הבית היהודי ויש עתיד התעמתו בוועדת הכספים, הדיון הופסק

משבר אחים בדרך? בדיון על העברת כספים להתנחלויות פרץ עימות בין יש עתיד לחברי הבית היהודי. ביש עתיד טענו כי כיוון שההצעה לא הועברה לוועדה בזמן לא ניתן לדון בה, ויו"ר הוועדה הפסיק את הדיון. מתחת לפני השטח נראה כי לא מדובר בהתנגדות טכנית בלבד

משבר בין האחים בדרך? ארכיון (AP)

המשבר בין "האחים" מתרחב? בדיון בוועדת הכספים היום התנגדו אנשי יש עתיד להקצאה של 80 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות, נושא היקר ללבם של חברי הבית היהודי. המחלוקת הפכה לעימות ויו"ר ועדת הכספים, ניסן סולמיאנסקי, החליט להפסיק את הישיבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביש עתיד טענו כי בניגוד לנוהל החדש המונהג בוועדת הכספים, לא הועברה ההצעה התקציבית שבוע מראש כדי שחברי הוועדה יוכלו לבחון אותה - ועל כן אי אפשר לדון בה. לכאורה, טורפדה ההצעה מסיבות טכנית, אך למעשה נראה הדבר כעוד חיכוך שעולה אל מעל פני השטח בין השותפות הקואליציוניות.

ח"כ בועז טופרובסקי (יש עתיד) אמר כי כשיש נהלים צריך לעמוד בהם. "שמירה על תרבות דיון ומילוי החלטות הוועדה חשובים מאוד בעיני. ועדת הכספים קבעה נוהל ואי העמידה בנוהל פשוט אינו מקובל עליי". גורמים ביש עתיד ציינו בנוסף: "לבית היהודי יש זכות וטו על ענייני דת ומדינה, אבל לנו יש את משרד האוצר".

במהלך העימות בוועדה הצטרף ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) למתקפה על העברת הכספים והביע תמיהה על עצם המהלך. "אני מודה שאין לי בעיה עם העברות כספים ליהודה ושומרון לפיתוח כבישים ותשתיות, חיים שם אנשים", אמר שטרן. שהבעיה שלי היא שלא אומרים לי את האמת".

"כמו בכל משפחה - ישנן חילוקי דעות"

שטרן בחר להקריא מדברים שאמר בעבר יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ופנה אל יו"ר ועדת הכספים ניסן סולמיאנסקי: "ניסן, אנחנו עכשיו מסתכלים אחד לשני בעיניים. אתה אדם ישר, אני סביר. הבעיה היחידה שלי היא שאני יודע לקרוא טקסטים. אם יש סכומים כאלה ויש שר כלכלה שאומר שזה על חשבון דברים אחרים כשאנחנו במצב של משבר כלכלי קשה, ואומר שר אחר שהוא כבר העביר 120 מיליון ש"ח כספים קואליציוניים, אז תגיד לי מה אנחנו עושים פה?". 

הדיון היה צפוי להתחדש בשעה 16:00 אך אז הוחלט כי מאחר והמחלוקת טרם יושבה - לא ישובו לשולחן הדיונים.

"כמו בכל משפחה גם אצלנו בין האחים לקואליציה ישנן חילוקי דעות", אמר ח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי בעקבות העימות, "הבעיה נוצרה היום עקב אי הבנה ואני מאמין שנפתור אותה בהקדם. כשמדובר במציאות מורכבת אנו חייבים להתמודד איתה, זהו פועל יוצא של החיים. לעיתים צריך להתגמש בנהלים".

לפיד: מו"מ - גם במחיר שינויים קואליציוניים"

אין זו הפעם הראשונה השבוע בה התכתשו הסיעות החברות בקואליצייה. בתחילת השבוע קרא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד להתמיד במו"מ עם הפלסטינים - גם על חשבון שינוי במבנה הקואליציה הנוכחי.

"חיוני למשק ולמדינה שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה, גם אם התקדמות המו"מ תחייב שינויים קואליציוניים כאלה או אחרים", קרא לפיד בנאום בועידת ישראל לעסקים.

דבריו עוררו תרעומת בבית היהודי. "מי שמרכיב את הממשלה זה ראש הממשלה והוא יחליט מי יהיה בקואליציה", הבהירה ח"כ איילת שקד."אם אינני טועה, לפיד בעצמו אמר שאסור לחלק את ירושלים וגם אנחנו חושבים ככה, אין לנו בעיה שיתקדמו כרגע במשא ומתן בדיבורים".