ועדת השרים לחקיקה אישרה את "חוק העמותות"

הצעת החוק של ח"כ איילת שקד, הקובעת כי עמותות שיקבלו תרומה מגוף זר ששם לו למטרה ליזום חרם על ישראל או לקדם תביעות נגד חיילי צה"ל, ייאלצו לשלם מס בגובה של 45%, עברה ברוב של 8 שרים מול 4 מתנגדים. בשמאל ביקרו בחריפות: "זו מתקפה על הדמוקרטיה"

יוזמת החוק ח"כ שקד (כנסת ישראל)

המאבק במימון עמותות בישראל על ידי מקורות זרים מקבל משנה תוקף: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת "חוק העמותות", שהגישו מפלגות הבית היהודי וישראל ביתנו. על פי ההצעה, עמותות שיקבלו תרומה מגוף זר ששם לו למטרה ליזום חרם על מדינת ישראל, להסית לגזענות או להעמיד לדין את חיילי צה"ל בהאשמות שונות, ייאלצו לשלם 45% מס על התרומה שקיבלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעת החוק, שהגישה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד, עברה ברוב של שמונה שרים שתמכו מול ארבעה מתנגדים. "החוק יסייע להגנה על חיילי צה"ל מפני תביעות נלוזות במימון זר. הערר שהגישה השרה לבני לחוק הוא חוסר אחריות. בכל יום שהחוק אינו נכנס לתוקף חיילי צה"ל נמצאים תחת איום ופעולתם נפגעת, וטוב תעשה השרה לבני אם תניח בצד שיקולים פוליטיים ולא תעכב את החוק", נמסר ממפלגת הבית היהודי.

ח"כ עפר שלח יו"ר סיעת יש עתיד הסביר את התנגדות הסיעה להצעה: "זוהי הצעת חוק מפוחדת, שתגרום לישראל הזק גדול בהרבה מזה שגורמים הקולות הקיקיוניים שנגדם היא יוצאת. חופש הביטוי נמדד דווקא במקומות שבהם ההתנגדות לתוכן הדברים חריפה במיוחד, ודמוקרטיה בטוחה בעצמה מתמודדת עם התוכן ולא מבקשת לסתום פיות באמצעים מלאכותיים״.

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) ביקר בחריפות את הצעת החוק: "הממשלה חידשה היום את המתקפה על הדמוקרטיה. אישור החוק נגד עמותות השלום והדמוקרטיה בוועדת השרים מצטרף למהלכים נגד הבדואים ומבקשים המקלט מאפריקה ולהכרזות ההומופוביות מהשבוע האחרון. הגל העכור הזה מחייב אחדות של שונים להגנה על הדמוקרטיה".