העצומה שלכם תהפוך לחוק?

כמה פעמים קרה שחתמתם על עצומה ושאלתם את עצמכם מה הסיכוי שזה ישפיע על מישהו? ועדת עצומות חדשה, המתוכננת לקום בכנסת, אמורה לתת את הפיתרון בדוק לשאלה הזו. הוועדה תבחן עצומות שיועברו אליה ע"י הציבור ותפעל לקדמן

לא הנייר בלבד? אילוסטרציה (רויטרס)

הצעת חוק חדשה שעברה היום (ד') בקריאה טרומית בכנסת אמורה להקל מאוד על הקשר בין הבוחר לנבחר. לפי ההצעה, כל אזרח או קבוצה מאורגנת יהיו רשאים להגיש לכנסת עצומה שתגיע לוועדה מיוחדת. הוועדה תחליט האם לקדם את העצומה וכך החתימות לא יישארו רק על הנייר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על מנת לקדם את נגישות הוועדה לציבור, יוקם באתר הכנסת ממשק מיוחד בו ניתן יהיה להעביר את העצומות לוועדה. לאחר קבלת העצמוה בוועדה, יוחלט כיצד ינהגו בכל עצומה - האם תעלה להצבעת הכנסת, האם תועלה לדיון במסגרת אחרת בכנסת, או כל דרך פעולה אחרת שיעדיפו לנקוט בוועדה.

יוזם הצעת החוק הוא חבר הכנסת חיליק בר ממפלגת "העבודה", ובכתיבת החוק סייעו לו חברי כנסת גם מהקואליציה וגם מהאופוזיציה. "בשנים האחרונות אנו עדים לירידה משמעותית באמון הציבור במוסדות השלטון", אמר ח"כ בר. "מסתבר כי הציבור מתקשה במציאת כלים להשפיע על נבחריו בתקופה שבין מערכות הבחירות".

ח"כ חיליק בר יוזם ההצעה. ארכיון (יח"צ)

עדיין לא ברור האם הציבור הישראלי, שהתרגל לפעול בעיקר באמצעות רשתות החברתיות, ישתמש בכלי החדש. אך השאלה הגדולה יותר היא כיצד ניתן להגדיר "עצומה קבילה".

"לא כל התבונה נמצאת אצל 120 חברי הכנסת", מודה ח"כ בר, "אלא גם ובעיקר אצל הציבור". מזכ"ל העבודה מקווה כי ההצעה, בנוסף לרעיונות שיעלו לדיון הוועדה, תסייע להשבת האמון בנבחרי הציבור באמצעות יצירת קשר הדוק יותר בין הבוחרים לנבחרים.