כחלון: המדינה מרוויחה מהמשבר בתחום הדיור

האיש ששימש כשר בקדנציה הקודמת של נתניהו, תוקף בחריפות את המדיניות הממשלתית בתחום הדיור. "זו המכונה הכי משומנת להעברת כסף מהשכבות החלשות למדינה", הצהיר

משה כחלון, ארכיון (פייסבוק)

שר התקשורת לשעבר משה כחלון, תוקף בחריפות את מדיניות הממשלה בנושא הדיור. "משבר הדיור לא ייפתר, זו המכונה הכי משומנת כדי להעביר כסף מהשכבות החלשות לקופת המדינה", אמר כחלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון "דיור לאומי - צו השעה" שהתקיים במסגרת ועידת ישראל לעסקים, מתח כחלון ביקורת נגד טיפול הממשלה במחירי הדיור בישראל. כחלון, שנחשב בעבר כמועמד מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו לעמוד בראשות מקרקעי ישראל, הסביר כי "משבר הדיור לא ייפתר, מאחר וכל הגורמים המעורבים לא רוצים לפתור אותו. המשבר עצמו זו המכונה הכי משומנת כדי להעביר כסף מהשכבות החלשות לקופת המדינה. זה הסיפור האמיתי וזו האמת וצריך להגיד אותה".

בהמשך ציין כחלון כי "המדינה בולמת את כל התוכניות בביורוקרטיה. קרקע מתוכננת צריכה לעבור אין ספור אישורים. גם להוציא היתר בנייה לוקח המון זמן. בכדי להכשיר קרקעות, פקיד יערות מנסה להיכנס כבר תשעה חודשים לבסיס צבאי כדי לצלם עץ ולקדם תוכנית, אך לא נותנים לו להיכנס. זו המציאות."

כחלון הוסיף כי כיום ישנן מספיק תכניות, אך כעת הוא טוען כי הגיע הזמן להביא ליישומן. "רשות מקרקעי ישראל מוציאה קרקעות לבנייה והמדינה מעלה את מחירי הקרקעות כמעט כל יום. מדוע מוציאים מכרז ל-100 יחידות דיור בבאר יעקב כשאפשר אלף? התשובה היא שמוציאים 100 כדי למקסם את רווחי המדינה: נותנים מחיר מינימום וקבלנים נותנים מעליו. אחרי חצי שנה מוציאים עוד 100 יחידות דיור במחיר כפול. מדינת ישראל בעצמה מעלה את המחירים כל הזמן, ב-60% בחצי שנה. ושלא יספרו סיפורים. המדינה יכולה להקפיא את המחירים ולעשות מכרזים הפוכים ולא על המחיר הגבוה", הבהיר כחלון.

בהמשך התייחס כחלון לחסמים בענף הנדל"ן והציע דרכים לקיצור הדרך להוצאת היתרי הבנייה. "גם מתן היתרים מעכב את התכניות ואני חושב שצריך להפקיע את הסמכות זו מרשות מקומית. יזם בא לראש העיר ומבקש היתר ל-3 חדרים. ראש העיר לא רוצה דירות 3 חדרים כי זה דירות גרעוניות מבחינתו. אז הוא אומר ליזם לבנות משהו אחר; והוא אחראי על ההיתרים היום. צריך לבנות 3 חדרים בכל מקום. גם בגוש הגדול וגם ברעננה. זה שיוויון בנטל, לא רק השירות הצבאי. צריך להיות אמיצים ולעשות רפורמה", חתם כחלון.