נתניהו על דברי לפיד: "לא נפעל תחת לחץ"

ראש הממשלה התייחס לנאומו המדיני של שר האוצר יאיר לפיד, שרמז בדבריו על אפשרות של שינוי במבנה הקואליציה, ואמר: "אנחנו מנסים לקדם תהליך של שלום וביטחון. אני חושב שכל מי ששותף לממשלה יודע את זה וכל אחד יכול לקבל את החלטותיו לפי שיקוליו". ח"כ איילת שקד מהבית היהודי הוסיפה: "רה"מ יחליט מי יהיה בקואליציה"

לקראת קרע בקואליציה? ראש הממשלה וסיעת הבית היהודי הגיבו הערב (א') לנאומו המדיני של שר האוצר יאיר לפיד (יש עתיד), שקרא להתמיד במו"מ עם הפלסטינים - גם על חשבון שינוי במבנה הקואליציה הנוכחי."אנחנו מקדמים מדיניות של שלום וביטחון ולא נסטה מזה תחת לחץ כזה או אחר", אמר ראש הממשלה נתניהו. "מי שמרכיב את הממשלה זה ראש הממשלה והוא יחליט מי יהיה בקואליציה", הוסיפה ח"כ איילת שקד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל מי שיקשיב למילים (בנאום לפיד) יראה שלא היה פה שום שינוי", אמר ראש הממשלה. "באשר לקואליציה - אנחנו מנסים לקדם תהליך של שלום וביטחון ואני חושב שכל מי ששותף לממשלה יודע את זה וכל אחד יכול לקבל את החלטותיו לפי שיקוליו".

"נתניהו יחליט מי יהיה בקואליציה". איילת (שלומי כהן)

"כפי שכבר אמרנו בעבר, כל עוד יש רק דיבורים, כל עוד אין נסיגות או ויתורים מרחיקי לכת - אין לנו התנגדות לכך", אמרה ח"כ שקד. "אם אינני טועה, לפיד בעצמו אמר שאסור לחלק את ירושלים וגם אנחנו חושבים ככה, לכן אין לנו בעיה שיתקדמו כרגע במשא ומתן בדיבורים".

"יש דברים חשובים מבריתות פוליטיות"

שרת המשפטים ציפי לבני, המשמשת כנציגה של ישראל במשא ומתן בירכה על עמדתו של לפיד. "משמח לשמוע שהשר לפיד מבין היום שיש דברים החשובים יותר מבריתות פוליטיות - והמצב המדיני הוא החשוב שבהם", אמרה לבני (התנועה). "כל קול חזק וברור בקואליציה שתומך בתהליך השלום הוא חשוב וחיוני לגורלנו כאן".

"אני מברכת את לפיד שהצטרף לקול השפוי והציוני שרוצה ישראל יהודית ודמוקרטית ונמשיך, ביחד עם יש עתיד, לקדם את תהליך השלום - כי זהו אינטרס לאומי, ביטחוני וכלכלי של מדינת ישראל", הוסיפה לבני. "אני שמחה שנוצרה קואליציה חזקה בעד השלום שתחליש את הימין הקיצוני המשיחי".

הרצוג: "המפתח בידי נתניהו"

יו"ר האופוזיציה החדש, שלא פסל בעבר אפשרות של הצטרפות לממשלה, יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג, הביע אף הוא את שביעות רצונו. "עכשיו שלפיד אימץ את עמדת מפלגת העבודה, אפשר לומר בסיפוק שהצלחנו לנתב גוש פוליטי גדול במרכז המפה הפוליטית להכרה כי החזרה לגבולות מוסכמים היא הדרך היחידה לעתידה ורווחתה של מדינת ישראל".

בירך על הנאום. הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

"ייתכן שכמו החורף הנוכחי, מה שהתחיל בזרזיף משא ומתן יתפתח לנחל מדיני שוצף ויביא תוצאות היסטוריות", אמר הרצוג. "המפתח עדיין בידי נתניהו. וכפי שאמרנו בעבר, אם נתניהו יתקדם ויציג הסכם היסטורי - אנחנו נהיה שם כדי לתמוך מבפנים או מבחוץ. אני מקווה שיש עתיד תממש את הצד השני של המשוואה ותחבור אלינו במידה שנתניהו יתחמק מהמו"מ".

"מו"מ מדיני גם במחיר של שינוי בקואליציה"

המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים עמד במוקד נאומו של שר האוצר יאיר לפיד אחר הצהריים בוועידת ישראל לעסקים. בדבריו הזהיר לפיד כי פיצוץ שיחות השלום עלול לסכן את יציבות הממשלה וקרא להתמיד במשא ומתן המדיני, גם על חשבון שינוי במבנה הקואליציה הנוכחי. "חיוני למשק ולמדינה שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה, גם אם התקדמות המו"מ תחייב שינויים קואליציוניים כאלה או אחרים", קרא.

"מו"מ מדיני גם במחיר של שינוי בקואליציה" (יונתן סננס, חדשות 2)

שר האוצר התריע מפני הסכנות שטומן בחובו המצב הקיים לעתידה של ישראל. "מצב זה גורם נזק הולך וגובר, כלכלי ופוליטי, ליחסינו עם ארצות הברית ועם העולם. אני נחוש בדעתי למנוע את מה שנראה לי כניסיון מתמשך למוסס ולעכב את התהליך המדיני", אמר לפיד והבטיח: "אעשה הכל, כל דבר, כדי למנוע את כשלון המו"מ. לא אתן לאיש למוסס את התהליך המדיני".