סערת פרס ישראל: הסופר דויד גרוסמן הודיע על משיכת מועמדותו

הסופר המוערך הודיע גם הוא על ביטול מועמדותו לפרס ישראל בתחום הספרות. בשיחה עם חדשות 2 תקף גרוסמן את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו במסע הסתה שהוא מנהל נגד קהילת היוצרים בישראל, כך לדבריו. "המהלך של נתניהו - מחטף ציני ודורסני ואני מסרב לשתף איתו פעולה"

דויד גרוסמן (פלאש 90)

הסופר דויד גרוסמן הודיע הערב (חמישי) כי הוא מסיר את מועמדותו לפרס ישראל בתחום הספרות. בדברים שאמר לחדשות 2, הבהיר גרוסמן כי ההחלטה התקבלה במחאה על מסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד אנשי היצירה בישראל, כך לטענתו. הודעתו של גורסמן באה בהמשך להודעה דומה מצד חמישה מועמדים אחרים, בהם הסופר סמי מיכאל, חיים באר ואלי עמיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"קיבלתי את ההחלטה בתגובה למסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים בישראל", אמר גרוסמן. "המהלך של בנימין נתניהו הוא מחטף ציני ודורסני שפוגע בחופש הרוח, המחשבה, היצירה של ישראל, ואני מסרב לשתף איתו פעולה".

שעות ספורות קודם להודעתו, ביקש הסופר סמי מיכאל להסיר את מועמדותו לפרס ישראל לספרות, בשל התערבות ראש הממשלה בהליך הענקת הפרסים, כך לטענתו. יחד עם מיכאל, פרשו 6 מועמדים לפרס לספרות, בהם הסופרים חיים באר ואלי עמיר, רות דיין המועמדת לפרס מפעל חיים, יצחק בן נר והפרופ' יגאל שוורץ.

גם הסופר עמוס עוז התייחס לגל הפרישות סביב הפרס ולא חסך ביקורת מנתניהו. "הוא לא רוצה להחליף את הוועדה, הוא רוצה להחליף את הסופרים, את השופטים", אמר עוז. "האמת שהוא היה רוצה אפילו להחליף את התקשורת, אם הוא היה יכול״.

ולא רק המועמדים פרשו - אלא גם השופטים שאמורים לבחור את הזוכה. עד כה פרשו מוועדת השיפוט הציבורית, המחליטה על זהות הזוכים, שבעה שופטים בהם: הפרופ' ניסים קלדרון, גיל הראבן, פרופ' נורית גרץ, פרופ' זיווה בן פורת וד"ר אורי הולנדר. אליהם הצטרפו גם יונה אליאן ורם לוי שפרשו מוועדת השיפוט של פרס ישראל לקולנוע.

מצטרף לגל הפורשים. סמי מיכאל (פלאש 90)

המועמדים שפרשו

בתגובה לסערת הפרישות, מסרו גורמים במשרד החינוך כי לפי שעה אין כוונה לנסות להחזיר את חברי הוועדה, אלא למנות שופטים חדשים.

נתניהו: "גורמים אנטי ציוניים חברים בוועדה הבוחרת"

אמש התייחס ראש הממשלה נתניהו לסוגייה בעמוד הפייסבוק שלו ואמר כי הרכב הוועדה הבוחרת את הזוכים בפרס ישראל "חייב להיות מאוזן ולשקף נאמנה את מגוון הזרמים, העמדות והרבדים המרכיבים את החברה הישראלית".

השופים שפרשו (חדשות 2)

פרשו במחאה על התערבותו. נתניהו (חדשות 2)


"במשך השנים מונו לוועדה הבוחרת יותר ויותר גורמים קיצוניים בעמדותיהם, ובהם גורמים אנטי ציוניים - למשל כאלה התומכים בסרבנות לשרת בצה״ל - ופחות מדי נציגים אותנטיים של חלקים נרחבים אחרים בעם", כתב נתניהו.

"לעיתים קרובות מדי, נדמה היה שחברי הוועדה הקיצוניים מחלקים את הפרסים לחבריהם, בשיטת חבר מביא חבר", המשיך ראש הממשלה. "מי שלא מזוהה עם הקו שלהם, מי שלא שייך לקליקה שלהם, התקשה מאוד להשתלב בוועדת הפרס או לקבל את הפרס. פרס ישראל הוא של כל עם ישראל ועליו לייצג את כל חלקי העם. המצב הקיים חייב להשתנות", קרא נתניהו.

בהכנת הידיעה השתתף יונתן ריגר