הכנסת אישרה פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את חוק הריכוזיות

הכנסת אישרה פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את חוק הריכוזיות. החוק נועד לקדם את התחרות במשק במטרה להגדיל את הצמיחה ולצמצם את אי השוויון והריכוזיות במשק. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי: "זהו יום גדול לכלכלת ישראל"

"יום גדול לכלכלה". הכנסת (AP)

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') פה אחד בקריאה שנייה ושלישית את חוק הריכוזיות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) סיכם חודשים ארוכים ואינטנסיביים של עבודה על החוק ואמר כי "זהו יום גדול למשק ולכלכלה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוק הריכוזיות יחולל את השינוי הדרמטי ביותר במבנה המשק והכלכלה הישראלית, כפי שלא קרה מאז קום המדינה. החוק יפחית את הריכוזיות ואת כוחם והשפעתם של בעלי הון בודדים, יגביר את התחרות ואת ההגנה על כספי הציבור ובנוסף, עתיד לסייע להפחתת יוקר המחייה בישראל.

חוק הריכוזיות נועד לקדם את התחרות במשק במטרה להגדיל את הצמיחה ולצמצם את אי השוויון והריכוזיות במשק. עיקרי החוק הן מניעת אחזקות צולבות בחברות פיננסיות וריאליות, בין היתר באמצעות פירמידת שליטה. החוק עבר בקריאה ראשונה ביוני 2012.

ח"כ גילה גמליאל, מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, הובילה את המהלך לצמצום הפירמידות לשתי שכבות בלבד, נלחמה להפרדה בין פיננסי לריאלי ופעלה להכנסת גופי תקשורת נוספים מעבר לדרישת הממשלה. "אני מרגישה שהיום זהו יום חג לכלכלת ישראל", אמרה גמליאל. "השוק העסקי ייפתח לתחרות ותיפסק החגיגה על חשבון כספי הציבור. אני מברכת את כל חברותיי וחבריי מהקואליציה והאופוזיציה על שיתוף פעולה יוצא דופן למען המטרה החשובה למען הציבור".

"החוק יביא לשינוי פניה של החברה בישראל ואני מברך את שר האוצר על כך שעמד בלחצים האדירים", אמר חבר ועדת הכספים, ח"כ ראובן ריבלין. "זהו מסע של אלף קילומטרים שמתחיל בצעד אחד, בתקווה גדולה שלא נחזור שני צעדים אחורה".

"אינני שמח על נפילתו של נוחי דנקנר", הוסיף ריבלין, "כי אני מאמין באמת ובתמים שביקש להשקיע בארץ ולפתח אותה. אך ברור לי שאם היינו מחוקקים את החוק הזה לפני עשר שנים, דנקנר לא היה נקלע למצב שאליו נקלע היום, ולא היה עומד בפני מים אדירים שקוברים את מפעל חייו. החוק הזה איננו מושלם, אך באמצעותו אנחנו מתחילים לתקן את כל אותם העיוותים הכלכליים והחברתיים שנוצרו כאן, בשל אי שימת לב או התעלמות מכוונת".