חוזרים להיות אחים: מסתמנת הסכמה סביב ברית הזוגיות בין בנט ללפיד

הסיעות יש עתיד והבית היהודי יצביעו ככל הנראה בעד הצעת חוק הנוגעת להטבות מס לזוגות חד מיניים של ח"כ עדי קול לאחר מתיחות שהעמיקה באחרונה בין שתי המפלגות בשל ההצעה השנויה במחלוקת. על פי ההסכם, החוק לא יעניק זכויות רשמיות, אך יסמיך את שר האוצר לקבוע תקנות בפועל

חוזרים להיות "אחים"? בנט ולפיד, ארכיון (AP)

שלום הבית בדרך לחזור לברית האחים: מפלגת יש עתיד ומפלגת הבית היהודי הגיעו להסכמות בעניין ברית הזוגיות. מסתמן כי הצעת החוק של ח"כ עדי קול ממפלגת יש עתיד העוסקת בהטבות מס לזוגות חד מיניים תעלה להצבעה טרומית בכנסת, וכי חברי שתי המפלגות יצביעו בעדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שבמסגרת ההסכם המתהווה בין שתי הסיעות, בניסוח החוק לא יהיו הבהרות מובהקות בנוגע לבני זוג חד-מיניים. המחוקקים ייאלצו ככל הנראה להסתפק בכך שהחוק יאפשר לשר האוצר להתקין תקנות נפרדות בעניין.

התקנות של שר האוצר, במקרה זה יאיר לפיד יו"ר יש עתיד, ייקבעו באישור ועדת הכספים של הכנסת, שבראשה עומד ח"כ ניסן סלומינסקי ממפלגת הבית היהודי. מהלך שכזה עלול למנוע הכרה רשמית בזכויות של זוגות הומואים ולסביות, אולם באופן מעשי, תיקון התקנות יאפשר להעניק לזוגות החד-מיניים את אותן הזכויות.

כך נשמע בנט לפני שבועיים: "משחק ציני של לפיד"

רק לפני כשבועיים נשמעו מנהיגי שתי המפלגות אחרת לגמרי: בריאיון לחדשות 2 תקף השר נפתלי בנט את עמיתו השר יאיר לפיד, והגיב לפרסומים שלפיהם מפלגתו מתנגדת להעניק הטבות מס לזוגות חד-מיניים. לדבריו, הבית היהודי דווקא תומך בהצעה ו"מי שמשחק משחק ציני זה דווקא הצד השני, יש עתיד וציפי לבני, שרוצים להרוויח קולות ולשנות את כל מעמד הנישואים על גב הזכויות של החד-מיניים".

"אנחנו תומכים בהטבות מס לזוגות חד-מיניים", הדגיש בנט באותו ריאיון, "אבל מעמד הנישואים זה דבר גדול, אירוע גדול. בגרמניה, באירלנד ובשוודיה לא מכירים בנישואים חד-מיניים. האם בישראל צריך? זה דיון גדול, ולא צריך לעשות אותו על הצד. הגשנו הצעה למלוא ההטבות לזוגות חד-מיניים, אבל אני נגד לשנות את סטטוס הנישואים כבדרך אגב. מי שחושב שישחילו את זה בלי שנשים לב, זה לא לעניין".

גם במפלגת יש עתיד הביעו בעבר ביקורת חריפה על הבית היהודי, בעיקר בתגובה לדבריו של שר השיכון אורי אריאל ב"פגוש את העיתונות" נגד הקהילה הגאה. ח"כ עדי קול כתבה אז בפייסבוק: "שמעתי עכשיו את השר אורי אריאל מסביר כי אסור להכיר בנישואים של בני אותו מין בחקיקה כי זה 'לא נורמטיבי, נכון או חשוב'. מזל שרוב הציבור לא מסכים איתו".