שטייניץ: "לפיד רימה את המדינה והממשלה"

שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ תוקף את מחליפו בתפקיד וטוען כי יצר פאניקה מיותרת בקרב הציבור בישראל. "הוא רימה את המדינה, טען שהגירעון יהיה 5% כשבפועל הוא יהיה קרוב יותר ל-3%", טען שטייניץ. "התנהלות לפיד מזכירה את זו של המתרגם בלוויית מנדלה"

על רקע העימותים האחרונים בקואליציה, תוקף השר יובל שטייניץ את מי שהחליף אותו בתפקיד שר האוצר - יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד וטוען כי האחרון רימה את הציבור, יצר פאניקה באשר למצב המשק וכי עליו להתנצל. בריאיון לרינה מצליח בתוכנית פגוש את העיתונות אמר השר שטייניץ כי "מדובר בהטעיה שנועדה ליצור תחושה שקיבל ירושה קשה. שום גורם מקצועי באוצר לא הצדיק את האמירה שלו שהגרעון יהיה קרוב ל-5%".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שטייניץ, שכיהן בממשלה הקודמת כשר האוצר, טוען כי הגירעון שיפורסם בינואר יעמוד על כ-3% בלבד, זאת בניגוד לתחזיות המוקדמות של לפיד. "הוא גרם בכך לנזק חמור, אף אחד בצמרת האוצר, ואף אחד בבנק ישראל לא אמר ליאיר לפיד שיש בסיס שהגירעון יהיה גבוה מכך", טען שטייניץ. "הניפוח של הגירעון יצר פאניקה ציבורית, הוא גרם להורדת דירוג האשראי והוא נאלץ להטיל מסים, שחלקם נאלץ לבטל כי לא היה לדברים בסיס".

"התנהלותו של שר האוצר מזכירה לי את המומחה לשפת הסימנים בהלווייתו של נלסון מנדלה - המון שטיקים, המון תקשורת, המון פייסבוק", הדגיש שטייניץ. "התנהלות שאחר כך מסתבר שאין קשר בינה לבין המציאות. אם יש לו מידה מינימאלית של יושרה והגינות - על ההטעיה הזו בנושא הגירעון הוא חייב להתנצל בפני הממשלה ובפני הציבור בישראל".

השר שטייניץ התייחס גם לפרסומים מהיממה האחרונה שלפיהם ארצות הברית צוטטה לבכירים בישראל, ויירטה דואר אלקטרוני של ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו, וגם לשר הביטחון לשעבר ברק. "אנחנו לוקחים כהנחת עבודה שגם מעצמות ידידותיות מנסות להאזין לנו - ולכן נוקטים אמצעי ביטחון שדה מתאימים", הדגיש השר לענייני מודיעין.

לדבריו, "לישראל יחסי מודיעין בלתי רגילים עם האמריקאים והבריטים - כמו קהילת מודיעינית אחת שחולקת את כל המידע. בתנאים כאלו אני חושב שזה לא מקובל, אנחנו לא מרגלים אחרי נשיא ארה"ב והבית הלבן, אבל צריך לדון בעניין הזה, צריכה להיות הסדרה של הנושא".