המתיחות בקואליציה מחריפה: בוטלו דיוני ועדת הכספים

המאבק בין יש עתיד לבית היהודי נמשך, והבוקר הוחלט לבטל את דיוני ועדת הכספים בעקבות אי ההסכמות הצפויות על העברת כספים לגופים הנתמכים ע"י מפלגתו של בנט. היום צפויים נציגי שתי המפלגות להתעמת גם במליאה, שתצביע על הצעת החוק של ח"כ קול המבקשת לאפשר הטבות מס גם לזוגות מהקהילה הגאה

משבר בין האחים בדרך? ארכיון (AP)

המחלוקות הרבות שהתעוררו לאחרונה בין השותפות בממשלת נתניהו ובעיקר בין יש עתיד לבית היהודי ממשיכות לפוגע בהתנהלות הקואליציה. דיוני ועדת הכספים שתוכננו להיום (ד') בוטלו בעקבות אי הסכמות על העברת כספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועדה אמורה הייתה לדון הבוקר בהמשך הקצאת כספים לפעילות של גופים הנתמכים על ידי הבית היהודי, אך בעקבות אי ההסכמות הצפויות, על רקע המאבק הנמשך בין יש עתיד לבית היהודי, הוחלט שלא לקיים את הדיונים.

ביטול הדיונים היום מגיע לאחר שלפני כשבוע פוצץ דיון באותה ועדה על הקצאת 80 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, נושא היקר ללבם של חברי הבית היהודי. המחלוקת בין נציגי המפלגות הפכה לעימות ויו"ר ועדת הכספים ניסן סולמיאנסקי החליט להפסיק את הישיבה.

יש עתיד: כשיש נהלים צריך לעמוד בהם

ביש עתיד טענו כי בניגוד לנוהל החדש המונהג בוועדת הכספים, לא הועברה ההצעה התקציבית שבוע מראש כדי שחברי הוועדה יוכלו לבחון אותה - ועל כן אי אפשר לדון בה. לכאורה, טורפדה ההצעה מסיבות טכנית, אך למעשה נראה הדבר כעוד חיכוך שעולה אל מעל פני השטח בין השותפות הקואליציוניות.

ח"כ בועז טופרובסקי (יש עתיד) אמר כי כשיש נהלים צריך לעמוד בהם. "שמירה על תרבות דיון ומילוי החלטות הוועדה חשובים מאוד בעיני. ועדת הכספים קבעה נוהל ואי העמידה בנוהל פשוט אינו מקובל עליי". גורמים ביש עתיד ציינו בנוסף: "לבית היהודי יש זכות וטו על ענייני דת ומדינה, אבל לנו יש את משרד האוצר".

במהלך העימות בוועדה הצטרף ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) למתקפה על העברת הכספים והביע תמיהה על עצם המהלך. "אני מודה שאין לי בעיה עם העברות כספים ליהודה ושומרון לפיתוח כבישים ותשתיות, חיים שם אנשים", אמר שטרן. "הבעיה שלי היא שלא אומרים לי את האמת".

"כמו בכל משפחה גם אצלנו בין האחים לקואליציה ישנן חילוקי דעות", אמר ח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי בעקבות העימות, "הבעיה נוצרה היום עקב אי הבנה ואני מאמין שנפתור אותה בהקדם. כשמדובר במציאות מורכבת אנו חייבים להתמודד איתה, זהו פועל יוצא של החיים. לעיתים צריך להתגמש בנהלים".