נתניהו על ההפגנות נגד תוכנית פראוור: "מיעוט אלים וקולני"

בתום יום של מהומות ברחבי הארץ במחאה על התוכנית להסדרת התיישבות הבדואים, קרא ראש הממשלה למצות את הדין עם מי שהפרו את החוק. "לא נסבול התפרעויות כאלה", אמר, "נמשיך לקדם את החוק". בעוד מוקדי ההפגנות בנגב ובחיפה נרגעו, ביפו התאספו כ-200 מפגינים וחסמו את הכביש

"לא נסבול התפרעויות". ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ש') עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו ושיבח את המשטרה על פעולתה מול אלפי המפגינים ברחבי הארץ, שמחו על תוכנית פראוור להסדרת התיישבות הבדואים. "הניסיונות של מיעוט אלים וקולני למנוע עתיד טוב יותר מאוכלוסייה גדולה ורחבה יותר - הוא חמור", אמר נתניהו. בעוד מוקדי ההפגנות המרכזיים בחיפה ובחורה שבנגב נרגעו, ביפו התאספו כ-200 מפגינים וחסמו את הכביש סמוך לכיכר השעון. לא נרשמו עימותים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום יום של מהומות, 15 שוטרים פצועים ו-28 עצורים, קרא ראש הממשלה למצות את הדין עם מי שהפר את החוק. "לא נסבול התפרעויות כאלה", הצהיר, "נמשיך לקדם את החוק למען עתיד טוב יותר לכלל תושבי הנגב".

מוקדם יותר התייחס גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' לעימותים ואמר: "לא יעלה על הדעת כי מתפרעים אלה יכלו את זעמם בשוטרים. כאשר מופנית אלימות כה קשה נגד שוטרים, ברור כי מטרת המתפרעים אינה מחאה לגיטימית וחוקית". השר הבטיח כי המשטרה תמצה את הדין עם כל מפירי הסדר, בעיקר אלה שפצעו שוטרים.

מפכ"ל המשטרה אמר בשיחה עם מפקדי המחוזות כי הערב הצליחה המשטרה למנוע הסלמה. "אני מחזק את ידי השוטרים והמפקדים ומאחל החלמה מהירה לפצועים", אמר והוסיף כי המשטרה המשטרה נערכה מבעוד מועד להתמודד עם המחאה.

הפגנה נגד תוכנית פראוור בחיפה (פוראת נסאר, חדשות 2)

שר החוץ אביגדור ליברמן הביע את תמיכתו בתוכנית פראוור וטען כי "הבדואים מעוניינים לקבל רק את הגזר, פיצויים וקבלת קרקעות אחרות, אך פועלים באלימות נגד המקל". בחשבון הפייסבוק שלו כתב ליברמן כי מאז ימי "חומה ומגדל" מצויה המדינה במאבק על קרקעות. "אנחנו נלחמים על קרקעות הלאום של העם היהודי ויש כאלה שבאופן מכוון מנסים לשדוד אותן ולהשתלט על עליהן בכוח".

יו"ר ישראל ביתנו הדגיש כי על הממשלה להתמודד עם הבעיה לפני שיהיה מאוחר מדי. "אין שום סיבה שבאום אל פאחם לא יבנו בניינים רבי קומות כפי שבונים בביירות, בקהיר ובעזה", קרא ליברמן, "גם שם אין רק בתים צמודי קרקע".

טיבי: "חוצפה של מהגר ששדד קרקעות"

ח"כ אחמד טיבי מיהר להשיב אש. "זו חוצפה של מהגר שיושב על קרקע ששדד מבעליה הערבים. הבדואים בנגב לא שדדו קרקע ולא הגיעו לכאן לא במטוס ולא בספינה", קרא טיבי.

לטענתו, דברי ליברמן חושפים את הכוונה האמיתית מאחורי חוק פראוור. "הם קורעים את המסכה מפניה המכוערים של ממשלת ישראל - והיא נישול הערבים וגירושם מאדמתם לטובת יהודים. כך לא נוהגת מדינה הטוענת שהיא דמוקרטית".

טיבי המשיך ותקף את יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן הוא מהגר פשיסט שניתנו לו כלים שלטוניים כדי לנשל את הערבים הילידים מאדמתם , אוהליהם ובתיהם. פראוור לא יעבור ויהי מה".

אהרונוביץ': "נמצה את הדין" (פוראת נסאר, חדשות 2)

מהי תוכנית פראוור?

תכנית פראוור היא הצעת חוק לפיה, המדינה תבצע מהלך של פינוי-פיצוי, במסגרתו יפונו כ-40 אלף בדואים מבתיהם, ובתמורה יוקמו יישובים חדשים שיזכו להכרה מצד המדינה.

התוכנית נקראת על שם אהוד פראוור, המשמש כראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה. פראוור עומד בראשות צוות שמונה ליישם את מסקנות ועדת גולדברג, שבדקה את מצב ההתיישבות הבדואית בנגב והמליצה על התכנית הנוכחית - שעומדת במוקד הסערה