לאחר מאבק ארוך במחלה קשה: השר אורי אורבך הלך לעולמו

השר לאזרחים ותיקים אושפז לפני כחודש לאחר שסבל ממחלה המטולוגית. הוא פעל במשך עשרות שנים לקידום העיתונות של המגזר הדתי ולייצוג המגזר בתקשורת. אורבך, שטבע את המונח "דתי מחמד" עבור עצמו, הגיש במשך למעלה מעשור את התכנית "המילה האחרונה" בגל"צ, עד לכניסתו לפוליטיקה ב-2009. הממשלה תתכנס לישיבת אבל מיוחדת

השר, הסופר, הסטיריקן והעיתונאי אורי אורבך הלך לעולמו היום (שני) בגיל 54, לאחר מאבק במחלה המטולוגית. אורבך, שנכנס לפוליטיקה בשנת 2009 וכיהן החל משנת 2013 כשר לאזרחים ותיקים, הותיר אחריו את אשתו מיכל ואת ארבעת ילדיהם: רוני, תמר, שירה ודניאל. הלווייתו תיערך היום ב-16:30 בבית העלמין במודיעין, הממשלה תתכנס בשעה 15:00 לישיבת אבל מיוחדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אורבך נולד בפתח תקווה במרס 1960. הוא סיים את לימודיו בישיבת ההסדר בקריית שמונה ובישיבה התיכונית בנחלים, ולאחר מכן שירת בצבא בחיל השריון והשתחרר בדרגת סמ"ר ועבד כמורה במשך כשנתיים. עוד לפני הקריירה הפוליטית, היווה אורבך את הנציגים הבולטים של הדתיים בתקשורת, ואף המציא לדבריו את הביטוי "דתי מחמד".

בין השאר עבד וערך בכלי התקשורת הדתיים "נקודה", "ערב שבת", "זרעים", "פסיק", "אותיות", "סוכריות" ו"עת לתת" והקים את רדיו "קול חי" בו גם שידר. כמו כן כיהן כמנהל התוכניות של ערוץ המסורת "תכלת".

מסטיריקן לפוליטיקאי מוערך. אורבך (Uri Lenz/ FLASH90)

אורבך הפך לדמות ציבורית בולטת לאחר שהגיש במשך כעשור את תכנית הרדיו "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, לצד אנשי תקשורת שייצגו אז את הצד השמאלי במפה הפוליטית כגון גידי גוב, אברי גלעד ועירית לינור. במקביל, כתב טור שבועי ב"ידיעות אחרונות", ב-YNET ובעיתון נקודה, ועבד בזכיינית ערוץ 2 רשת כמנהל המחלקה לגיוון חברתי ורב-תרבותיות.

מ"סבא שלי היה רב" לשריון במפד"ל

במהלך השנים טבע אורבך מספר ביטויים, בהם "העם עם הגולן" ו"חברון מאז ולתמיד". במקביל לעשייה העיתונאית הענפה, פרסם אורבך ספרים רבים למבוגרים ולילדים, בהם "סבא שלי היה רב", "אולי בשבת יזרקו סוכריות", "מה מברכים על גלידה" ו"חכמינו לימינו".

לקראת הבחירות ב-2009 הצטרף אורבך לפוליטיקה ושובץ במקום השלישי ברשימת "הבית היהודי-מפד"ל החדשה". המפלגה זכתה בשלושה מנדטים, ואורבך כיהן כראש הסיעה וסגן יו"ר הכנסת. לקראת הכנסת ה-19 שובץ אורבך במקום הרביעי, ולאחר הבחירות מונה לשר לאזרחים ותיקים. במסגרת המשרד, שנחשב קודם לכן לתיק זניח (ולא הופקד בידי אף שר בין השנים 2009 ל-2013), יזם אורבך את "שלישי בשלייקס" ופעל לשיפור מיצוי הזכויות של קשישים, לצד הנצחת יהדות אפריקה ואסיה.

אורבך לצד אחת הקריקטורות שלו (חדשות 2)

אורבך חשף את מצבו: "הימנעו מהפצת שמועות"

בחודש ינואר 2015 אושפז בשל מצבו הרפואי. למרות ההחמרה במצבו, בבחירות לרשימת המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-20 דורג השר אורבך במקום השישי. ביום הבחירות אושפז אורבך, ויו"ר המפלגה התגייס למענו: "לאורי אורבך יש שפעת וחום ולכן הוא לא מסתובב היום בין הקלפיות. הפוסט הזה יסתובב במקומו. אני מבקש שתצביעו לאורי אורבך בגלל מי שהוא".

לאחר שנודעו תוצאות הבחירות, חשף אורבך את מצבו הרפואי. אנשי צוותו חשפו כי הוא סובל ממחלה המטולוגית, שמהווה סיכון לחייו: "יקיריי, כעת אני חייב להקדיש את הזמן לטיפול דחוף ומשמעותי למען בריאותי. תודה על תפילותיכם ודאגתכם. הימנעו נא מביקורים ומהפצת שמועות". בסוף חודש ינואר הוכרז אורבך כנבצר זמנית, וסמכויותיו כשר הועברו ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.