צפו: הדיון הסוער במליאת הכנסת על אישור חוק המסתננים

חילופי דברים קשים בין האופוזיציה לממשלה בדיון על חוק המסתננים החדש: שר הפנים סער האשים את חברי הכנסת של מרצ בשאיפה ל"מדינת כל מסתנניה". נאומו של סער לווה בקריאות ביניים רבות מצד האופוזיציה, וח"כ רגב נעמדה במליאה ונזפה בח"כים של מרצ: "אתם פוזלים לז'נבה, צריך לשים את המסתננים בצפון תל אביב"

חוק המסתננים אושר הלילה במהלך דיון סוער, בו התעמתו מילולית חברי כנסת ממרצ עם שר הפנים גדעון סער ויו"ר ועדת הפנים מירי רגב מהליכוד. "נחשף פרצופכם האמיתי", אמר סער למרצ ולמפלגות האופוזיציה, "אתם רוצים מדינת כל מסתנניה", אך גלאון מחתה על דבריו: "נו באמת, זה טיעון רציני של שר פנים"?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר גדעון סער טען כי "אין למסתננים זכות קנויה להיות במרכזי הערים", והבהיר כי הדרך להילחם ב"הגירה הכלכלית" היא אכיפת איסור ההעסקה. לדברי סער, התנגדות האופוזיציה להצעות החוק "מגלה את הפנים האמיתיות שלכם. אתם מתנגדים לכל הצעה - אתם רוצים שנרים ידיים, ואנחנו לא נרים ידיים. אתם יודעים שיבואו עוד, אבל אתם רוצים מדינת כל מסתנניה. החוק הזה משרת את האינטרסים של המדינה. של אזרחיה, יהודים וערבים".

במהלך נאומו של השר סער, שהגן על החוק שמאפשר החזקת מסתננים במתקן שהייה פתוח למשך שנה ללא משפט, קראו חברי הכנסת של מרצ - בראשם יו"ר מרצ זהבה גלאון וח"כ מיכל רוזין - קריאות ביניים רבות, והאשימו את סער בסילוף נתונים ו"התעלמות מהעובדות". 

ח"כ רגב נעמדה במרכז אולם המליאה והטיחה האשמות חריפות בחברי הכנסת מהשמאל: "אל תכניסו לנו מילים לפה, אתם מתייפיפים". רגב טענה כי חברי הכנסת של מרצ מנותקים מהמצוקה של תושבי דרום תל אביב, וקראה "לשים את המסתננים בצפון תל אביב - זה יפתור את הכל".

בהמשך נאמה ח"כ רגב מהדוכן ותקפה את האופוזיציה. "האם לתושבי דרום תל אביב אין זכויות אדם?", שאלה. "האם לתושבי אילת אין זכויות אדם? מדוע אתם (חברי האופוזיציה) חושבים רק על זכויות האדם של המסתננים ולא על זכויות האדם של אזרחי ישראל? צריך להפסיק עם ההתייפייפות הזו". רגב טענה כי המסתננים הם חוצי גבול ועבריינים, והאשימה את חברי הכנסת מהשמאל ב"פזילה לז'נבה במקום לתושבי השכונות". דבריה נקטעו פעמים רבות על ידי חברי כנסת מחד"ש, מרצ ומפלגת העבודה.

חוק המסתננים אושר. ארכיון (בן אברהם, "במחנה")

"החוק הוא מסכת שקרים"

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), שעומדת בראשות ועדת העובדים הזרים, אמרה בעקבות ההצבעה כי החוק הוא "מסכת שקרים ומכבסת מילים, שפוגע בזכויות אדם, מרמה את תושבי דרום תל אביב ולא פותר בכלום את סוגיית הפליטים בישראל. באופן אישי אני מתביישת, ובאופן קולקטיבי כולנו עוד נתחרט על החוק הזה, שיש בו רק מפסידים". רוזין הזהירה כי גם החוק החדש ייפסל: "הפעם לא תוכלו להגיד שלא הזהירו אתכם".

שר הפנים גדעון סער (חדשות 2)

החוק החדש עבר בסופו של הדיון, לאחר יותר מחמש שעות, ברוב של 30 חברי כנסת מול 15, לאחר שבג"ץ פסל את התיקון לחוק המסתננים הקודם שקבע תקופת שהייה של שלוש שנים למהגרים בלתי חוקיים. אחרי אישור החוק בקריאה ראשונה ולאחר דיון ממושך בוועדת הפנים, הוא הובא הלילה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, שתי קריאות שאושרו לבסוף רק לקראת השעה שלוש לפנות בוקר.