סערת פרס ישראל: עקב הנחיית היועץ המשפטי לממשלה - בוטלה פסילת השופטים

במכתב ששוגר לוינשטיין, הודיע נתניהו כי ימשוך את ידיו מההתערבות בהרכב ועדת שופטי פרס ישראל. אמש הודיע היועמ"ש כי בשל תקופת הבחירות - אין לקבל החלטות בעניין. עד כה פרשו 8 שופטים ו-7 מתמודדים. פרופ' הירשפלד: "מוכן לחזור לוועדה"

היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע פרגו, השיבה הבוקר (שישי) למכתבו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בנושא פרס ישראל. במכתבה ציינה כי נתניהו ביקש למסור כי הוא מכבד את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה שלא לעסוק במינוי שופטי פרס ישראל, בעת הזו של תקופת הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב צוין גם כי ראש הממשלה נתניהו ביקש למסור כי היה ויעמוד בראשות הממשלה הנכנסת, הוא יקים ועדה לגיבוש קריטריונים למינוי שופטים לפרס ישראל, בהתאם להמלצת וינשטיין ולהצעת מבקר המדינה בדו"ח המבקר משנת 2010.

בעקבות ההנחייה הבהירו גורמים במשרד הראש הממשלה כי החלטת היועצת חלה באופן רטרואקטיבי והסוגיה תחזור לידי הדרגים המקצועיים במשרד החינוך. המשמעות: פסילת שלושת שופטי הוועדה שנפסלו בוטלה ואבנר הולצמן, אריאל הירשפלד וחיים שריר יוכלו לחזור לתפקידם.

"אני חושב שאני מוכן לחזור לכהן בוועדה", אמר הבוקר לחדשות 2 פרופ' אריאל הירשפלד, אחד השופטים בוועדת הפרס לספרות שפוטר בהוראת נתניהו. "לא נועדתי עם חבריי לוועדה, אבל נראה לי שזה דבר טוב ונכון, ויכול אולי לתקן את ההרס והחורבן שהדבר הזה איים לעשות".

"העניין שלנו הוא לא לשיקולו של ראש הממשלה, אלא לערכו של הפרס ולמשמעותו התרבותית", הוסיף הירשפלד, בתגובה להודעת ראש הממשלה כי יעצור את התערבותו. "אם ניתן עוד לתקן אותה אז צריך להתאמץ לעשות את זה. בלאו הכי אין עוד הרבה מה לעשות חוץ מלהמשיך את העבודה שהתחלנו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון בירכה אף היא החלטת היועמ"ש, שנענה לקריאת מרצ להתערב. עם זאת הוסיפה גלאון כי "ייתכן שכבר מאוחר מידי מאחר ורוב חברי הוועדה והמועמדים אינם מעוניינים לקחת חלק בקרקס נתניהו". גלאון ציינה כי "התדרדרות לפאשיזם תמיד מתחילה בחינת הפטריוטיות של אנשי התרבות ובדה לגיטימציה של יצירותיהם ואומנותם".

פרש ומתח ביקורת. גרוסמן

גם במחנה הציוני בירכו על הודעתו של וינשטיין. "נתניהו לא סופר את הסופרים, לא סופר את התרבות הישראלית ולא סופר את הציבור בישראל", אמרו במפלגה.

אתמול פנה וינשטיין לנתניהו ומסר לו שבשל תקופת בחירות, אין לקבל החלטות בעניין שופטים לפרס. תגובתו של וינשטיין הגיעה לאחר ששמונה שופטים ושבעה מתמודדים פרשו. הסופרים חיים באר, סמי מיכאל ואלי עמיר ודויד גרוסמן בין המועמדים שהודיעו על פרישתם. הסופרים פרשו בתגובה לכך ששלושה שופטים בוועדות פוטרו עקב התערבותם של גורמים בלשכת ראש הממשלה.

דוד גרוסמן: "נתניהו פוגע בחופש הרוח"

הסופר דויד גרוסמן שהכריז על הסרת מועמדותו לפרס ישראל בתחום הספרות, אמר לחדשות 2 כי ההחלטה התקבלה במחאה על מסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד אנשי היצירה בישראל, כך לטענתו.

"קיבלתי את ההחלטה בתגובה למסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים בישראל", אמר גרוסמן. "המהלך של בנימין נתניהו הוא מחטף ציני ודורסני שפוגע בחופש הרוח, המחשבה, היצירה של ישראל, ואני מסרב לשתף איתו פעולה".