלון סירב להגיב לשאלות בנוגע לעתידו הפוליטי, למרות שנשאל על כך בפאנל. עם זאת, הוא הדגיש, "אי אפשר ליישם כלום בארץ בלי גיבוי של ראש הממשלה. ראש ממשלה בישראל, ולא חשוב מה שמו, יותר חזק מנשיא ארה"ב, למרות השיטה ולמרות שאומרים שאין משילות. הוא ירצה - יקרה הכל".

כחלון טען כי שוק הנדל"ן אינו הוגן עבור האזרחים. "הנדל"ן בישראל הוא המכונה הכי משומנת שיש להעביר כסף מהאזרחים, במיוחד מהשכבות החלשות וממעמד הביניים, למדינה ובעלי ההון", קבע שר התקשורת לשעבר. "אין מכונה יותר משומנת מזו. הנדל"ן מדפיס כסף יותר מהר ממכונת דפוס".

כחלון המליץ לקחת דוגמה מפעולותיו במשרד התקשורת: "כשנכנסתי לתפקיד, החלטנו להפחית את מחירי הסלולר ב-50%. טענו שהתכנית הזויה או שאני הזוי, אבל באתי עם יעד, אחרי ששמעתי שיש חיילים שערקו מהצבא בשביל לעבוד ולשלם את חשבונות הסלולר".

"140 משכורות לדירה זה מצב חירום"

"אם לא יטפלו במונופולים של התכנון והשיווק ובבנקים, שמשחקים עם השוק כרצונם, מצב החירום יימשך", העריך כחלון. "140 משכורות לדירה זה מצב חירום. אנחנו בידיים של הבנקים לחלוטין. אם הבנק יחליט שהמחיר יעלה, הוא יעלה. בשביל לתקן את זה, צריך שהמדינה תלווה כסף לקבלן". כחלון הגיב בביטול להודעות התכופות על שיווק דירות שלא תוכננו: "קחו ילד שנולד היום, יעשו לו בר מצווה כשתהיה דירה".

"כולם חוגגים חוץ מאותו אזרח שקם בבוקר לעבודה ועובד כמו חמור כדי להביא את הכסף - ושותים לו את הכסף: דורשים ממנו ערבויות ותיווך ומה לא. אף אחד לא מסתכל למטה, מטפלים רק בצמרת הפירמידה", ציין השר לשעבר, ששמו מוזכר רבות בספקולציות פוליטיות. "מה שצריך היום זה דירות בעלות שלושה חדרים - צריך לדאוג לצעירים, ולא בונים מספיק דירות לשלושה חדרים כי זה לא משתלם לקבלנים ולבנקים. שוויון בנטל הוא גם שהחזקים יכולו לגור ליד צעירים". 

לדברי כחלון, הדרך להפחתת המחירים הנדל"ן היא באמצעות מע"מ דיפרנציאלי לרוכשי הדירות: "בדקה אחת ירדו 18% מהמחיר לרוכשי דירות ראשונות. אם לא בתל אביב, אפשר לעשות את זה בפריפריה עם הוזלה משמעותית. צריך לתפוס את הקבלנים ולומר להם שימכרו דירה ראשונה לחיילים משוחררים או לצעירים ב-18% פחות. זה הכלי החזק ביותר, אבל לא משתמשים בו".